تاریخ انتشار: ۱۰:۳۱ - ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - 2021 November 20
کد خبر: ۲۰۲۹۱
خداوند متعال همان‌قدر که به میزان اهمیت داده؛ از رحمانیت هم گفته است. انجام امور مجرمانه نابخشودنی است؛ اما اگر قاضی با درایت باشد؛ شرایط زندگی فرد در زمان وقوع جرم را در نظر می‌گیرد. چیزی که با عنوان رأفت اسلامی شناخته‌شده است.

به گزارش تلنگر؛ در شرایط معیشتی فعلی و مشکلات عجیبی که مردم با آن دست‌به‌گریبان هستند؛ یکی از گروه‌هایی که حجم مراجعاتشان افزایش‌یافته است؛ قضات هستند. قاضی باید تلاش کند؛ ضمن آنکه عدالت را رعایت می‌کند؛ به مسائل اجتماعی و معیشتی نیز اهتمام بورزد!


در زمان ریاست آقایان رئیسی و اژه‌ای قضات با درایتی بر مسند قضا نشسته‌اند که این موضوع باعث کاهش مشکلات مردم و قضاوت با توجه به واقعیت‌های جامعه شده است. چیزی که چندی بود دیده نشده بود.


دادیار شعبه پنجم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان مرند آقای امین بخشی‌زاده در اقدامی شایسته تقدیر در پرونده‌ای که راننده یک دستگاه خودرو به دلیل مخدوش کردن پلاک، مورد اعمال قانون قرارگرفته بود. حکمی جالب‌توجه صادر کرد که نشان از رأفت اسلامی دارد.


در بخشی از این حکم آمده است: «این دادیاری با تحسین تلاش متهم به‌عنوان یک زن جوان در جهت کسب روزی حلال و رعایت عفت خویش و آداب اسلامی؛ رفتار ارتکابی را از علل موجه محسوب نموده و با مضطر تشخیص دادن متهم به استناد ماده 152 قانون مجازات اسلامی 1392 به جهت زوال عنصر قانونی بزه معنونه، مستند به مواد 4 و 265 قانون آئین دادرسی کیفری، قرار منع تعقیب صادر و اعلام می‌گردد، قرار صادره به جهت نبود مدعی خصوصی قطعی است.»


در ادامه این رأی جوانمردانه آمده است: «خطاب به مرجع انتظامی نیز اعلام می‌شود با اصلاح موقتی پلاک تا زمان تعویض آن، سریعاً نسبت به ترخیص خودرو از پارکینگ اقدام نمایند و سپس در صورت امکان و وجود زمینه‌های قانونی، با یکی از سرویس‌دهندگان خودرویی (آژانس بانوان) به‌صورت شفاهی جهت جذب نامبرده مکاتبه شود»


این رأی‌ها؛ نشان‌دهنده درک کامل قضات کشور از وضعیت معیشتی و مشکلات مردم است. جای دارد از ریاست محترم قوه قضائیه؛ جناب حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای درخواست کنیم از این دادیار محترم تقدیر شایسته به عمل‌آورند!

انتهای خبر// ا.م


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
یک داستان
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی