تاریخ انتشار: ۰۸:۵۸ - ۰۱ آذر ۱۴۰۰ - 2021 November 22
کد خبر: ۲۰۳۰۸
چه کسی باورش می‌شود که کودک بین سنین 10 تا 14 سال ازدواج کند؟ چه کسی باور می‌کند طلاق بگیرد؟

به گزارش تلنگر؛ بر اساس آخرین اطلاعات مرکز آمار ایران ۹۷۵۳ دختر ۱۰ تا ۱۴ سال در بهار سال جاری ازدواج‌ کرده‌اند. این در حالی است که آمار مذکور تنها مربوط به ازدواج‌های ثبت رسمی شده در سازمان ثبت‌احوال کشور است. کارشناسان معتقدند آمار ازدواج‌هایی که ثبت‌نشده‌اند؛ حداقل برابر با همین عدد است و حداکثر تا دو برابر آن است.


ازدواج قبل بلوغ ظلم است. باوجود قانون‌های بازدارنده هنوز این ازدواج‌ها ادامه دارد؛ این نشان از عدم فرهنگ‌سازی در خصوص این اتفاق دارد. متأسفانه کودکان مورد معامله و اجحاف قرار می‌گیرند.


آمارهایی از عمق یک فاجعه اجتماعی

مطابق با آمار منتشرشده از سوی مرکز آمار ایران، در بهار ۱۴۰۰ تولد ۲۹۳ کودک از مادران کمتر از ۱۵ سال و یک کودک از پدر کمتر از ۱۵ سال نیز به ثبت رسیده است.


طی شش‌ماهه نخست امسال ۷۴۷ ولادت برای مادرانی که زمان ثبت تولد فرزند خود ۱۰ تا ۱۴ سال سن داشته‌اند به ثبت رسیده که از این تعداد ۲ ولادت به مادران ۱۰ ساله، ۷ ولادت به مادران ۱۱ ساله، ۲۰ ولادت به مادران ۱۲ ساله، ۱۲۰ ولادت به مادران ۱۳ ساله و ۵۹۸ ولادت به مادران ۱۴ ساله معطوف می‌شود.


آمار مذکور درباره تعداد ولادت‌های ثبت‌شده از مادران زیر ۱۵ سال طی شش‌ماهه نخست امسال، بیانگر این است که در تمام استان‌های کشور به‌جز سیستان و بلوچستان، خوزستان، خراسان رضوی، گلستان، کرمان، آذربایجان شرقی، هرمزگان، آذربایجان غربی، مازندران، اصفهان، همدان و سمنان، سن مادران در زمان تولد کودک در این بازه زمانی ۱۳ و ۱۴ سال بوده است.


172 کودک زیر 14 سال مطلقه هستند!

چه کسی باورش می‌شود که کودک بین سنین 10 تا 14 سال ازدواج کند؟ چه کسی باور می‌کند طلاق بگیرد؟ اما آمارها نشان می‌دهد ۱۷۲ دختربچه ۱۰ تا ۱۴ ساله در بهار ۱۴۰۰ طلاق گرفته‌اند.


عرف و رسوم محلی، درگیر شدن کودک در روابط با جنس مخالف توأم با تعصب خانواده، سرپوش گذاشتن بر روابط خارج از نکاح با فرد خاص، انگیزه‌های مذهبی مانند جلوگیری از افتادن در ورطه گناه، مسائل فرهنگی مانند ترس از دست دادن موقعیت خوب ازدواج یا بدون همسر ماندن طفل، عدم امکان تأمین هزینه‌های فرزند، فقر خانواده و دریافت وجه در ما به ازای به ازدواج درآوردن دختر، بی‌سوادی یا اختلالات روانی والدین، ناتنی بودن یکی از والدین، بی‌سرپرست یا بد سرپرست بودن طفل، دخالت آشنایان خصوصاً برادر یا دیگر بستگان ذکور کودک از عمده عواملی هستند که می‌تواند در بروز پدیده کودک همسری نقش داشته باشند.

انتهای خبر// ا.م


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

فرهنگ و هنر
رویدادها
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی