تاریخ انتشار: ۰۹:۴۶ - ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - 2021 November 24
کد خبر: ۲۰۳۴۰
آیا زنان خانه‌دار هم می‌توانند خود را بیمه کنند و در آینده حقوق بازنشستگی داشته باشند؟

به گزارش تلنگر، بیمه تامین اجتماعی از سال ۱۳۸۷ طرح بیمه زنان خانهدار را اجرا کرد. خانمهای خانهدار با انجام این بیمه دغدغه بازنشستگی و استفاده از خدمات بیمه را ندارند و علاوه بر استفاده از پوششهای بیمهای، پشتوانهای مالی برای آینده خود دارند.

شرایط بیمه تامین اجتماعی زنان خانهدار

زنان خانهداری که کمتر از ۵۰ و بیشتر از ۱۸ سال سن دارند میتوانند این بیمه را تهیه کنند. اگر سن فرد هنگام بستن قرارداد بیش از ٥٠ سال باشد، در صورتی درخواست آن پذیرفته میشود که به معادل هرسال سن مازاد بر ٥٠ سال دارای سابقه پرداخت حق بیمه قبلی باشد.

به طور مثال: در صورتی که متقاضی ۵۴ سال سن در زمان درخواست قرارداد بیمه داشته باشد بایستی دارای ۴ سال سابقه پرداخت حق بیمه قبلی باشد.

در صورتی که قبل از انعقاد قرارداد بیمه زنان خانهدار سابقه بیمه داشته باشید؛ کلیه سوابق قبلی نیز هنگام بازنشستگی برای شما در نظر گرفته میشود.

به این گروه از بیمهشدگان تعهدات کوتاهمدت همانند کمکهزینه ازدواج، هزینه ایام بیماری و بارداری تعلق نمیگیرد. اما سایر امتیازهای سازمان تامین اجتماعی از جمله ازکارافتادگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی در صورت تعیین آن در قرارداد، پرداخت حقوق بازنشستگی و بهره مندی از امتیازهای دفترچه درمانی در صورت واریز حق سرانه درمان به این گروه تعلق میگیرد.

در این نوع از بیمه افراد واجد شرایط در این نوع از بیمه میتوانند با داشتن ٥٥ سال سن تمام و ٢٠ سال سابقه پرداخت حق بیمه از بازنشستگی و دریافت مستمری سازمان تامین اجتماعی بهرهمند شوند.

متقاضی بیمه زنان خانهدار در صورتی که پدر خانواده فاقد پوشش بیمهای باشد، میتواند با پرداخت حق سرانه درمان فرزندان خود را بیمه درمانی نماید.

در بیمه خانم های خانه دار، فرانشیز بیمه برای خدمات درمانی بستری ۱۰ درصد و برای خدماتپزشکی سرپایی ۳۰ درصد است.

بازنشستگی زنان خانهدار

*بازنشستگی خانم خانهدار با ۴۵ سال سن و ۳۰ سال سابقه
*
بازنشستگی خانم خانهدار با ۵۵ سال سن و حداقل ۲۰ سال سابقه
*
بازنشستگی خانم خانهدار با ۲۰ سال سابقه و ۴۲ سال سن برای مشمولین قانون کار
*
بازنشستگی خانم خانهدار با ۲۰ سال سابقه متوالی یا ۲۵ سال سابقه متناوب در مشاغل سخت و زیانآور
*
بازنشستگی خانم خانهدار با ۲۰ سال سابقه بدون شرط سنی برای جانبازان
*
داشتن حداقل ۲۰ سال سابقه و ۴۵ سال سن برای معلولان عادی
*
داشتن ۳۵ سال سابقه بدون شرط سنی برای خانم خانه دار
*
بانوانی که ۵۵ سال سن با حداقل۱۰ سال سابقه متناسب با سنوات پرداختحقبیمه دارند؛ در این حالت بیمهشده میتواند با ۱۰ سال سابقه و بیشتر تا ۲۰ سال، درخواست بازنشستگی کند که مستمری وی به میزان سنوات پرداخت حقبیمه خواهد بود (بین ۱۰ تا ۲۰ روز حقوق). در این صورت ماده ۱۱۱ قابل اجرا نیست و چنانچه حقوق وی از حداقل پایینتر باشد، مستمری تا حداقل حقوق افزایش نمییابد.
*
بانوانی که سن آنها به ۵۵ سال رسیده، ولی زیر ۱۰ سال سابقه دارند میتوانند با پرداخت حقبیمه سنوات کسری تا ده سال سابقه، با ده روز حقوق بازنشسته شوند که در این صورت نیز چنانچه حقوق آنها از حداقل حقوق مصوب شورای عالی کار کمتر باشد، ترمیم نخواهد شد.

حقوق بازنشستگی بیمه زنان خانهدار

بانوان خانهدار با پرداخت درصدهای مختلف حق بیمه شرایط بازنشستگی متفاوتی دارند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
یک داستان
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی