تاریخ انتشار: ۱۰:۵۱ - ۰۴ دی ۱۴۰۰ - 2021 December 25
کد خبر: ۲۰۷۵۳
امیر محمدی:
ارزیابی‌ها نشان داده‌اند که عربستان تلاش می‌کند موشک‌های بالستیک خود را با کمک چین تولید کند، اتفاقی که می‌تواند اثرات موج‌دار قابل توجهی در سراسر خاورمیانه داشته باشد؛ امری که بیش از پیش نیاز کشور را به توانمندی موشکی نشان می‌دهد.

به گزارش تلنگر؛ عربستان سعودی درگذشته موشک‌های بالستیک خود را از چین خریداری می‌کرد، اما قادر به ساخت موشک‌ نبوده است. تصاویر ماهواره‌ای به‌دست‌آمده نشان می‌دهد که بن‌سلمان در حال حاضر سلاح‌ها را حداقل در یک سایت نظامی تولید می‌کند.


مقامات آمریکایی در آژانس‌های متعدد، ازجمله شورای امنیت ملی در کاخ سفید، در ماه‌های اخیر در مورد اطلاعات طبقه‌بندی‌شده‌ای که از انتقال چندگانه فناوری موشک‌های بالستیک در مقیاس بزرگ بین چین و عربستان سعودی خبر می‌دهد، مطلع شده‌اند؛ اما برخلاف واکنش‌ها به برنامه موشکی کشورمان؛ هیچ واکنشی به این برنامه مخفیانه انجام ندادند.


امروز آمریکایی‌ها باید پاسخ دهند که آیا پیشرفت‌های موشکی بالستیک عربستان می‌تواند تهدیدی برای منطقه باشد یا خیر و تلاش‌ها برای گسترش مفاد توافق هسته‌ای با ایران به‌منظور محدود کردن فناوری موشکی، یکی از راهکار‌های مقابله با ایران است؟


ایران و عربستان دشمنان سرسختی هستند و بعید به نظر می‌رسد که تهران با توقف ساخت موشک‌های بالستیک موافقت کند، اگر عربستان تولید موشک‌های خود را آغاز کرده باشد.


جفری لوئیس، کارشناس تسلیحات و استاد انستیتوی مطالعات بین‌المللی میدلبری، در همین رابطه گفت: «درحالی‌که توجه زیادی به برنامه موشک‌های بالستیک ایران شده است، توسعه و تولید موشک‌های بالستیک عربستان سعودی موردبررسی قرار نگرفته است»

ارزیابی غلط عربستان از فناوری موشکی ایران


سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز در پاسخ به این سؤال که آیا اخیراً انتقال فناوری موشک‌های بالستیک حساس بین چین و عربستان سعودی صورت گرفته است یا خیر، در بیانیه‌ای گفت: دو کشور «شریک‌های راهبردی جامع» هستند و «همکاری دوستانه خود را در همه زمینه‌ها حفظ کرده‌اند؛ ازجمله درزمینهٔ تجارت نظامی."

ارزیابی غلط عربستان از فناوری موشکی ایران


در این بیانیه آمده است: «این‌گونه همکاری‌ها هیچ‌گونه قوانین بین‌المللی را نقض نمی‌کند و شامل تکثیر سلاح‌های کشتارجمعی نمی‌شود».


بااین‌وجود سؤال اینجا است که چرا قدرت‌های جهانی نظیر امریکا و اروپا در یک موضوع مشترک باسابقه‌ای متفاوت برخوردی عجیب دارند؛ چراکه ایران هیچ‌گاه به همسایه‌هایش حمله نکرده است و سعودی‌ها زیر چتر حمایتی امریکا پس از دخالتی آشکار در امور داخلی کشور یمن با این کشور وارد جنگ شدند.

انتهای گزارش


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سکه، ارز و رمزارز
رویدادها
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی