تاریخ انتشار: ۰۹:۳۱ - ۱۱ دی ۱۴۰۰ - 2022 January 01
کد خبر: ۲۰۸۲۹
امیر محمدی
ایالات‌متحده امریکا به‌شدت دنبال توافق است. درست است که فشار حداکثری امریکا مردم ایران را با مشکلات زیادی روبرو کرده؛ اما آمریکایی‌ها فهمیدند که نه تحریم‌ِ بیشتر اثر دارد و نه گزینهٔ نظامی وجود دارد.

به گزارش تلنگر؛ در طول سال‌های انقلاب اسلامی؛ با تمام کاستی‌ها و مشکلاتی که از سوء مدیریت در کشور تا به امروز وجود داشته است؛ نکته‌ای جلب نظر می‌کند و آن این است که ایران ازنظر قدرت بازدارندگی نظامی، شناخت ژئوپلیتیک و جغرافیای منطقه خاورمیانه و آسیا مرکزی به نقطه‌ای رسیده است که می‌تواند هر نیروی متخاصمی را هرچند قوی زمین‌گیر کند. در حقیقت ایران به «ظرفیتی عظیم» در قدرت و استراتژی نظامی رسیده که کنترل یا شکست دادن آن بسیار دشوار شده است.


آمریکایی‌ها به‌خوبی می‌دانند که ایران شروع‌کننده یک حمله همه‌جانبه نیست اما اگر جنگی صورت گیرد؛ تلفات زیادی دارد و ایالات‌متحده و اسرائیل نمی‌توانند پیش‌بینی درستی از نتایج این جنگ داشته باشند. در کنار آن تجربه امریکا در جنگ‌های فرسایشی نظیر افغانستان؛ نشان می‌دهد ممکن است آنها به اهداف میان‌مدت خود هم دست پیدا نکنند!


در کنار این موارد ایران می‌تواند هم‌زمان تعداد بسیار زیادی موشک شلیک کند که حتی آمریکا و اسرائیل هم نمی‌توانند همه آنها را در هوا هدف قرار داده و نابود کنند؛ این موضوع کشور ایالات‌متحده را که همیشه تلاش کرده خود را امن‌ترین کشور، مهد اقتصاد و قدرت در جهان نشان دهد در وضعیت متزلزلی قرار دهد؛ به‌طوری‌که کارشناسان آمریکایی نمی‌دانند واکنش مهدهای قدرت و ثروت این کشور در خصوص تقابل ایران با حمله احتمالی ایالات‌متحده و اسرائیل را پیش بینی کنند!


امروز بیش‌ازپیش مشخص است که با تمام فشارهایی که به ملت ایران واردشده است؛ امریکا به اهداف خود از وضع تحریم‌های موسوم به فشار حداکثری دست نیافته و دیگر آنها را به نتایجی که دنبال می‌کردند نخواهد رساند.


هیمنه اسرائیل ریخته است

اسرائیل مهم‌ترین شریک استراتژیک امریکا در منطقه در سال‌های اخیر در وضعیت شکننده‌ای قرار دارد و نتوانسته اهداف خود در لبنان و حتی سرزمین‌های اشغالی را دنبال کند؛ ژنرال مکنزی مدر این خصوص می‌گوید: "امروز موشک‌های حزب‌الله هر نقطه در اسرائیل را می‌توانند هدف قرار دهند درحالی‌که درگذشته این توان را نداشتند ".


آنها حتی پیش‌بینی اشتباه از عملکرد ایران در خصوص مذاکره داشتند؛ چراکه بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده: راب مالی نماینده ویژه ایالات‌متحده آمریکا در امور ایران؛ در پایان دور ششم مذاکرات کت‌وشلوارهایش را در هتل وین گذاشته بود به امید این‌که ایرانی‌ها زود برمی‌گردند؛ اما مجبور شد درخواست کند کت‌وشلوارهایش را از وین به آمریکا پست کنند!

انتهای مطلب//


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سکه، ارز و رمزارز
رویدادها
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی