تاریخ انتشار: ۰۷:۴۹ - ۲۳ دی ۱۴۰۰ - 2022 January 13
کد خبر: ۲۱۰۴۰
یکی می‌گوید مرغ می‌شود ۸۰ هزار تومان، دیگری می‌گوید ۶۰ هزار تومان و آن دیگری می‌گوید؛ نهایتاً ۵۰ هزار تومان! این روزها، همان روزهایی است که مردم - نشسته و ایستاده - در حال تماشای مسئولانی هستند که با خط فقرشان شوخی می‌کنند.

به گزارش تلنگر؛ نمایندهٔ مجلس می‌گوید: «رئیسی به مجلس آمد، اما از بورس نگفت!» آقای رئیسی، اما از مرغ گفت، از ارز ترجیحی گفت، ولی از نرخ تورم، اجاره خانه و آینده‌ای که درخشان می‌بینندش چیزی نگفت، رئیسی از برنامه‌هایی که هنوز نوبتِ رونمایی از آن‌ها نیز نرسیده نگفت، از ناکارآمدیِ برخی از وزرا نیز حرفی نزد، اما یکی از استاندارانی که خودشان به‌کارگماشته‌اند به‌صراحت گفت: «وزرای ناپخته و ناکار بلد دولت رئیسی به‌قدری ضعیف و ترسو هستند که سه ماه تمام حکم مدیران کلی معرفی‌شده را امضاء نمی‌کنند؛ چرا؟ چون فلان نماینده مجلس خط‌ونشان کشیده که امضاء کردی، استیضاح شدن کمترین برخوردی است که صورت خواهد پذیرفت!» همان استاندارِ به کار گمارده شده توسط دولت رئیسی معتقد است: «ترس و ضعفِ وزرا، جرئت و جسارت را از استانداران نیز گرفته است.»


و باز همان استاندار گفت: «نیرویی مرموز و ارادهٔ نامرئی می‌کوشد دولت رئیسی دچار «بحران مشروعیت» و توانمندی شود.»


اما آن استاندار، نامی از آن نیروی مرموز و آن ارادهٔ نامرئی نبرد، اما در مطلبی که یک روزنامه نوشته بود و جوابیه‌ای که جبههٔ پایداری صادر کرده بود رد و نشان‌های آشکاری بر زمین‌مانده بود که نشان می‌داد بحران مشروعیت و توانمندی، شوخی نیست جدی است حتی اگر تلخ باشد.


اندکی بالاتر از پاستور، جام جم نیز دچار مشکل شده است، سازمانی به آن عظمت در دوگانهٔ «جلیلی - جبلی» دارد می‌سپارد جان (!) خیلی از قدیمی‌ها می‌گویند حضور «جلیلی» در جام جم یعنی پایان «جبلی» و این یعنی مسئله فقط مرغ نیست، بحث فراتر از این حرف‌ها است.


حالا که از پاستور و جام جم گفتیم، سری هم به بهارستان بزنیم و نمایندگانی که در کمیسیون‌ها چیزی را می‌گویند که در صحن نمی‌گویند و در صحن داد سخنانی می‌دهند که در راهروها فرق می‌کند و در نشست‌ها و سفرهای استانی نیز سخنانی بر زبان می‌آورند که نه در کمیسیون‌ها گفته‌اند نه در صحن نه در راهروهای مجلس؛ این یعنی مسئله فقط مرغ نیست!


این روزها، یکی با خط فقر شوخی می‌کند یکی در پیش‌بینی قیمت نهایی مرغ و آن دیگری با نرخ حامل‌های انرژی و نهاده‌های دامی، اما هیچکس حواس و هوشش بدهکار این مسئله نیست که «تاب‌آوری» مردم که فقط با نرخ مرغ کم‌وزیاد نمی‌شود، با ۱۵ لیتر بنزین به سامان نمی‌شود. این روزها مردم به دنبال دستیابی به پاسخِ سوا لاتشان هستند که: گیریم مرغ بشود ۸۰هزار تومان، چه تضمینی وجود دارد که ۱۸۰هزار تومان نشود؟!‌


انتهای مطلب// ا.م


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

فرهنگ و هنر
رویدادها
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی