تاریخ انتشار: ۰۸:۲۸ - ۰۳ اسفند ۱۴۰۰ - 2022 February 22
کد خبر: ۲۱۴۳۱
مقامات ایالات متحده امریکا در مصاحبه‌ای مدعی شدند که تا دو روز آینده به برنامه اقدام مشترک موسوم به برجام بازمی‌گردند.

به گزارش تلنگر؛ دولت بایدن انتقاد بنت از توافق هسته‌ای جدید را رد کرد. اسرائیل نباید اشتباه گذشته را تکرار کند و فرصت دیپلماتیک برای توافق هسته‌ای با ایران را سلب کند.


همچنین مقامات آمریکایی در پاسخ به سؤال خبرنگار وال‌استریت ژورنال در خصوص برجام پاسخ داد: بازگشت به توافق هسته‌ای با انعقاد توافق در وین طی ۲ روز آینده محقق می‌شود. بازگشت به توافق هسته‌ای شامل پروتکلی برای لغو تحریم‌های ایران خواهد بود. توافق آتی، محدودیت‌های سختگیرانِ ای بر برنامه هسته‌ای ایران حفظ خواهد کرد. هنوز بحث درباره دامنه کاهش تحریم‌ها علیه ایران وجود دارد.


این سخنان در حالی مطرح‌شده است که بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، روز یکشنبه ۱۹ فوریه طی یک سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ نسبت به افزایش "تجاوزگری" ایران در خاورمیانه هشدار داد و گفت کە توافق هستەای با ایران باید ضامن آن باشد کە تهران هیچ‌وقت نمی‌تواند بە سلاح هستەای دست یابد.


سخنان وزیر دفاع اسرائیل در حالی بیان شدە است کە دور هشتم مذاکرات باهدف احیای برجام با شرکت نمایندگان ایران، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا، آلمان، اتحادیه اروپا و آمریکا (بطورغیرمستقیم) در وین ادامه دارد.


باوجود تمایل ایران به احیای هر چه سریع‌تر برجام و شواهدی که درباره احتمال رسیدن به توافق در مذاکرات وین در آینده نزدیک وجود دارد، مسئولان و نهادهای جمهوری اسلامی در روزهای اخیر بیش‌ازپیش بر عدم عدول از خطوط قرمز خود تأکید می‌کنند.


وزیر دفاع اسرائیل در سخنرانی خود علاوه بر موضوع هسته‌ای ایران، نسبت به فعالیت‌های نظامی تهران در خاورمیانه، به‌ویژه تسلیح نیروهای "نیابتی" در عراق و سوریه، هشدار داد.


گانتس در بخش دیگری از سخنانش بار دیگر ایران را متهم کرد که با هواپیماهای بدون سرنشین به کشتی باری مرسر استریت اسرائیل حمله کرده است.


بنی گانتس در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت کە ایران با پروازهای غیرنظامی از مقصد تهران به فرودگاه بین‌المللی دمشق، سلاح صادر می‌کند.

انتهای گزارش// ا.م


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

فرهنگ و هنر
رویدادها
آخرین اخبار
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی