تاریخ انتشار: ۱۱:۰۰ - ۰۳ اسفند ۱۴۰۰ - 2022 February 22
کد خبر: ۲۱۴۳۷
سلامت باروری یکی از ابعاد مهم سلامت و حق همه انسان‌ها است؛ با توجه به اینکه مردان حدود نیمی از جمعیت کشور و نیروی مولد و فعال کار در جامعه را تشکیل می‌دهند، از این حق مستثنی نیستند و نیازمند توجه ویژه در این بعد از سلامت هستند.

به گزارش تلنگر؛ داشتن سبک زندگی سالم و پرهیز از هرگونه استرس روانی و جسمی‌ که موجب افزایش رادیکال‌های آزاد اکسیژن شود می‌تواند توان باروری را افزایش دهد.


 نقش مردان در بهداشت باروری به‌حکم مرد بودن آن‌ها متنوع است و شریک جنسی برای زن، همسر، پدر، سرپرست خانواده، رهبری در جامعه و عموماً در دست داشتن سررشته اقتصاد، اطلاعات، سیاست‌ها و برنامه‌ها ازجمله نقش‌های مردان هستند.


یکی از ضرورت‌های اساسی مشارکت مردان، رعایت کردن منزلت انسانی و حقوق باروری زن و شوهر است. با توجه به این تفاسیر، وضعیت بهداشت باروری و جنسـی مـردان یکـی از مهم‌ترین مسـائل بهداشتی جامعه محسـوب مـی‌شـود. تصمیم یک زوج برای بچه‌دار شدن معمولاً منجر به تمرکز روی سلامت مادر خواهد شد درحالی‌که سلامت پدر نیز نقش مهمی در قدرت باروری و سلامت جنین دارد.


در تولد نوزاد و شکل‌گیری نطفه، مردان هم به‌قدر زنان سهیم‌اند و می‌توانند در پروسه باروری نقش داشته و تأثیرگذار باشند. همان‌گونه که زنان برای باروری باید اصولی را رعایت کنند، مردان هم موظف‌اند به نکاتی توجه کنند تا بتوانند سهم خود را در این اتفاق به بهترین شکل ایفا کنند.


مردان می‌توانند با انتخاب یک سبک زندگی درست، موجب افزایش باروری سالم شوند. همچنین با برقراری ارتباط عاطفی با همسر خود، در باروری سالم همسر خود کمک شایانی کنند.


مسائل مربوط به باروری تنها مختص زنان نیست. زوجینی که قصد آمادگی برای حاملگی دارند معمولاً تنها بر سلامت زنان متمرکز می‌شوند اما مردان هم باید تغییر مثبتی در سبک زندگی و روابط خود ایجاد کنند. درواقع دو عامل در به وجود آمدن یک کودک نقش دارند؛ اگرچه این زن است که باردار می‌شود و زایمان می‌کند اما مرد نیز نقش بسیار مهمی در بارداری ایفا می‌کند.


بیماری‌ها، آسیب‌ها، مشکلات مزمن سلامتی، سبک زندگی نادرست و عوامل دیگری ممکن است در ناباروری مردان نقش داشته باشد. عدم توانایی باروری می‌تواند برای مردان استرس‌زا و ناامیدکننده باشد اما روش‌های درمانی متعددی برای درمان ناباروری مردان وجود دارد.


زمانی که زن و مردی تصمیم به فرزند آوری می‌گیرند باید ابتدا سبک زندگی سالم را در پیش بگیرند؛ یکی از شاخص‌های سبک زندگی سالم تغذیه مناسب است و رژیم غذایی هر فرد بر توان باروری او اثرگذار است.


مصرف غذای فوری، غذاهای پرچرب، پروتئین بیش‌ازحد و گوشت قرمز زیاد، برای سلامت باروری مردان مضر است و می‌تواند تعداد و کیفیت اسپرم را کاهش دهد.


درواقع، ورزش منظم با کاهش چربی بدن و نگه‌داشتن شاخص توده بدنی (BMI) در محدوده سالم، موجب ارتقای کیفیت اسپرم می‌شود. البته ورزش‌های سنگین که دمای بدن را افزایش می‌دهند می‌توانند تأثیر منفی بر توان باروری مردان داشته باشند.


داشتن سبک زندگی سالم و پرهیز از هرگونه استرس روانی و جسمی‌ که موجب افزایش رادیکال‌های آزاد اکسیژن شود می‌تواند توان باروری را افزایش دهد.

انتهای گزارش// ا.م


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سکه، ارز و رمزارز
رویدادها
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی