تاریخ انتشار: ۱۰:۳۰ - ۰۹ اسفند ۱۴۰۰ - 2022 February 28
کد خبر: ۲۱۴۵۷
آنچه ممکن است تاثیرگذاری بحران اوکراین و یا هر عامل داخله کننده بین‌المللی بر مذاکرات وین را محقق کند، فرسایشی شدن مذاکرات است.
به گزارش تلنگر، رضا ذبیحی، کارشناس مسائل بین الملل درباره احتمال اثرگذاری بحران اوکراین بر مذاکرات وین گفت: این اتفاق رویدادی مهم در عرصه بین‌الملل است که اثرات مهمی بر این عرصه خواهد گذاشت.


این استاد دانشگاه ادامه داد: با وجود اهمیت بحران اوکراین و تاثیرات مختلف کی دارد؛ پیش بینی می شود که این بحران بر مذاکرات وین اثرگذاری کمی داشته باشد.


ذبیحی افزود: به دو دلیل مشخص می توان اشاره کرد که بر اساس آن احتمال اثرگذاری بحران اوکراین بر مذاکرات وین ناچیز است؛ اولین دلیل این است که قدرت های جهانی اعم از شرق و غرب در اینکه موضوع هسته ای ایران تبدیل به یک بحران عمده ای نشود با یکدیگر هم نظر و دارای منفعت مشترک هستند.


شاید برایتان جذاب باشد:


وی ادامه داد: دومین دلیلی که از امکان تاثیرپذیری بحران اوکراین بر مذاکرات هسته ای می کاهد، سپری شدن بیشتر مراحل و گفت‌وگوهای لازم است بطوری که اکنون دو طرف در بیشتر موضوعات به فهم مشترک نزدیک شده اند. آنچه باقی مانده است تصمیمات سیاسی است که نیاز هست طرف های گفت‌وگو کننده و به ویژه آمریکا نسبت به آن اقدام نمایند و لذا مذاکرات در مرحله ای قرار دارد که مواردی نظیر بحران اوکراین بر آن تاثیر زیادی نخواهد گذاشت.


این کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: با این وجود نباید از نظر دور داشت که فرسایشی شدن مذاکرات ممکن است به تدریج راه را برای اثرگذاری مخرب سایر عوامل بین اللملی بر مذاکرات باز نمایند و لذا لازم است جمع بندی ها زودتر نهایی شود و تصمیمات سیاسی سریع تر گرفته شود.


وی در ادامه با اشاره به بحران اوکراین گفت: مداخله نظامی روسیه در اوکراین که به فاصله 8 سال از اتفاقات کریمه اتفاق افتاد، رویداد مهمی است که در سایر عرصه های بین المللی اثر زیاد و پایداری خواهد داشت.


انتهای خبر//
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سکه، ارز و رمزارز
رویدادها
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی