تاریخ انتشار: ۱۰:۰۰ - ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 2022 May 18
کد خبر: ۲۱۵۲۸
بازار دیروز مقاومت یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار واحد را پشت سر گذاشت اما در ساعات پایانی بازار منفی شد و این مسئله نشان داد که بورس کاملاً هیجانی رفتار می‌کند

به گزارش تلنگر؛ مشکلات پیچیده اقتصادی سیگنال تورمی صادر کرده، به همین دلیل انتظار می‌رود که بازار سرمایه رشد داشته باشد، هرچند این رشدی موقتی و نوسانی خواهد بود.


بازار دیروز مقاومت یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار واحد را پشت سر گذاشت اما در ساعات پایانی بازار منفی شد و این مسئله نشان داد که بورس کاملاً هیجانی رفتار می‌کند و بسیاری از سهامداران خرد به دلیل بی‌اعتمادی به بازار هرلحظه آماده رفتن در صف فروش هستند، بر همین مبنا بسیاری از کارشناسان اقتصادی برای ارزیابی وضعیت کنونی بازار ابتدا شرایط کلان اقتصادی را موردبررسی قرار داده‌اند.


تغییر حاشیه سود شرکت‌های وابسته ارز دولتی

یک کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار بازار با اشاره به اینکه اقتصاد ایران کاملاً ملتهب و تورمی است، گفت: در شرایط کنونی بودجه کسری بالایی دارد و دولت برای تأمین آن به سیاست‌های جدیدی همچون حذف ارز ترجیحی و ... دست‌زده و این مسئله در بازار سرمایه هم تأثیرگذار است، زیرا حاشیه سود شرکت‌های وابسته به کالاهایی که ارز دولتی دریافت می‌کردند تغییر می‌کند.


چندگانگی نرخ ارز در دهه‌های گذشته روی جذب سرمایه هم اثر منفی گذاشته به‌طوری‌که سرمایه‌گذاری خالص در کشورمان درد صفر و حتی منفی است که حاصل آن عدم رشد اقتصادی از طریق سرمایه‌گذاری‌های داخلی و عدم رشد پیشرفته‌ای فنی در کشورمان است و این ارزش جایگزینی شرکت‌های حاضر در بورس را بالا می‌برد.


علی‌اکبر نیکو اقبال بابیان اینکه هزینه‌های بیشتر و درآمدهای کمتر موجبات مقروض شدن بیشتر واحد اقتصادی می‌شود، افزود: برهم خوردن تعادل هزینه و درآمد شرکت‌ها باعث می‌شود درنهایت آنها محکوم‌به ورشکستگی و تعطیلی شوند. از طرف دیگر مهم‌ترین عامل قاچاق در ایران چندگانگی نرخ ارز، وجود رانت‌های عجیب‌وغریب پایدار و دائمی و همراه با آن، اقتصاد مافیائی و فساد است زیرا این مجموعه‌ها با خود زمینه‌های مناسبی هم برای فرار سرمایه، عدم سرمایه‌گذاری در داخل کشور و درنهایت عدم رشد و توسعه اقتصادی ایجاد می‌کند همه این عوامل منجر می‌شود ریسک سرمایه‌گذاری در کشور بالا برود و عملاً ارزش جایگزینی برای کارخانه‌های موجود در کشور هم بالا برود.


او با تأکید بر اینکه چندگانگی نرخ ارز صدمات جبران‌ناپذیری در این چند دهه به اقتصاد ایران زده است تصریح کرد: دولت ایران باوجود صدماتی که از چندگانگی نرخ ارز در دهه‌های گذشته همواره داشته بازهم از این صدمات، یاد نگرفته که چطور در این شرایط مدیریت کند و روی جذب سرمایه هم اثر منفی گذاشته به‌طوری‌که چندین دهه است که سرمایه‌گذاری خالص در کشورمان در حد صفر و حتی منفی است که حاصل آن عدم رشد اقتصادی از طریق سرمایه‌گذاری‌های داخلی و عدم رشد پیشرفت‌های فنی در کشورمان است.


وی افزود: عقب‌ماندگی فنی در کشورمان در مقایسه با سطح دانش فنی روز دنیا به چندین نسل برآورد شده است. علت آن کاملاً روشن است. سرمایه‌گذاری در هر کشوری نیاز به ریسک و مخاطره پذیری سرمایه‌گذار در سالهای متمادی دارد تا شاید پس از سال‌ها تلاش به نتیجه برسد؛ بنابراین وقتی رانت و فساد به‌راحتی موجب ثروت‌اندوزی می‌شود دلیلی وجود ندارد که سرمایه‌گذاری‌های واقعی در چنین کشورهایی رشد پیدا کند، بنابراین تورم همچنان در اقتصاد کشور می‌تازد و اثر آن ارزش دارایی شرکت‌ها را در بورس بالا می‌برد.


باید مخارج و هزینه‌های اضافی دولت حذف شود که برای تحقق آن باید بودجه‌های درخواست شده نهادهای پرقدرت را به نصف تقلیل دهیم و درآمدهای دیگری به‌غیراز درآمدهای مالیاتی را زنده نمائیم.


او با نگاهی به عوامل مؤثر در رشد پایدار بازار سرمایه اظهار کرد: به‌طورقطع رونق مهم‌ترین محرک رشد اقتصادی و رشد بازار سرمایه است، همان‌طوری که راگنار نرکس اولین اقتصاددان توسعه اقتصادی اعلام کرده که هیچ کاری به تنهائی در یک کشور درحال‌توسعه نمی‌توان انجام داد مگر آنکه هم عوامل به‌هم‌پیوسته را هم‌زمان به نتیجه برسانیم.


نیکو اقبال بابیان اینکه دولت برای ایجاد تعادل در بودجه باید کسر بودجه نزدیک به ۵۰ در صد را کاهش دهد، اظهار کرد: باید مخارج و هزینه‌های اضافی دولت حذف شود که برای تحقق آن باید بودجه‌های درخواست شده نهادهای پرقدرت را به نصف تقلیل دهیم و درآمدهای دیگری به‌غیراز درآمدهای مالیاتی را زنده نماییم. این‌گونه اصلاحات در بسیاری از کشورها مانند کشورهای نوظهور نظیر برزیل، مالزی، هند، اندونزی با دویست میلیون جمعیت مسلمان و حتی کشور چین با آن جمعیت عجیب‌وغریبش و جدیداً نیز ویتنام با موفقیت انجام‌شده است چرا نباید کشور ایران موفق به انجام این اصلاحات عمیق بشود.


در مقطع کنونی مشکلات پیچیده‌ای در اقتصاد کشور وجود دارد که همه آنها سیگنال تورمی دارند، به همین دلیل انتظار می‌رود که بازار سرمایه هم رشد داشته باشد، این رشدی که بازار سرمایه تجربه می‌کند موقتی هست و می‌تواند کاملاً نوسانی باشد.


رشد شاخص کل بورس تا سطح یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار واحد

یک استاد اقتصاد در گفتگو با خبرنگار بازار با اشاره به اینکه در مقطع کنونی مشکلات پیچیده‌ای در اقتصاد کشور وجود دارد که همه آنها سیگنال تورمی دارند، به همین دلیل انتظار می‌رود که بازار سرمایه هم رشد داشته باشد، گفت: این رشدی که بازار سرمایه تجربه می‌کند موقتی هست و می‌تواند کاملاً نوسانی باشد، مگر اینکه در ادامه شرایطی فراهم شود که حاشیه سود شرکت‌ها بالا برود.


جواد صلاحی بابیان اینکه شاخص کل بورس می‌تواند در فصل بهار ۱۴۰۱ می‌تواند تا سطح یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار واحد برسد گفت: سال گذشته بازار سرمایه به دلیل فروش اوراق توسط دولت با چالش‌های جدید مواجه شد، به‌طوری‌که بازار سهام رشدی نکرد، به همین دلیل رشد بازار در مقطع کنونی خیلی غیرقابل‌انتظار نیست زیرا تورم در سال گذشته بیش از ۴۰ درصد بوده و امسال هم بیش از همین مقدار رشد در کشور بروز خواهد کرد.


او با تأکید بر اینکه مهم‌ترین چالش اقتصاد کشور که می‌تواند روی بازار سرمایه تأثیر بگذارد بودجه است، گفت: به‌طورکلی مشکلات بودجه ۱۴۰۱ در نیمه دوم سال نمایان می‌شود که در آن زمان بودجه احتمالاً با کسری مواجه می‌شود و دولت برای تأمین آن دست به انتشار اوراق می‌زند و ازآنجایی‌که نقدینگی از بازار سهام به بازار بدهی منتقل می‌شود معاملات نمادها هم با چالش مواجه می‌شوند.

انتهای مطلب


برچسب ها: بورس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

فرهنگ و هنر
رویدادها
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی