تاریخ انتشار: ۰۷:۳۶ - ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ - 2022 June 08
کد خبر: ۲۱۵۳۳
چندین دیپلمات گفتند که این قطعنامه به‌رغم هشدار‌های ایران در مورد عواقبی که می‌تواند داشته باشد ازجمله توقف مذاکرات موسوم به برجام داشته باشد، احتمالاً به‌راحتی تصویب می‌شود

به گزارش تلنگر؛ امریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به هیئت ناظر هسته‌ای سازمان ملل ارائه کرده‌اند که در آن از ایران به دلیل پاسخ ندادن به سؤالات این سازمان در مورد ردیابی اورانیوم در سایت‌های که ادعا می‌کنند اعلام‌نشده انتقاد کرده‌اند، اقدامی که می‌تواند واکنش ایران را به همراه داشته باشد.
چندین دیپلمات گفتند که این قطعنامه به‌رغم هشدار‌های ایران در مورد عواقبی که می‌تواند داشته باشد ازجمله توقف مذاکرات موسوم به برجام داشته باشد، احتمالاً به‌راحتی تصویب می‌شود، اما روسیه و احتمالاً چین با این قطعنامه مخالفت می‌کنند.
در متن پیش‌نویس قطعنامه آمده است: «هیئت‌مدیره نگرانی عمیق خود را ابراز می‌کند که مسائل پادمان مربوط به این سه مکان اعلام‌نشده به دلیل همکاری‌های اساسی ناکافی از سوی ایران، علی‌رغم تعاملات متعدد با آژانس، باقی‌مانده است».
درواقع هیئت‌مدیره از ایران می‌خواهد که برای انجام تعهدات قانونی خود فوراً اقدام کند و بدون تأخیر، پیشنهاد مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تعامل بیشتر برای شفاف‌سازی و حل‌وفصل همه مسائل باقی‌مانده را بپذیرد، اما این مهم منوط به این بود که ایران از منافع برجام بهره ببرد درحالی‌که کشور‌های موسوم به ۱+۵ به اهداف خود رسیدند، اما ایران امکان بهره‌برداری از منافع برجام به دلیل خروج یک‌طرفه امریکا از این توافق بین‌المللی را نداشت.

مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای احیای توافق ۲۰۱۵ از ماه مارس تاکنون برگزار نشده است
باآنکه رسانه‌های غربی هدف این قطعنامه را بازگرداندن هر دو کشور به پایبندی کامل به توافق قبل از خروج ایالات‌متحده و اعمال مجدد تحریم‌ها در سال ۲۰۱۸ است که ایران را واداشت تا بسیاری از محدودیت‌های توافق را در مورد فعالیت‌های هسته‌ای خود زیر پا بگذارد؛ اما درواقع این قطعنامه تلاش می‌کند بدون آنکه امریکا را محکوم‌به بازگشت به تعهدات خود و دادن تضامین لازم جهت عدم تکرارپذیری آن کند صرفاً یک‌طرفه به ایران برای انجام تعهدات قراردادی خود در برجام فشار بیاورد.


واکنش ایران به پیش‌نویس قطعنامه چیست؟
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه در پیامی درباره این مذاکرات در توئیتر نوشت: «کسانی که برای قطعنامه ضدایرانی در آژانس فشار می‌آورند، مسئول تمام عواقب آن خواهند بود».
امیرعبداللهیان هفته گذشته هم گفت هرگونه اقدام سیاسی آمریکا و سه متحد اروپایی‌اش در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «بی‌شک با پاسخ متناسب، مؤثر و فوری ایران مواجه خواهد شد».
امیرعبداللهیان همچنین گفت که سفر رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اسرائیل، دشمن سرسخت ایران، در تضاد با بی‌طرفی آژانس است.
پیش‌نویس قطعنامه نشان می‌دهد که ایالات‌متحده، فرانسه، بریتانیا و آلمان بر شورای حکام ناظر هسته‌ای سازمان ملل فشار می‌آورند تا ایران را به دلیل پاسخ ندادن به سؤالات طولانی‌مدت در مورد ردیابی اورانیوم در سایت‌های اعلام‌نشده موردادعای آن‌ها سرزنش کند.

پایان مطلب/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

فرهنگ و هنر
رویدادها
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی