تاریخ انتشار: ۰۸:۲۴ - ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ - 2022 June 12
کد خبر: ۲۱۵۳۴
صدور قطعنامه ضد ایرانی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای نشان داد، ادامه مذاکرات برجام را با چالش مواجه می‌کند.

به گزارش تلنگر؛ قطعنامه شورای حکام در حالی صادرشده است که ایران در میان کشور‌های عضو NPT بیشترین همکاری و شفافیت را با آژانس انرژی اتمی داشته است.

متأسفانه در پاسخ به این حسن نیت، قطعنامه‌ای صادر شد که جمهوری اسلامی ایران را به عدم همکاری متهم کرده است. البته بعد از تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران در مجلس، سازمان انرژی اتمی فراتر از قانون با آژانس همکاری کرد و فعالیت دوربین‌های نصب‌شده در مراکز هسته‌ای ایران، قطع نشد. البته این روند با انتقاد نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون امنیت ملی همراه بود. ولی اوج همکاری جمهوری اسلامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نشان داد.


ضرورتی برای حسن نیت بیشتر نسبت به آژانس و ادامه شفافیت افزون بر قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها وجود ندارد. بر همین اساس کمیسیون امنیت ملی هفته گذشته دراین‌باره جلسه‌ای برگزار کرد و عموم اعضای کمیسیون بر این امر متفق‌القول بودند که این همکاری‌ها باید به حداقل رسیده و فعالیت بخشی از دوربین‌ها قطع شود. همچنین سرعت غنی‌سازی باید افزایش‌یافته و سانترفیوژ‌های نسل جدید هم وصل شوند.


لابی صهیونیست در تلاش است در مسیر مذاکرات هسته‌ای ۱+۴ سنگ‌اندازی کرده و به‌نوعی پرونده‌های ادعایی علیه جمهوری اسلامی ایران باز کند که ظاهراً این پرونده‌ها پایانی نداشته و ضرورتی برای به پاسخ به همه این ادعا‌ها وجود ندارد.


شاید برایتان جذاب باشد:


ضروری است این پیام به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صادر شود که جمهوری اسلامی ایران تسلیم تحریم و زور نخواهد شد و حق مسلم هسته‌ای ملت ایران پایمال نمی‌شود و همواره در مسیر صلح‌آمیز هسته‌ای گام برمی‌دارد.


متأسفانه رویکرد کشور‌های اروپایی در چنین مواقعی مناسب نبوده و برخلاف شعار‌های آن‌ها است و حسن نیت از طرف مقابل مذاکرات وجود ندارد. قاعدتاً خواسته مجلس و کمیسیون امنیت ملی این است که درروند مذاکرات بازبینی شود و تا زمانی که طرف مقابل حسن نیت خود را در مذاکرات ثابت نکند، لزومی برای کوتاه آمدن از اهداف هسته‌ای نیست. چراکه صدور این قطعنامه نشان داد اگر مذاکرات انتفاعی برای ملت ایران نداشته باشد، ادامه آن معقول و ضروری به نظر نمی‌رسد.


دراین‌باره همان‌طور که اقدامات آن‌ها سبب هزینه برای جمهوری اسلامی ایران شده، ما نیز باید اقداماتی انجام دهیم که طرف مقابل هزینه تصمیمات غیرمنطقی خود را بدهد، پاسخ ایران به این قطعنامه بر اساس اصل عزت و اقتدار کشور است.


نباید اقتصاد کشور را شرطی کرده و معطل مذاکرات نگاه‌داریم. بلکه با توجه به پتانسیل داخلی و ظرفیت جوانان و نخبگان کشور می‌توانیم تحریم‌ها را خنثی کرده و بااراده ملت و دانشمند کشور این تحریم‌ها بی‌اثر خواهند شد.


قطعنامه ضد ایرانی امریکا و ۴ کشور اروپایی علی رقم نظر مخالف روسیه و چین در نشت فصلی شورای حکام آژانس انرژی اتمی به تصویب رسید.

انتهای مطلب/

برچسب ها: برجام ایران
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

فرهنگ و هنر
رویدادها
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی