تاریخ انتشار: ۱۱:۰۰ - ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ - 2022 June 12
کد خبر: ۲۱۵۳۶
سید حسین مرعشی در مطلبی با اشاره به آنکه تنها برنده این قطعنامه اسرائیل است؛ معتقد است ایران و امریکا هر دو در این وضعیت بازنده هستند.
به گزارش تلنگر؛ سیدحسین مرعشی دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی ایران و از جمله سیاسیون اصلاح‌طلب در واکنش به تصویب قطعنامه پیشنهادی امریکا و چهار کشور اروپایی بر علیه کشورمان در صفحه شخصی خود در فضای مجازی  نوشت: بازنده این میدان آمریکا، آژانس و احتمالاً ایران و برنده این میدان آشفته رژیمی است به نام اسرائیل


اولین اشتباه را بایدن کرد چراکه باید به همان سرعت که به پیمان آب و هوایی بازگشت، برای بازگشت به برجام نیز شجاعانه اقدام می‌کرد اما آقای بایدن چنین فرصت تاریخی را از دست داد و باید در قبال تاریخ پاسخگوی این کوتاهی باشد.


بعدازآن که در یک‌ونیم سال پایانی دولت آقای روحانی مذاکرات شروع شد و به نقطه خوبی هم رسید و این سؤال باید پاسخ داده شود که چرا وقتی دولت آقای روحانی که انگیزه کافی برای بازسازی برجام داشت تا کشور را در شرایط نرمال‌تری به دولت بعدی تحویل دهد، فرصت مذاکرات سوزانده و از دولت دریغ شد؟


در شرایطی که ممکن بود حداکثر گفته شود که احیاء برجام در فضای انتخابات ریاست جمهوری اثرگذار باشد، تصمیم گرفته شد تا انتخابات محدودی برگزار شود که حتی علی لاریجانی و اسحاق جهانگیری نیز در آن نقش نداشتند. وقتی چنین تصمیمی برای انتخابات گرفته‌شده بود چرا از فرصت حضور افراد کارکشته‌ای همانند ظریف و عراقچی برای احیا برجام استفاده نشد تا دولت آقای رئیسی بتواند از روز اول ۲ ونیم میلیون بشکه نفت صادر کرده و منابع را در دست خود داشته باشد؟!


دولت آقای رئیسی با یک شعار غلط و غیرواقعی مبنی بر این‌که معیشت مردم را به مذاکرات هسته‌ای گره نمی‌زنیم حداقل ۴ ماه زمان را از دست داد، با این امید که باصلابت دولت انقلابی امتیازات بیشتری بگیرد. حالا نیز چند ماه است که مذاکرات به نتیجه رسیده و اسناد هم آماده است اما سر موضوعاتی که می‌توان بر آن پافشاری کرد یا می‌توان گذشت، سند نهایی معطل‌مانده است.


ازنظر من مهم‌ترین مسئله تصمیم به‌موقع است، همان‌طور که در برجام با یک سفر آمانو به پارچین پرونده سابق ایران بسته شد در این ایام نیز چنین فرصتی پیش روی ما بود. وقتی‌که چند ماه پیش سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین‌المللی هسته‌ای به توافق رسیدند باید همان زمان در «سه‌نقطه حساس برای آژانس» تصمیم‌گیری قاطع و به‌موقع می‌شد که این مسئله می‌توانست تأثیر مهمی در احیاء برجام داشته باشد.


بازماندن برخی از پرونده‌ها و طولانی شدن بدون دلیل یا با دلیل مذاکرات، برای یک نقش‌آفرینی فتنه‌انگیز دولت شرور اسرائیل فرصت ایجاد کرده است. تأخیر در مذاکرات و تأخیر در برگشت آقای بایدن به برجام، تعلل در امضا نشدن سند احیا، تأخیر در آغاز مذاکرات و تأخیر در حل‌وفصل مسائل ایران و آژانس، همه و همه فرصتی ایجاد کرده است که دولتی شرور، بازیگری خود را داشته باشد تا روابط ایران و غرب را تیره کند و با استفاده از ایران‌هراسی با سفرهای متعدد اسرائیلی‌ها و سفرهای برخی مقام‌های عربی منطقه را به تنش بکشد.


بازنده این میدان آمریکا، آژانس و احتمالاً ایران و برنده این میدان آشفته رژیمی است به نام اسرائیل. ضمن این‌که در مقابل اقدام توهین‌آمیز اخیر آژانس و محکوم کردن صدور قطعنامه برای الزام ایران برای همکاری با آژانس موافق اقدام متناسب و متقابل هستیم و حتماً ایران نباید از این تهدیدات بترسد.


 اما بنده به مقامات جمهوری اسلامی، آژانس و آمریکا و ۴+۱ تروئیکای اروپایی تأکید می‌کنم که بیشتر از این فرصت برای فتنه‌انگیزی اسرائیل ایجاد نکنیم. اسرائیل عامل بی‌ثباتی در منطقه خاورمیانه بوده و در آینده هم عامل بی‌ثباتی است. اسرائیل نباید بیش را از گلیم خود پادراز نکند. بیش از این به این رژیم شرور زمین فتنه‌گری ندهیم.


 ایران حق اقدام متقابل دارد اما سیاست ایران و سیاست میانجی‌ها در این قائله باید متمرکز بر حصول توافق و ایجاد آرامش در خاورمیانه باشد.


انتهای مطلب/


برچسب ها: مرعشی برجام
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

فرهنگ و هنر
رویدادها
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی