تاریخ انتشار: ۱۱:۳۶ - ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - 2022 June 20
کد خبر: ۲۱۵۵۱
صدور قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس انرژی اتمی اشتباه محاسباتی غرب بود.
به گزارش تلنگر؛ اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها برای افزایش فشار روی ایران جهت رسیدن به اهداف خود در برجام اقدام به صدور قطعنامه شورای حکام آژانس کردند؛ اما آنها فکر نمی‌کردند اقدام مقابله‌جویانه ایران در این زمینه کاهش نظارت دوربین‌های آژانس به قبل از امضا برجام باشد.

قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) به حمایت سه کشور اروپایی (فرانسه، انگلیس و آلمان) دلیلی بر این است که باور کنیم که آن‌ها تلاش می‌کنند تا مذاکرات وین درباره برجام را از مسیر خارج کنند.

این قطعنامه یک اشتباه محاسباتی راهبردی غیرعمدی بود و این کشورها هم‌زمان به دنبال نهایی کردن موفقیت‌آمیز مذاکرات وین هستند.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه (۱۸ خرداد/ ۸ ژوئیه) قطعنامه‌ای را که ایران را به عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم می‌کند با ۳۰ رأی موافق، ۲ رأی مخالف (روسیه و چین) و ۳ رأی ممتنع (هند، لیبی و پاکستان) به تصویب رساند.

سازمان انرژی اتمی ایران چند روز بعد از تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام در روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای از قطع فعالیت‌ تعدادی از دوربین‌های فرا‌پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران خبر داد.

این تحولات در حالی رخ‌داده‌اند که مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از چند ماه پیش دچار وقفه شد. دولت آمریکا از زمان آغاز این مذاکرات به‌جای پذیرفتن اشتباه خود در خروج از برجام و تلاش برای جبران ضررهای وارده؛ صرفاً طرف‌های مختلف را به کند کردن روند مذاکرات متهم کرده است.

کشورهای غربی و به‌ویژه آمریکا در ماه‌های گذشته، بعد از وقفه در مذاکرات وین، به رویه همیشگی خود در متوسل شدن به عملیات روانی و رسانه‌ای جهت مقصر نمایی ایران و سلب مسئولیت از خود روی آورده‌اند. این کشورها ابتدا با متصل کردن موضوع مذاکرات به جنگ اوکراین ادعا کردند که روسیه مانع از پیشبرد گفت‌وگوها شده است.

بعدازآنکه «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه در جریان سفر «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد که موضوع درخواست ضمانت مسکو برای همکاری‌ با ایران پس از اجرای کامل برجام مانعی برای ادامه گفت‌وگوها نیست، کشورهای غربی به برجسته‌سازی یک موضوع ایران پرداخته و مدعی شدند درخواست تهران برای حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی مذاکرات را به بن‌بست کشانده است.

جو بایدن رئیس‌جمهور فعلی امریکا؛ برعکس شعارهای انتخاباتی خود مبنی بر بازگشت سریع به برجام با فشارهای لابی صهیونیستی و مشکلاتی که با مجلس سنا امریکا دارد عملاً میلی به بازگشت به برجام ندارد.

انتهای مطلب/ 


برچسب ها: امریکا برجام
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

فرهنگ و هنر
رویدادها
آخرین اخبار
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی