تاریخ انتشار: ۰۸:۰۰ - ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - 2022 June 21
کد خبر: ۲۱۵۵۴
دو خودروساز بزرگ کشور در بورس با افزایش تقاضا برای خرید سهام مواجه شدند. این موضوع در حالی است که ایران‌خودرو و سایپا با زیان انباشته 59 و 43 درصدی روبرو هستند.
به گزارش تلنگر؛ افزایش زیان انباشته دو شرکت بزرگ خودروساز نشان از عملکرد ضعیف آنها در بحث کلان و سیاست‌گذاری‌های غلط است. 

بر اساس گزارش‌های غیر تلفیقی زیان انباشته ایران‌خودرو به ۴۳ و زیان انباشته سایپا به ۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده است. درواقع زیان انباشته غیر تلفیقی ایران‌خودرو در پایان سال گذشته به ۴۲ هزار و ۹۸۹ میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال ۱۳۹۹ افزایش ۴۳.۶ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین برای سایپا نیز زیان انباشته غیر تلفیقی تا پایان سال گذشته به ۲۴ هزار و ۹۷۱ میلیارد تومانی رسیده که نسبت به سال قبل‌تر با افزایش ۵۹.۱ درصدی همراه بوده ‌است.

از سال ۱۳۹۷ و با تشدید تحریم‌های اقتصادی و جهش نرخ ارز، زیان انباشته این دو خودروساز به‌شدت افزایش‌یافته است، به‌طوری‌که سال ۱۳۹۷، ایران‌خودرو ۴۴۲ میلیارد تومان زیان انباشته غیر تلفیقی را ثبت کرده و سایپا نیز زیان انباشته‌ معادل یک هزار و ۱۴۱ میلیارد تومان را تجربه کرده بود.

درحالی‌که این گزارش‌ها عملکرد منفی دو خودروساز در سال‌های اخیر را نشان می‌دهد گروه خودرویی در بورس با تقاضای خوبی مواجه شده و برخی از نمادها همچون خگستر و ورنا به‌صف خرید رسیدند که این مسئله تحت تأثیر خبر قیمت‌گذاری نهایی تودلی‌های خودرویی‌ها است که قرار است هفته آینده به تائید معاونت اقتصادی قوه قضائیه برسد.

انتهای مطلب


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

فرهنگ و هنر
رویدادها
آخرین اخبار
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی