تاریخ انتشار: ۱۲:۰۶ - ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - 2022 July 27
کد خبر: ۲۱۶۶۷
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی:
در این کنفرانس بین المللی رسانه، ارتباطات و حکمرانی سایبری، به قانون‌مندی فضای مجازی و محافظت از اطلاعات کشور و راهکاربرای آن پرداخته شد.

به گزارش تلنگر؛ مجلس می‌گوید سیاست‌گذاری در فضای مجازی مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام به شورای عالی فضای مجازی داده شود و در مجلس برای رسیدن به آن سیاست‌گذاری‌ها، قانون‌گذاری، نظارت و اقدام شود تا دولت در مسیر ریل‌گذاری مجلس در فضای مجازی مباحث را دنبال کند.


علی نیکزادثمرین نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در نخستین اجلاس بین‌المللی رسانه، ارتباطات و حکمرانی سایبری در خصوص فضای مجازی و پراهمیت شدن آن در دوران کرونا گفت و استقلال در فضای مجازی را زمینه‌ی برای حفظ ارزش‌های اخلاقی دانست.


نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: تغییرات جهان در سایه گسترش فضای مجازی از دید افراد دغدغه‌مند و آینده پژوهش دور نبود و بارها در این زمینه گزارش دادند اما ما موضوع را جدی نگرفتیم تا اینکه در دوران کرونا سبب شد اتفاق دیگری رخ دهد و برخی از مسئولین که نمی‌توانستند با فضای مجازی ارتباط بگیرند، مجبور به تطبیق با شرایط شدند.


وی افزود: در دوران کرونا وزارت آموزش‌وپرورش و علوم و تحقیقات مجبور به استفاده از ابزارهای آموزشی فضای مجازی شدند و به دنبال آن در سبک زندگی تغییراتی ایجاد شد و کسب وکار اینترنتی به راه افتاد و شاهد بازی‌های رایانه‌ای در فضای مجازی و مراسم‌های مجازی بودیم ازاین‌رو سبب شد توجه جدی‌تری به گزارش افراد دغدغه مند و آینده پژوهش صورت گیرد.


نیکزاد بابیان اینکه موضوع حکمرانی تحت تأثیر فضای مجازی باعث تغییرات در حکمرانی شد، گفت: آموزش‌وپرورش اکنون نمی‌تواند دانش آموزان را مجبور به کتب درسی کند، بلکه آن‌ها اختیار دارند در فضای مجازی نیازهای آموزشی خود را برطرف کنند.


نایب رئیس مجلس با تأکید بر اینکه در حق مجلس درزمینهٔ قانون‌گذاری برای فضای مجازی جفا شده است، اظهار داشت: عده‌ای مدعی شدند ما فهم درستی از فضای مجازی، کسب‌وکار اینترنتی و استفاده از ابزار پیشرفته ارتباطی نداریم درصورتی‌که چنین نیست و این ادعا غلط است.


وی تأکید کرد: قانونمند کردن فضای مجازی در حکمرانی باید عاقلانه، حکیمانه و جهادی صورت گیرد، امروز موضوع فضای مجازی در دست کسانی است که با حکمرانی بی‌بدیل، بی‌نظیر و نه غربی و نه شرقی جمهوری اسلامی موافق نیستند بنابراین اگر مستقل و قدرتمند نباشیم آن‌ها براساس ارزش های اخلاقی ما کار را پیش نمی‌برند بلکه ارزش‌های مدنظر خود را دنبال خواهند کرد، اگر مستقل نباشیم آن‌ها عکس شهید سردار قاسم سلیمانی را از فضای مجازی پاک می‌کنند. آن‌ها با فضایل اخلاقی مدنظر ما موافق نیستند و با همین رویه بر عرصه سیاست پیش می‌روند.


نیکزاد تأکید کرد: باید در همه مناسبات سیاسی، فضای مجازی و... توأم با منطق و عدالت پیش برویم و مباحث را باقدرت به کرسی بنشانیم و اگر توانستیم مستقل عمل کنیم انسانیت را نجات داده‌ایم.


نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در مجلس به این نتیجه رسیده‌ایم که راهکار، تحقق شبکه ملی اطلاعات است اما برای رسیدن به این راهکار باید هزینه‌های زیادی پرداخت شود.


وی افزود: فضای مجازی نیازمند توسعه اینترنت در 4 محور توزیع عادلانه، تأمین اینترنت پرسرعت، اینترنت امن و سالم است، اگر در کشور اینترنت 5 جی افتتاح می‌شود باید توزیع عادلانه آن نیز رخ دهد و به سمت اینترنت پرسرعت حرکت کنیم، منظور ما از اینترنت امن همان شبکه ملی اطلاعات است تا اطلاعات کشور در داخل بماند و برای تحقق اینترنت سالم باید اخلاق‌مداری را مبنا قرار دهیم چراکه استکبار برای استعمار از هر ابزاری استفاده می‌کند. در کشورهای غربی سیم‌کارت نوجوانان وجود دارد و برای استفاده از اینترنت سن قانونی لحاظ می‌شود.


نیکزاد تأکید کرد: مجلس می‌گوید سیاست‌گذاری در فضای مجازی مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام به شورای عالی فضای مجازی داده شود و در مجلس برای رسیدن به آن سیاست‌گذاری‌ها، قانون‌گذاری، نظارت و اقدام شود تا دولت در مسیر ریل‌گذاری مجلس در فضای مجازی مباحث را دنبال کند.


نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تأکید کرد: با معماری معمار کبیر انقلاب نوع جدیدی از حکمرانی در جهان شکل‌گرفته است و اگر مشکلاتی در این حکمرانی وجود دارد به دلیل عدم تبعیت از ارزش های الهی و انسانی است که امام خمینی(ره) برای این نوع حکمرانی در نظر گرفته است. اگر می‌خواهیم در عرصه مجاهدت فعال باشیم باید برای تربیت نسلی وفادار به آرمان‌های امام و انقلاب مجاهدت کنیم. به همین دلیل اصلی‌ترین مسئله در عرصه‌های مختلف حکمرانی مجاهدت علمی توأم بااخلاق و آرمان‌های انقلاب است.


پایان مطلب


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

فرهنگ و هنر
رویدادها
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی