تاریخ انتشار: ۱۰:۴۵ - ۰۴ تير ۱۳۹۷ - 2018 June 25
کد خبر: ۵۸۴۶
در این بلبشو کمتر کسی از حال بازار آهن به عنوان یکی از بازارهای مهمی که مستقیما از نرخ ارز تاثیر پذیر است خبر می‌گیرد. اخباری که عموما خوشایند نیستند.کارخانه‌هایی که به بهانه کمبود شمس قیمت را بالا می‌برند و دلالانی که به جان این بازار افتادند و از این آب گل‌آلود صیدهای بعضا درشتی نصیبشان می‌شود.

دولت ماهانه مبلغ 45500 تومان به هر شهروند ایرانی یارانه نقدی میپردازد. این مبلغ در طی کمتر از 8 سال گذشته تنها متغیر اقتصادی است که در این مملکت مشمول "تورم" نشده و "ثابت" مانده است.

ارزش برابری این یارانه (تا همین لحظه نگارش این مطلب!) به حدود 5 دلار آمریکا رسیده است.زمانی یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومان و بیش از 40 دلار ارزش داشت ( یارانه سال 89 با دلار 1100 تومانی.)اینک با دلار بالای 8 هزار تومانی (البته تا الان) به حدود 5 دلار رسیده است.ارزش یارانه شهروندان ایرانی در طی 8 سال بیش از 8 برابر در برابر هر دلار آمریکایی کاهش داشته است.یعنی پول ملی ایران در طی همین 8 سال 8 برابر در برابر دلار تنزل داشته است.

در این میان اما کمتر کسی از حال بازار آهن به عنوان یکی از بازارهای مهمی که مستقیما از نرخ ارز تاثیر پذیر است خبر می‌گیرد. اخباری که عموما خوشایند نیستند.کارخانه‌هایی که به بهانه کمبود شمس قیمت را بالا می‌برند و دلالانی که به جان این بازار افتادند و از این آب گل‌آلود صیدهای بعضا درشتی نصیبشان می‌شود.

قیمت میله گرد نزولی بود؛ این روند قابل پیش بینی بود؛ چون در هفته های جلوتر قیمت از مرز قابل تحمل بازار بالاتر رفته بود میانگین قیمت برای سایزهای 8 تا 32 میلیمتر هر کیلو 32687 ریال بود ولی به 32416 ریال رسید. با محدودیت عرضه جو روانی بازار مثبت شد و قیمت به 32355 ریال بالا رفت بخشی از کارخانه ها از عرضه محصول جلوگیری کردند و همین امر باعث شد تا بعضی از تولید کننده ها قیمت را تا 500 ریال هر کیلو بالا ببرند. علت افزایش قیمت میله گرد کمبود عرضه شمش بود کارخانه های تولید کننده میله گرد قبلاً محصول خود را در قیمت‌های بالا فروخته بودند و در خلال سه روز اول  کنش بازار به دنبال جایگزینی مواد اولیه بودند.

محدودیت عرضه شمش کاملاً محسوس شد به همین علت قیمت میله گرد بالا رفت . تیرآهن نیز همین روند را داشت ،قیمت نزولی بود و از میانگین 32717 ریال به 32667 ریال رسید ولی با فروش سبد تیرآهن در قیمت پایه 29000 ریال قیمت افزایش یافت و به 33000 ریال رسید. بازار به این حالت بالا و پائین رفتن عادت کرده است همه یاد گرفته اند در شرایط نزول قیمت بخرند و در شرایط افزایش قیمت بفروشند اما افزایش قیمت کالاهای دیگر مثل مسکن، سکه، اتومبیل و بورس سرمایه ها را از بخش فولاد فراری داده است طبعاً همان طور که پیش بینی می‌شد این بازار کوچک شده است سالهای قبل آب رفت این بازار در بخش تجارت بود امروز به تولید سرایت کرده است اما این بار مساله مثل تجارت نیست بلکه کاهش تولید مسایل بزرگ اقتصادی و اجتماعی در پی خواهد داشت.

نگاه اکثر دست اندرکاران این است که روند افزایش قیمت میله گرد سه روز اول هفته آینده دنبال خواهد شد و به دنبال آن بازار آرام خواهد گرفت علت این امر آن است که بنکدارها حجم خرید خود را کاهش داده اند و به جای خریدهای بزرگ به تناژهای کوچک بسنده می کنند و سرمایه خود را در بخش هائی سرمایهگذاری می کنند که بازدهی مطمئن تری داشته باشد.

در حوزه قوطی و پروفیل نیز ؛ نرخها با 100 الی 150 تومان افزایش قیمت نسبت به آخرین اعلام های قبلی؛ به بازار عرضه شد و اکنون تا مرز 3700 تومان شنیده میشود؛ بیشتر مبادی این حوزه تمایلی به فروش نداشته و نرخهای اعلامی آنها کاملا متغیر است.

در حوزه میلگرد آجدار؛ همزمان با بازگشایی بازار ؛ افزایش قیمت ها از حدود 40 تومان شروع شده و تا 100 تومان پیش رفت؛ در حال حاضر افزایش قیمتها در برخی از مبادی از مرز 100 تومان هم عبور کرده و مشخص نیست که بر اساس چه معیاری به پیش میرود.

وضعیت بازار بیشتر شبیه میدان جنگ شده و وضعیتی فعلی کاملا به هم ریخته است.

تقاضای موجود همچنان گیج و سرگشته به دور خود می چرخد و انگشت به دهان مانده است؛ گروهی از این مشتریان میانی که با نقدینگی که از سمت مصرفکننده نهایی به آنها میرسد؛ راحت تر می توانند در پروسه خرید تصمیمگیری نمایند؛ با اراده بیشتری خرید کرده و شتاب بیشتری به این روند میدهند؛

تماس های متناوبی را با برخی از مبادی فروش داشتیم؛ عنوان میشود که تصمیم گیری ها به دلیل نوسانات لحظه ای سخت شده بطوریکه معاملات خیلی کند و حجم آن کم است؛ اما با هر تماس و رضایت مشتری از نرخ قبلی، فروشنده یا صاحب بار برای تغییر قیمت ترغیب شده و نرخ بالاتری را پیشنهاد می نماید.

آینده این وضعیت خیلی مبهم و غیرقابل پیشبینی بوده و تنها راه ممکن برای سامان دادن به این وضعیت و در حال حاضر؛ امید به ایست افزایش دلار بازار سیاه است؛ چراکه چه بپذیریم چه قبول نکنیم؛ واقعیت پشت پرده بنظر میرسد که همه این آتش ها منشعب از ادامه التهابات حوزه ارزی است که باید هر طور شده توسط دولت مهار شود. 

امیدواریم در آینده‌ای نزدیک با حل مشکل ارز توسط دولت و برخورد با افراد و نهادهایی که بازار را با هر قصد و نیتی برآشفته کردند بازار به ثبات برسد؛ اما اکنون حال بازار خوب نیست.

در ادامه اینفوگرافی قیمت آهن در یکسال گذشته را خدمتتان ارائه می‌کنیم.

در آَشفته بازاری به نام آهن


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی