تاریخ انتشار: ۰۸:۱۱ - ۰۶ شهريور ۱۳۹۷ - 2018 August 28
کد خبر: ۷۴۹۷
سؤال فرصتی برای رئیس جمهور است تا مسائل و چالش‌های اقتصادی را با مجلس در میان بگذارد و این فرصتی است تا رئیس جمهور مجددا این همگرایی و وحدت و همکاری را تقویت کند و از یک طرف راجع به چالش‌های کشور با نمایندگان صحبت کند تا اگر در جایی نیاز به قانون‌گذاری و یا جایی نیاز به قانون‌زدایی در حوزه اقتصادی داریم، بتوانیم آن را انجام دهیم.

به گزارش تلنگر؛ طبق قانون اساسی تذکر، استیضاح، سؤال و تحقیق و تفحص 4 ابزار نظارتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای نظارت بر کار قوه مجریه، رئیس جمهور و وزرا است، اما از بین همه این ابزارهای نظارتی 2 بعد سؤال از رئیس جمهور و استیضاح رئیس جمهور همواره یکی از پر چالش‌ترین مباحث بوده است.

هر زمان نمایندگان خواسته‌اند از این روش‌ها استفاده کنند همواره بحث و جدل‌های فراوانی در کشور ایجاد شده است، در تاریخ جمهوری اسلامی ایران تنها رئیس جمهوری که توسط مجلس شورای اسلامی استیضاح شد ابوالحسن بنی صدر به عنوان اولین رئیس جمهور بود که استیضاح وی در مجلس رای آورد و اولین سوال از رئیس جمهور نیز در سال 90 در مجلس هشتم رقم خورد و محمود احمدی‌نژاد پس از چند ماه تاخیر با درخواست نمایندگان جهت سوال موافقت و به صحن مجلس رفت که با پخش صدای پخش شده برادر یکی از نمایندگان و جنجال آفرینی یکی از پر چالش‌ترین رویارویی‌های تاریخ ایران بعد از استیضاح بنی‌صدر بود. در آن زمان آقای احمدی‌نژاد با بی احترامی به نمایندگان مردم و اهانت به رئیس وقت مجلس و برهم نزدن نظم مجلس موجب نارضایتی و ناراحتی مجلس نشینان شد که در نهایت با قهر و به واسطه حضور ماموران امنیتی از مجلس خارج شد.

فردا در بهارستان چه می‌شود؟ / روحانی واقعیت‌ها را بگوید

دومین سؤال از رئیس جمهور امروز در صحن علنی مجلس بررسی خواهد شد و حسن روحانی به عنوان دومین رئیس‌جمهور با حضور در صحن علنی مجلس به سؤالات نمایندگان پاسخ خواهد داد.

روحانی نیز در نامه‌ای که خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی نوشته و در مصاحبه تلویزیونی خود تصریح کرده بود که برخی واقعیت‌ها را خواهد گفت؛ که این خود می‌تواند چالشی برای اعتماد دوباره به دولت تدبیر و امید توسط مردم باشد. دولتی که ادعا دارد که عواملی خارج از دولت با کارشکنی اجازه فعالیت درست و صحیح دولت را نمی‌دهند. 

هرچند که رسانه‌های مخالف دولت ادعا می‌کنند که تلاش گسترده‌ای صورت گرفت تا رئیس جمهور با حضور در مجلس به سؤالات اقتصادی نمایندگان پاسخ دهد اما پس از وصول درخواست سوال از رئیس جمهور توسط نهاد ریاست جمهوری ، روحانی طی نامه‌ای در خصوص این حضور اعلام آمادگی کرد.

مجلس از حیث ریل‌گذاری و قانون‌گذاری برای اجرا توسط دولت انجام وظیفه کرده و اعلام شده اگر خلا قانونی وجود دارد خلاهای قانونی را در قالب لایحه به مجلس یا با پیشنهاد به کمیسیون ارائه کند تا طرحی  در این جهت تهیه شود بنابراین مجلس در کنار دولت بوده و هست و خواهد بود.

وحدت سران قوا با تدبیر رهبر معظم انقلاب که جلسات منظمی برای حل مشکلات کشور دارند وجود دارد، نمایندگان مجلس هم در این راستا به تبعیت از ولی فقیه رسالت خود را انجام می‌دهند.

یکی از نمایندگان عضو فراکسیون ولایی مجلس و مخالف دولت در این خضوص می‌گوید: دوستان ما که امضاکننده سؤال از رئیس جمهور بودند با تقسیم کار و تعیین موضوعات نسبت به رعایت مسائل اخلاقی و حسن ارتباط و دفاع از حقوق مردم با توجه به مجموعه ارزش‌های دینی و اجتماعی ملزم هستند یعنی سعی بر این است که دوستانی که صحبت می‌کنند رعایت مسائل اخلاقی را داشته باشند و انتظار از رئیس جمهور هم  این است که رعایت اخلاق کنند و بگم بگم راه نیندازد.

استفاده از واژه بگم بگم که به آقای احمدی‌نژاد منسب است می‌تواند یادآور یکی از چالش‌هایی باشد که مخالفان دولت با آن روبرو هستند. باید دید که نمایندگان مخالف دورت می‌توانند اخلاق را حفظ کنند و یا به مانند استیضاح ربیعی مجلس را با چالشی جدید مواجه می‌کنند.

فردا در بهارستان چه می‌شود؟ / روحانی واقعیت‌ها را بگوید

اما ماجرا را دارند ساده سازی می‌کنند. این که فکر کنیم سوالی جهت‌دار مطرح می‌شود و رئیس جمهور به آن پاسخ می‌دهد و تمام ساده انگاری است. زیرا در مقع حسا کنونی که رهبری تاکید داشتند قوی برای حل مشکلات مردم در کنار هم باشند؛ این کار نوع چنگ و دندان نشان دادن و عمل خلاف معنویان رهبری است.

وحدت امت حول محور ولایت با حمایت از سران قوا سلاح برنده‌ای است که تمام توطئه‌های دشمنان را خنثی خواهد کرد؛ همچنان که رمز موفقیت ما در این 40 سال همین بوده است.

امیدواریم با کاهش تنش‌ها بین قوی و همراهی با هم نسبت به حل مسائل معیشتی و دغدغه‌های مردم به لحاظ اقتصادی، مردم از زیر فشار مشکلات اقتصادی رهایی پیدا کنند. 

به هر حال فضای عمومی کشور از باب اقتصادی و نارضایتی مردم در حوزه معیشت دچار چالش شد و بخش زیادی از این به هم خوردگی ناشی از تکرار تجربه‌های ناموفق گذشته بود.

طرح پیش فروش سکه راه درستی برای جمع کردن نقدینگی یا  تناسب عرضه و تقاضا نیست و با این کار 60 تن طلا از ذخائر بانک مرکزی از دست رفت، این تجربه غلط توسط رئیس بانک مرکزی انجام شد و از  طرف دیگر بهم ریختگی موسسات مالی اعتباری باعث بی‌اعتمادی مردم به بانک‌ها و مؤسسات شد که البته مربوط به دولت احمدی‌نژاد است اما چون به لحاظ قانونی ابزاری برای سؤال از رئیس کل بانک مرکزی نبود؛ سؤال از رئیس جمهور کلید خورد.

سؤال فرصتی برای رئیس جمهور است تا مسائل و چالش‌های اقتصادی را با مجلس در میان بگذارد و این فرصتی است تا رئیس جمهور مجددا این همگرایی و وحدت و همکاری را تقویت کند و از یک طرف راجع به چالش‌های کشور با نمایندگان صحبت کند تا اگر در جایی نیاز به قانون‌گذاری و یا جایی نیاز به قانون‌زدایی در حوزه اقتصادی داریم، بتوانیم آن را انجام دهیم.

از طرفی سوال کنندگان باب دوستی و رفاقت و همگرایی و همکاری بین دولت و مجلس را تقویت کنند تا بتوانیم به مشکلات مردم رسیدگی کنند چرا که مردم از ما دعواهای سیاسی نمی‌خواهند بلکه حل مشکل را می‌خواهند، مردم به همه ما رأی دادند تا مشکلاتشان را حل کنیم.

به هر حال نمایندگان طیف‌های مختلف سیاسی تأکید دارند که جلسه فردا فرصت مناسبی برای تقویت همدلی بین مجلس و دولت است و قطعا ایجاد فضاهای چالشی جز به ضرر ملت و کشور نخواهد بود و باید هم رئیس جمهور و هم نمایندگان نسبت به رعایت حدود اخلاقی دقت لازم را داشته باشند و سعی بر ارائه راه حل برای عبور از وضع فعلی کشور را داشته باشند. امیدواریم چالش‌های سال 90 دوباره تکرار نشود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی