تاریخ انتشار: ۱۰:۲۴ - ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - 2018 September 11
کد خبر: ۷۵۷۲
دلایل مختلفی از ترس از طلاق تا مشکلات اقتصادی به عنوان عوامل عدم تمایل جوانان به ازدواج بیان می شود اما هرچه که هست دغدغه خانواده ها و مسوولین شده است چرا که این روزها جوان ها، زندگی مجردی را به متاهلی ترجیح می دهند و جوانان کمتر تن به ازدواج می دهند بی آنکه به تبعات و آسیب های آن فکر کنند.
براساس آمارها، نرخ ازدواج به تناسب جمعیت کشور افزایش پیدا نکرده که به گفته کارشناسان ادامه این روند می تواند سرمنشای بسیاری از آسیب ها و نگرانی ها در جامعه شود.


به گزارش تلنگر؛ ازدواج، سازنده و رشد دهنده است و روح تعاون و احساس مسئولیت را بر می انگیزد وخداوند به اقدام کنندگان به ازدواج، وعده ی توسعه رزق می دهد.
ازدواج، عامل آرامش فکری و روحی جوان و احساس شخصیت و اعتماد به نفس می شود و او را از بی عاری و بیکاری و بی برنامگی و ناامیدی می رهاند و جلوی برخی گناهان را می گیرد و موجب صیانت روحی و اخلاقی جوان می شود.

حالا پرسش این است که ازدواج با این همه فواید و آثار مثبت چرا در سال های اخیر در بین جوانان با رغبت کمی روبرو شده است؟


بین بی رغبتی و تاخیر در امر ازدواج رابطه وجود دارد اما بین این دو تفاوت نیز وجود دارد. منظور این است که باید دید آیا واقعا بی رغبتی در ازدواج وجود دارد و یا خیر و اگر وجود دارد این بی میلی تا چه اندازه است.

سنجش این موضوع نیاز به یک تحقیق ملی، علمی و کاملا تخصصی دارد. گزارش هایی که در این زمینه تا کنون ارائه شده است بیشتر نظرات شخصی بوده است و تعدادی نیز مبتنی بر برخی پژوهش های بسیار موردی است که با مطالعه این پژوهش ها و گزارش ها نمی توان با قاطعیت اعلام کرد که در امر ازدواج بی رغبتی به وجود آمده است.

اهمیت تحقیق ملی با موضوع بی رغبتی در ازدواج بسیار مهم است. برای مسوولین بسیار مهم است که بدانند آیا جوان ها نسبت به گذشته نسبت به ازدواج بی رغبت شده اند یا خیر و در صورت مثبت بودن جواب ، چه مقدار و این مقدار از لحاظ علمی معنادار است یا خیر.

امتخصصان امر ازدواج در این زمینه شواهدی در اختیار دارند که نشان می دهد رغبت و بی رغبتی در بین جوان ها وجود دارد هرچند که بیشتر جوان ها تمایل به ازدواج و تشکیل خانواده دارند اما متاسفانه ملزومات و شرایط لازم برای این کار را ندارند.

این مساله نیاز به آسیب شناسی دارد. مهمترین موضوع در این قسمت این است که برای تشکیل خانواده آمادگی های قبل از ازدواج ضروری است. آمادگی هایی که باید با انواع بلوغ از جمله بلوغ فکری، بلوغ عقلی، بلوغ عاطفی ، بلوغ فیزیولوژیکی و بلوغ اقتصادی همراه باشد.مثلا در این زمینه وقتی می گوییم بلوغ اقتصادی یعنی اینکه کسی که می خواهد خانواده تشکیل دهد باید توانایی اداره و مدیریت مالی خانواده و تامین نیازهای اقتصادی را برعهده داشته باشد. کسی که در زمان ازدواج شغل ثابتی ندارد و یا شغلی برای خود متصور نیست و یا در آینده نزدیک امیدی به شغل ندارد و یا اصلا توانایی دریافت شغلی را ندارد نشان دهنده این است که از لحاظ بلوغ اقتصادی به مرحله لازم نرسیده است.

عوامل اقتصادی تنها دلیل تاخیر و یا بی رغبتی در ازدواج نیست سعی دارد نتیجه تحقیقات و پژوهش ها را درباره چرایی کاهش آمار ازدواج ناکافی بداند.
بسیاری از محققین و افرادی که موضوع ازدواج را مورد تحقیق و پژوهش قرار می دهند مسائل و مشکلات اقتصادی را از دلایل اصلی کاهش ازدواج در کشور اعلام می کنند اما من معتقدم علت اصلی در نظام باورها و نگرش های فرد به آن مساله است.
اقتصاد تنها عامل کاهش ازدواج در جامعه نیست، مثالی می زند و اضافه می کند: اگر اقتصاد را مشکل اصلی ازدواج فرض کنیم ، بنابراین همه کسانی که جزو طبقه مرفه زندگی هستند و هیچ مشکل اقتصادی ندارند باید تشکیل خانواده دهند در حالی که بررسی ها نشان می دهد که بحران ازدواج شامل حال این گروه از جامعه نیز می شود. برعکس این موضوع نیز حاکم است یعنی با وجود اینکه در طبقات پایین جامعه مشکل اقتصادی وجود دارد اما بسیاری از جوان های این قشر از جامعه با وجود مشکلات اقتصادی اقدام به تشکیل خانواده می دهند. بنابراین اقتصاد در امر ازدواج مهم است اما تنها عامل بازدارنده اصلی نیست.

سن را یکی دیگر از مولفه های ازدواج عنوان می کند و خاطرنشان می کند: بلوغ سنی در کشور ما 18 سالگی به بعد است که با بلوغ فیزیولوژیکی ارتباط دارد اما ممکن است فرد به بلوغ سنی برسد ولی از لحاظ فیزیولوژیکی آمادگی ازدواج را نداشته باشد اما اگر رشد طبیعی داشته باشد ابعاد مختلف رشد همزمان با هم تکامل پیدا می کند.

بلوغ عاطفی یکی دیگر از انواع بلوغ هایی است که همه جوان ها باید قبل از ازدواج به درجه ای از آن برسند تا بتوانند هیجانات و عواطف خود را مدیریت و کنترل کنند چرا که کسی که بتواند هیجانات خود را کنترل کند آمادگی مسوولیت پذیری بیشتری دارد.

در ازدواج سالم سه ویژگی روان شناختی باید مورد توجه قرار گیرد، اضافه می کند: سلامت روان و سلامت شخصیت یکی از این سه ویژگی است که هر دختر و پسر جوانی برای امر ازدواج باید از آن برخوردار باشند. منظور از سلامت شخصیت این است که باید بین دو نفر هماهنگی و تناسب شخصیت وجود داشته باشد. دختر برون گرا و پسر درون گرا با هم تفاوت دارند و اگر نتوانند این تفاوت را مدیریت کنند قطعا در زندگی با مشکل روبرو خواهند شد.
در صورتی که ویژگی های شخصیتی ، روانی و بلوغ ها در دختر و پسر وجود داشته باشد می توان گفت که درنهایت هر دو به بلوغ نکاح یا بلوغ تشکیل خانواده رسیده اند و آمادگی لازم را دارند.

افزایش آمار طلاق در کشور گویای مشکلات فرهنگی در این زمینه است. اصل قضیه بعد از ازدواج شروع می شود بنابراین مهمتر از تشکیل خانواده تحکیم خانواده است. درست بعد از ازدواج به فکر بقا و حفظ آن می افتید . اما چگونه؟
مهارت ها انواع مختلفی دارد که علاوه بر مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم می توانیم به مهارت مدیریت روابط خانواده، فرزندپروری و مهارت های مربوط به اقتصاد خانواده اشاره کنیم که در صورت کسب آن می توانیم تحکیم و تعالی خانواده را تضمین کنیم.
پژوهش های صورت گرفته نشان دهنده این است که پیشگیری در هر موضوعی اولویت دارد و در بین پیشگیری ها هم پیشگیری اولیه مهمتر است. مهمترین ابزار و وسیله پیشگیری اولیه نیز آموزش است.

همه پژوهش ها چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور نشان می دهد که آموزش های قبل از ازدواج تاثیر زیادی در میزان سلامت خانواده، تحکیم و تعالی خانواده ، رضایت زناشویی و میزان احساس خوشبختی دارد و کیفیت زندگی در این خانواده ها از سطح بالایی برخوردار است اما در نقطه مقابل این گروه، کسانی که از این آموزش ها بی بهره هستند دچار تنش و مشکل در زندگی شده اند و اختلاف و طلاق حاصل زندگی مشترکشان شده است.

و اما واقعیت این است که نرخ ازدواج کاهش یافته است و برای حل این بحران که جوانان جامعه را درگیر کرده است پژوهش علمی و ملی به همراه برنامه ریزی اساسی راهکاری است که می تواند نتیجه مطلوبی داشته باشد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی