تاریخ انتشار: ۰۷:۳۱ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ - 2018 September 17
کد خبر: ۷۶۰۹
طرح اعطای کوپن الکترونیکی در حد یک ایده است که هنوز نهایی نشده اما وزارت رفاه برای حمایت از خانوارهای ایرانی و تمامی دهک‌های درآمدی در شرایط فعلی اقتصاد، تدابیری را پیش‌بینی کرده است.
 به گزارش تلنگر؛ خبرهای به دست آمده نشان از تامین کالاهای اساسی در قالب وجه نقد و یا کوپن الکترونیک جدی است و گفته می‌شود که برای طراحی بسته حمایت‌های اجتماعی چندین جلسه برگزار شده و برنامه اول  "تامین کالاهای اساسی" است که یا مبلغ آن به کارت‌های خود افراد واریز می‌شود یا در قالب کوپن الکترونیک ارائه می‌شود.

طرح اعطای کوپن الکترونیکی در حد یک ایده است که هنوز نهایی نشده اما وزارت رفاه برای حمایت از خانوارهای ایرانی و تمامی دهک‌های درآمدی در شرایط فعلی اقتصاد، تدابیری را پیش‌بینی کرده است.

درعین حال به دو برنامه ملی دولت برای حمایت از اقشار محروم و کم‌درآمد وجود دارد. یک برنامه این است که یک تا هشت دهک جامعه از کالاهای اساسی با نرخ مصوب برخوردار شوند. برنامه دوم حمایت اجتماعی مستقیم نقدی و غیرنقدی برای پنج دهک است که ظرف هفته‌های آینده عملیاتی می‌شود و این برنامه معطوف به حداقل‌بگیران بازنشسته یا کارگر و مستمری‌بگیران تحت پوشش نهادهای حمایتی است که از نظر درآمدی ضعیفند.

 کاهش ۳۰ درصدی قدرت خرید جامعه دلیل این تصمیم‌گیری اعلام شده است. در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت‌ها و گرانی‌ها وضع نامطلوبی را در جامعه شاهدیم و دولت برنامه حمایت از دهک‌های کم درآمد را در پیش گرفته است.

چندی قبل احمد میدری - معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در یک برنامه تلویزیونی از توزیع کوپن الکترونیکی برای خرید کالاهای اساسی خبر داد و اعلام کرد که طرحی از سوی وزارت رفاه به دفتر معاون اول رییس جمهوری ارسال شده که به‌موجب آن وزارت کار درنظر دارد، با اعطای کوپن الکترونیکی یا کالا کارت از رسیدن کالاهای اساسی به دست مصرف کننده نهایی اطمینان حاصل کند تا از این طریق، توزیع یارانه ارزی بهینه‌تر شود.

تخصیص کوپن الکترونیکی در حد یک پیشنهاد از سوی این وزارتخانه در دولت بوده که هنوز نهایی و قطعی نشده است. با توجه به اینکه اجرای آن به تصویب دولت نرسیده هنوز جزئیات طرح کوپن الکترونیکی مشخص نیست ولی به چند روش می‌توان این طرح را عملی کرد.

زیرساخت‌های اجرای طرح کوپن الکترونیکی در وزارت کار آماده شده و این وزارتخانه منتظر تصویب طرح در دولت است.

برگزاری جلسات متعدد با بانک مرکزی در همین راستا بوده است. مقرر شده تا کارت یارانه افراد به کالا کارت تبدیل شود و افراد با مراجعه به فروشگاه‌های موردنظر و کشیدن کارت یارانه، سهمیه کالاهای اساسی خود را که شامل مرغ و گوشت، برنج و روغن و لبنیات است، از فروشگاه دریافت کنند.

بر اساس برآوردها قرار است برای ۱۰ میلیون نفر کالا کارت صادر و سالی چند نوبت شارژ شود، در این طرح، کالا کارت به‌ صورت الکترونیکی به مردم ارائه می‌شود تا افراد هیچ دسترسی به پول نقدی نداشته باشند و این کارت‌ها تضمین رسیدن کالاهای اساسی وارداتی با یارانه ارزی به دست مصرف‌کنندگان نهایی است.طرح اعطای کوپن الکترونیکی به نوعی همان طرح اعطای سبد رایگان غذایی به دو دهک جامعه است که علی ربیعی، وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی دنبال می‌کرد. وی گفته بود در راستای حمایت غذایی خانوارها و دهک‌های پایین جامعه برنامه‌ جامع‌تری را دنبال می‌کنیم و برای پوشش فقر غذایی، بودجه مورد نیاز را تامین کرده‌ایم.

بر اساس این طرح برای افراد به‌طور مستقیم سبد غذا تعریف کرده و برنامه‌ای را دنبال خواهد شد که همه دهک‌ها را پوشش بدهد، به نحوی که تبعات تحریم بر قیمت خوراک حداقل پنج دهک را بپذیریم و دست کم به دو دهک هم به طور کامل سبد غذای رایگان بدهیم.

در این برنامه خوراک و غذا با نرخ امروز تعیین و تثبیت می‌شود و دولت از زندگی اجتماعی و معیشتی مردم محافظت‌ می‌کند تا خوراک و غذای آن‌ها دستخوش تحریم‌ها نشود.

در حال حاضر طرح اعطای کوپن الکترونیکی برای تامین کالاهای اساسی و مصرفی اقشار محروم و کم درآمد از سوی بسیاری از کارشناسان و فعالان کارگری مورد استقبال قرار گرفته است، چنانچه دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، توزیع کوپن را موجب تعدیل و کاهش قیمت بسیاری از کالاها در بازار می‌داند و می‌گوید: با توجه به آنکه بیش‌ترین فشار در شرایط اقتصادی موجود بر دوش خانوارهای ضعیف کارگری است، به وزارت کار اعلام کردیم که معیشت کارگران به دلیل شرایط حاکم بر اقتصاد و رکود کارخانه‌ها با مشکل مواجه شده و حقوقی که کارگران می‌گیرند، صرفنظر از اقلام مصرفی، کفاف هزینه‌های اجاره‌بها و ایاب و ذهاب را نمی‌دهد لذا پیشنهاد کردیم به شکل غیرنقدی سبد کالای اساسی به کارگران داده شود.

طبعا تزریق نقدی پول تورم‌زاست و از طرفی بسیاری از اقلام مصرفی مشمول درصدی افزایش قیمت شده‌اند لذا درخواست کردیم بسته‌های غذایی شامل اقلام خوراکی و پروتئینی برای کارگران در نظر گرفته و به شکل بن کارگری یا کوپن الکترونیکی داده شود .به گفته ابوی، درصورت اجرای طرح در مرحله اول، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و کارگران و مستمری‌بگیران باید مشمول توزیع کوپن شوند.

کوپن الکترونیکی از طریق کارت‌های یارانه افراد شارژ شود تا با توجه به آماده بودن زیرساخت‌های آن مشکلی در ساز و کار آن به وجود نیاید.

بررسی اعطای کوپن الکترونیکی به آحاد جامعه با هدف تامین کالاهای اساسی خبر داده و گفته بود تا پایان شهریور ماه به تمامی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، سبد کالایی اعطا می‌شود و برنامه تامین کالای اساسی برای هشت دهک یا تمامی افراد جامعه با اعطای کوپن الکترونیکی در دستور کار قرار می‌گیرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی