تاریخ انتشار: ۱۰:۴۶ - ۰۹ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 01
کد خبر: ۷۷۹۹
پنهان‌کاری در رسالت نمایندگی می‌تواند مستوجب عواقب بدی در جامعه شود و بنیان فساد در نمایندگان را ایجاد کند چرا که فرد می‌تواند بر سر رای خود بدون فکر کردن به عواقب آن برای کشور معامله کند؛حتی در صورت پنهان‌کاری حق‌الناس را مرتکب می‌شود.

به گزارش تلنگر؛ وقتی شفافیت وجود نداشته باشد از کجا بدانیم چه کسی راست می‌گوید و کی به چی رای داده است؛ برخی نمایندگان گفته‌اند که در روز رأی‌گیری برای طرح شفافیت آرای نمایندگان در مجلس تعداد آرای نمایندگان فراکسیون ولایی بیشتر بوده است و همچنین در ویرایشی که دوستان داشتند نیز اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی هم بودند. اما امیدی‌ها هم در این زمینه حضور داشتند ولی مصداق راست یا دورغ بودن این ادعاها کجاست؟ چگونه می‌توان گفت کسی حرفش راست است وقتی که همه جا تاریک است و چشممان چیزی را نمی‌بیند؟

من فکر می‌کنم یکی از دلایل اینکه آن روز در مجلس طرح شفافیت آرا  مطرح شد؛ این بود که در هم‌همه سوال از رئیس جمهور و استیضاح وزیر  مجلس برای عدم رای به طرح تحت فشار قرار بگیرد چرا که این طرح در این مقطع زمانی در برهه تصمیمات مهمی که آرایش سیاسی دارد مانند لوایح مهمی مانند FATF برای دوستان ما در مجلس مورد سوال قرار گرفت.

شفافیت به این معنا که آرا مشخص باشد اثباتاً‌و نفیاً  مردم بدانند که به چه چیز رأی داده می‌شود و چرا. این جزو حقوق مردم است یعنی بخشی از وکالتی که به نماینده  داده شده است مردم در راستای آن بدانند که نماینده در مجلس چگونه رفتاری دارد.

شفافیت جزو سلوک کاری وکلای ملت باید باشد. بنابراین  شرعاً در مقابل مردم متعهد هستند که معلوم کنند که چگونه در مجلس تصمیم می‌گیرند. 

این فعالیت قانونی و نظارتی که  در مجلس است به اصالت نیست بلکه به تفویض مردم است یعنی حقی است که مردم در اختیار نماینده قرار دادند و نمایندگان باید این وظیفه و رسالت را انجام دهند.

این روشن است که در شفافیت نماینده دینش را به مردم ادا و در دایره وکالت انجام وظیفه می‌کند. 

پنهان‌کاری در رسالت نمایندگی می‌تواند مستوجب عواقب بدی در جامعه شود و بنیان فساد در نمایندگان را ایجاد کند چرا که فرد می‌تواند بر سر رای خود بدون فکر کردن به عواقب آن برای کشور معامله کند؛حتی در صورت پنهان‌کاری حق‌الناس را مرتکب می‌شود.

از طرفی هم حتماً شفافیت باعث بالانس رفتار فرد می‌شود این چشم‌های نظاره‌گر ۸۰ میلیونی باعث می‌شود که  نحوه حرف‌ زدن‌  بالانس شود؛ شفافیت یعنی این.

شفافیت به کارآمدی مجلس و ارتقای مسئولیت‌پذیری فرد کمک می‌کند همچنین مطالبات مردم را نزدیک می‌کنند، مواردی که ذکر شد جزو بدیهیات است در واقع ما اگر در یک اتمسفر شفافی فعالیت داشته باشیم بخش مهمی از مشکلاتی که امروز گریبانگیر کشور شده حتماً نخواهیم داشت.

یکی از مهم‌ترین مشکلات و آسیب‌هایی که امروز پاشنه آشیل رفتار حکمرانی ما شده  را نفاق است. ما گرفتار یک نفاق فراگیر شده‌ایم. در واقع ما در یک بستری از نفاق فعالیت می‌کنیم. 

دوگانه رفتار کردن و دوگانه گویی‌هایی که در جامعه رسمی ما حاکم است باعث شده که خُلق ما را از خُلق علوی فاصله دهد.

در بحث طرح شفافیت آرای نمایندگان که رأی نیاورد چه نماز جمعه‌ها، خطبه‌ها و بیانیه‌های زیادی علیه برخی نمایندگان که  به هر دلیلی اسم‌شان در آن لیست امضاها نبود و یا اعتقادی به این طرح نداشتند، صادر نشد که این خود مصداق بی‌احترامی ساختار یافته به نمایندگان ملت است. 

اگر حرف از شفافیت زده می‌شود اولاً باید به ضمانت اجرای شفافیت هم پایبند باشند و مصونیت بعد از شفافیت هم معتقد باشند.

اگر قرار باشد رأی‌ شفاف شود  و بعد از رای نماینده مورد هجمه عجیب بخشی از گروه‌های سازمان‌دهی شده قرار  گیرد؛ دیگر شفافیت نیست بلکه مچ‌گیری است.  ضمن آنکه خود آن باعث می‌شود که این گروه‌ها با اعمال فشار موج‌سازی در کشور ایجاد کنند. 

ما معتقدیم مهم‌ترین صیانت آزادی، آزادی پس از بیان است وگرنه همه از آزادی خوش‌شان می‌آید. هیچ دیکتاتوری نیست که در مذمت آزادی بگوید و هیچ ظالمی نیست که در مذمت عدالت بگوید.

نکته مهم آن که ما به آزادی بیان و بعد از بیان؛ اعتقاد داشته باشیم. درشفافیت نمایندگان باید ضمن شفافیت در رای این راروشن کنند که  آیا به لوازم شفافیت هم پایبند هستند یا نه و آیا ملزومات شفافیت در جامعه ما متناسب با قدرت تأمین هست یا خیر.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی