تاریخ انتشار: ۱۲:۱۶ - ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 03
کد خبر: ۷۸۴۶
شورای هماهنگی اقتصاد، روز گذشته مصوبه ای را به تصویب رساند که بر اساس آن، بانک مرکزی مجاز به عملیات بازار باز و انتشار اوراق مشارکت ارزی- ریالی شد.

به گزارش تلنگر ؛ به نقل از ایبِنا،  بانک مرکزی از این پس می‌تواند برای اعمال سیاست پولی، نسبت بهخرید و فروش اوراق دولت اقدام کند. عملیات بازار باز، مهمترین و موثرترین ابزار سیاست پولی است که بانک مرکزی با استفاده از آن می‌تواند حجم پول و نرخ سود را کنترل کند. این ابزار، اثرگذاری سریع و موثری را دارا است.

همچنین بعد از مدتها انفعال و بی‌عملی سیاستگذار، این مصوبه ابزار مهمی را برای سیاست پولی فراهم کرده و لذا گام مهمی برای اصلاح سیاستگذاری محسوب می‌شود. در عین حال، شورای عالی هماهنگی اقتصاد در ادامه بررسی اختیارات مورد نیاز بانک مرکزی در مورد بازار ارز و پول، موارد جدیدی را تصویب کرد. برهمین  اساس بانک مرکزی مجاز به انتشار اوراق مشارکت ارزی - ریالی شد.

بر اساس این مصوبه، بانک مرکزی موظف است تمهیدات و تسهیلات لازم را برای خرید و فروش فوری ارز حاصل از صادراتپتروشیمی و فولاد و دیگر محصولات صادراتی که توسط صادرکنندگان عرضه می شود، در بازار ثانویه ارز فراهم کند.

همچنین بانک مرکزی مجاز به عملیات بازار باز است و می تواند برای اعمال سیاست پولی، به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی منتشر شده توسط دولت اقدام کند. این مصوبات در حالی روز گذشته به تصویب شورای هماهنگی اقتصاد رسید که با نک مرکزی، بعد از نزدیک به هشت ماه غیبت، به بازار آزاد اسکناس تهران بازگشت.

البته  این غیبت طولانی در حالی آغاز می‌شد که از بهمن سال ٩٦ نرخ اسکناس تهران به راهبر نرخ آزاد بدل شده بود و غیاب بانک مرکزی عملاً به معنای رها کردن نرخ آزاد بود. رها کردن نرخ آزاد توسط بانک مرکزی در کنار کسر شدید طرف عرضه توسط صادر کنندگان به‌دلیل تفاوت بالای نرخ ٤٢٠٠ و نرخ قاچاق در یک فرآیند خود تشدیدگر، دائماً تفاوت نرخقاچاق و نرخ  ٤٢٠٠ را بیشتر می‌کرد و شدت انحراف منابع تخصیص داده شده در نیما را به اعداد خطرناکی رساند.

اما از دو ماه گذشته، برنامه تعمیق بازارثانویه سرلوحه عمل اهالی میرداماد قرار گرفت. در ابتدا نرخ بازار آزاد به‌ دلیل چشم انداز رفع کسری طرف عرضه به سرعت کاهش یافت، اما همچنان بازار راهبر نرخ (اسکناس) در مقابل این کاهش مقاومت می‌کرد و در نبود بازارساز، مقاومت جدی در بازار اسکناس روند کاهش را متوقف و سپس معکوس کرد.

اقدامی که بانک مرکزی در روزهای ٩ و ١٠ مهر ماه انجام داد. عرضه جدی و درست در کنار یک پیوست رسانه ای قوی بود. بازار ساز اراده خود را برای کاهش نه با حرف بلکه با تزریق سنگین نشان داد. دلارهای ترسان خانگی به بازار آمد و درست در جایی که باید بانک مرکزی کف قیمت خود را اعلام کرد و روی آن نرخ به صورت رسمی شروع به خریدن کرد.

حال  بانک مرکزی با مصوبه جدید انتشار اوراق ارزی- ریالی راهکار جدیدی برای جذاب کردن بازارهای داخلی به کار خواهد گرفت. با این مصوبه، نهاد سیاست‌گذار پولی کشور می تواند ابزارهای ریالی جدیدی را برای سرمایه‌گذاران رونمایی کند و جذابیت بازارهای داخلی را افزایش دهد که در نهایت به بهبود قیمت ها در بازار آزاد یا همان سوم منجر خواهد شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی