تاریخ انتشار: ۱۱:۱۷ - ۱۵ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 07
کد خبر: ۷۹۰۴
بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم( CFT )که پیش از این به کمیسیون امنیت ملی ارجاع شده بود امروز مجددا در مجلس مورد بررسی نمایندگان قرار گرفت. که حاشیه هایی را در پی داشت

امروزدرحالیکه صحن علنی مجلس برای بررسی CFT شروع شده بود که مخالفان تصویب آن در حال نطق نمایندگان مخالف تصویب این لایحه پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «به کنوانسیون استثماری رای نمی‌دهیم»

حسینعلی شهریاری، نصرالله پژمانفر و ناصر موسوی لارگانی جزء این نمایندگان هستند.

از دیگر نوشته‌ها روی پلاکاردهای نمایندگان مخالف تصویب CFT در صحن علنی مجلس، «نه به شفافیت برای دشمن»، «تاریخ شاهد باش من به کنوانسیون استعماری رای ندادم»، «من اطلاعات اقتصادی کشور را در جنگ اقتصادی لو نمی‌دهم»، «با تصویب سی اف تی سفره مردم را کوچکتر نکنید» است.

در هنگام نطق بهروز نعمتی، محمد دهقان نماینده مردم طرقبه به نطق وی اعتراض کرد و خطاب به علی لاریجانی که ریاست پارلمان را بر عهده داشت، گفت: آقای نعمتی توهین کرده و مخالفان CFT را دروغگو خطاب کرده است.

لاریجانی خطاب به نعمتی گفت: آقای نعمتی شأن مجلس را حفظ کنید.

دهقان به این تذکر رئیس مجلس بسنده نکرد و پشت تریبون کنار نعمتی قرار گرفت و با فریاد به نعمتی گفت شأن مجلس را رعایت کنید.

احمد امیرآبادی فراهانی هم خود را به دهقان رساند و او را از پشت تریبون به کنار کشاند اما هیاهو همچنان ادامه داشت؛ حسینعلی حاجی دلیگانی و نصرالله پژمانفر نیز هرکدام با گفتن « تذکر» و «اخطار» جو را متشنج کردند.نصرالله پژمانفر در نشست علنی امروز (یکشنبه 15 مهر ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری با استناد به ماده 18، 22 و 196 آیین‌نامه داخلی مجلس خطاب به دکتر لاریجانی گفت: بر اساس ماده 22 اداره مناسب جلسات صحن بر عهده رئیس مجلس است و باید به نحو صحیح اداره شود. شما در بین صحبت‌های نقوی حسینی وارد شدید و صحبت‌های وی را قطع کردید و خلاف آیین‌نامه عمل کردید.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی خطاب به دکتر لاریجانی با انتقاد از اینکه چرا مردم را نامحرم تلقی می‌کنید، افزود: امروز شما جلسه غیرعلنی تشکیل دادید؛ در جلسات غیرعلنی خیلی از مسائل مطرح می‌شود و حق مردم است که در جریان امور و تصمیمات مجلس قرار گیرند.

وی ادامه داد: مردم امروز نگران هستند و جلوی مجلس تجمع کردند، باید تریبون باز باشد و رادیو و تلویزیون به صورت علنی جلسات را پوشش دهند، اینکه شما می‌خواهید مردم را بترسانید درست نیست نباید از یک سوراخ دوبار گزیده شویم، در موضوع برجام گفتند همه مشکلات مردم مانند اشتغال و آب حل می‌شود، مردم در حال حاضر نگران هستند، آیا با FATF مشکلات اقتصادی مردم حل می‌شود، چرا مسئولان شفاف صحبت نمی‌کنند.

دکتر لاریجانی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: از اینکه وارد صحبت آقای نقوی حسینی شدم از وی عذرخواهی می‌کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نقوی حسینی در جریان تصویب برجام در مجلس گذشته حضور داشتند، ادامه داد: مشروح مذاکرات مجلس در مورد برجام 4 ساعت به طول انجامید و کمیسیون برجام تشکیل و 15 تا 16 ساعت در مورد این موضوع بحث شد؛ همچنین جلسات زیادی در فراکسیون‌ها تشکیل شده و سپس برجام در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بررسی شد، در واقع برای بررسی برجام تمامی مسیرها طی شد.

وی یادآور شد: اینکه شما می‌گویید در جلسه غیرعلنی افراد را ترساندم واقعیت ندارد، در جلسه غیرعلنی حرفی نزدم که نمایندگان را بترسانم و تنها نقطه‌ای که از طرف مقام معظم رهبری مطرح شد را به ایشان یادآوری کردم بنابراین تهدیدی در کار نبوده است، تهدید پیام‌هایی است که از بیرون از طریق پیامک به نمایندگان فرستاده می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس فعلی بالغ تر از آن است که با 4 پیام نظرش تغییر کند. 

در نهایت لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم با 143 رای موافق 120 رای مخالف و 5 رای ممتنع از مجموع 270 نماینده حاضر به تصویب رسید و مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی