تاریخ انتشار: ۱۱:۵۶ - ۰۱ آبان ۱۳۹۷ - 2018 October 23
کد خبر: ۸۱۰۹
اگر واقعا نظام و دولت می‌خواهند از تولید داخلی حمایت کنند ؛ کارآفرینان، سرمایه گذاران و نوآوران در عرصه‌های مختلف اقتصادی و علمی را جمع کرده با نگاه حمایتی فعالان اقتصادی، ایده پردازان و خلاقان سیستمی‌نگر در عرصه اقتصادی کشور را برای رسیدن به اهداف اقتصادی، کارآفرین و کارآفرینی در ساختار حمایت عملی کنید.

به گزارش تلنگر؛ تاکیدات رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری مبنی بر اجرای اصل 44 قانون اساسی باید جدی گرفته شود. مجموعه ارکان نظام جمهوری اسلامی درخصوص تعامل سازنده با دنیا، جذب سرمایه، بهره مندی از توان بخش خصوصی، افزایش سرمایه های اجتماعی، رفع موانع تولید، حفظ امنیت ملی و کم کردن اثر تحریم ها اتفاق نظر دارند.

اما این اتقاق نظر در بالادست سیستم به بخش میانی و پایین دستی آن نمیرسد. ساختار رفتاری در ارکان دولتی و نظارتی به گونهای نیست که از تولیدکننده حمایت کند. همچنین قانونهای تصویب شده باعث ایجاد موانع عدیدهای بر سر راه تولید شده که در بسیاری از موارد تولیدکننده را از تولید مایوس و یا به سمت تولیدات زیرزمینی و زیرپلهای میبرد.

تمرکز بر افزایش تولید، توسعه کارافرینی، تقویت شرکت های دانش بنیان، توجه بیشتر به بخش گردشگری و توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از جمله سیاست گذاری های دولت در جهت توسعه تجارت و سرمایه گذاری های داخلی و خارجی است. اما این سیاستها چگونه اجرا میشود؟ در واقع کشور بیشتر در بخش اجرا مشکل دارد و تفسیر به رای میکند.
در شرایط فعلی؛ انسجام، اتحاد، همدلی و درک مشترک دولتمردان، فعالان اقتصادی و مردم از مشکلات روز، درکنار موقعیت استراتژیکی، دانش فنی و توان دفاعی از مهمترین مؤلفه های امنیت ملی است. ولی مشکل اصلی مردم اکنون نبود امنیت در سرمایهگذاری و عدم هماهنگی میان قوا است. به طوری که رئیسی میگوید میشود و سرداری میگوید نمیگذاریم.


اگر واقعا نظام و دولت میخواهند از تولید داخلی حمایت کنند ؛ کارآفرینان، سرمایه گذاران و نوآوران در عرصههای مختلف اقتصادی و علمی را جمع کرده با نگاه حمایتی فعالان اقتصادی، ایده پردازان و خلاقان سیستمینگر در عرصه اقتصادی کشور را برای رسیدن به اهداف اقتصادی، کارآفرین و کارآفرینی در ساختار حمایت عملی کنید.


تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی به ابتکار رهبر معظم انقلاب و بیش از صد مورد حمایت از شرکت های دانش بنیان، معافیت های مالیاتی و ارائه تسهیلات ارزان را از جمله اقدامات دولت و نظام در راستای حمایت از تولید ، اشتغالزایی، توجه به نوآوری، پشتیباتی از کارآفرینی و حل مشکلات بخش خصوصی بوده است که این خوب است؛ اما باید نظاممند و ساختار یافته باشد تا به تولید کننده واقعی برسد نه دلالان تولیدکننده نما.

برادران این بد است که کار به کاردان نمیرسد. یادم میآید در مناقصه ارائه کارخانهای از بزرگترین فعال آن صنعت پرسیدم که چرا شرکت نمیکنی؟ جواب شنیدم که ارزش کارخانه بالاتر از حد واقعی است. نگاه فروشنده دولتی کارشناسانه بوده است. در حالی که باید با دید یک تولیدکننده بفروشد. توضیح بیشتری خواستم. گفت بهینه ساری فضا؛ جذب نیرو ، سرویس کامل دستگاهها؛ ایجاد برنامهها و تجهیرات تعمیرات و نگهداری و رفع عیوبی ظاهری و مخفی همه هزینه بر است. جدای از آن به نظر تولیدکننده دولت نباید نگاه درآمدی نسبت به فروش کارخانههی خود داشته باشد و نگاهش باید این باشد که کارخانه پس از فروش نیز سرپا باشد و به کار خود ادامه دهد. دقیقا همان چیزی که در کارخانه مذکور رعایت نشد و کمتر از یک سال به طور کامل به مشتی آهن پاره تبدیل شد. بزرگان دولتی و حکومتی؛ کار را به اهلش بسپارید؛ نه به دوستان؛ به راه و روش و موافق و مخالفش هم نگاه نکنید و دیدتان این باشد که چرخ مملکت بچرخد نه آنکه کاری کرده باشید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی