تاریخ انتشار: ۱۳:۳۴ - ۰۹ آبان ۱۳۹۷ - 2018 October 31
کد خبر: ۸۲۰۷
معده درد از مشکلات رایجی است که در سنین مختلف رخ می‌دهد، دردی که می‌تواند ناشی از شرایط متفاوتی نظیر عفونت، التهاب و یا وجود اختلالاتی در معده باشد.
به گزارش خبری تلنگر ؛ معده ۱۲ مزاج متفاوت دارد که دو مورد از آن‌ها جزء اصلی‌ترین مزاج‌های معده هستند؛ مزاج سرد و‌ تر و مزاج خشک و گرم.

با وجود اینکه مزاج سرد و‌تر فرد را دچار مشکلاتی از‌قبیل نفخ، ترش کردن، عدم هضم می‌کند، علائمی مثل نفخ، گاز معده، بادگلو، قلنج (روده یا بعضی از قسمت‌های بدن)، تنگی‌نفس و‌... به شما می‌گوید که دچار مشکلاتی شده‌اید که به دلیل سرد مزاجی شما رخ داده است.

در این بین افرادی که مزاج خشک و گرم دارند به بیماری‌های معدوی از‌جمله زخم معده، سوزش معده و بیماری‌های دیگر مبتلا می‌شوند که معمولا این مشکلات با علائمی مثل سوزش معده، درد‌های خنجری (به‌خصوص هنگام شب)، مدفوع سیاه و ... همراه است.

در این بین خوب است بدانید گاهی ممکن است فردی دچار هر دو مشکل در مزاج‌ باشد؛ مثلا هم معده اش ترش کند و هم زخم اثنی‌عشر داشته باشد، با این حال با رعایت برخی نکات تغذیه‌ای می‌توان این مشکلات را تا حدودی درمان کرد.

آشنایی با برخی بیماری‌های معده
ریفلاکس معده عبارت است از بازگشت غذای خورده شده به همراه اسید معده از کاردیا (ابتدای معده) یا خود معده یا دوازدهه (انتهای معده) به ابتدای مری و حتی در مواقعی به دهان که حال ناخوشایندی به فرد دست می‌دهد و ترش مزه است.

شل شدن دریچه کاردیا به علت‌هلیی مختلف رخ می‌دهد، نوشیدن هر نوشیدنی هنگام صرف غذاست یکی از مهمترین این عوامل است و راه درمان آن هم در اکثر افراد رعایت چند نکته است:

 یک ساعت قبل و بعد از صرف غذا هیچ نوشیدنی صرف نشود مگر با تجویز پزشک (اعم از خوردن دارو)

 تا یک ساعت بعد از غذا به هیچ وجه نباید دراز کشید. (در اینصورت غذا راه مری تا معده را به راحتی طی نمی‌کند)

 وعده‌های غذاییتان را تنظیم کنید و سر وقت آن را صرف کنید (در صورت امکان با مشورت پزشک)

 پرخوری نکنید (سعی کنید قبل از سیر شدن از غذا خوردن دست بکشید، مگر با تجویز پزشک)

 بلافاصله بعد از صرف شام به رختخواب نروید چراکه وقتی شما خواب هستید اعضای داخلی بدن بعد از ۲ ساعت شروع به استراحت می‌کنند و اگر شما بلافاصله بعد از صرف شام خواب رفتید معده شما زمانی برای استراحت ندارد چرا که در حال هضم شام است و به همین دلیل به معده فشار آمده و به مرور زمان بافت معده تخریب می‌شود.

درمان‌های ساده خانگی برای تسکین معده درد
هنگامی که علت درد شناخته شود، مطمئنا درمان بسیار آسان‌تر خواهد بود. برای زمانی که درد کم است می‌توانید از درمان‌های ساده خانگی برای تسکین دادن، استفاده کنید.
1 - آب بنوشید
2 - کمپرس آب گرم
3 - سرکه سیب
4 - روغن کرچک
5- زنجبیل
6 - زرد چوبه
7- نعناع
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی