تاریخ انتشار: ۱۲:۴۳ - ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - 2018 November 04
کد خبر: ۸۲۴۶
اگر به تئاتر به‌عنوان یک هنر لوکس نگاه کنیم و اجازه بدهیم که با هر قیمتی اجرا شود در واقع لطمه‌ای جدی به آن بخش فکری و اندیشه جامعه می‌زنیم که قدرت خرید بلیت را ندارند. تئاتر در ایران معیارهای خاص فرهنگی خود را دارد و بیشتر مردمی است تا هنری برای افراد متمول
به گزارش تلنگر؛ هر کالا و محصول اقتصادی‌ای قیمت مشخصی دارد که از سوی بازار برحسب میزان تقاضا تعیین می‌شود و طبیعی است که هرچه میزان تقاضا بالا برود میزان عرضه هم بالا می‌رود و اگر این تعادل برقرار نباشد قیمت افزایش پیدا می‌کند. 
 در اقتصاد هنر با وجود آنکه چارچوب‌های اقتصادی در بسیاری از رشته‌ها مثلا موسیقی، سینما، هنر‌های تجسمی و... مدنظر قرار می‌گیرد اما در بسیاری از شاخه‌های هنری مانند تئاتر استثنائاتی قائل می‌شوند، چرا که روح آن هنر با قواعد خشک و روتین اقتصادی همخوانی ندارد.  
هنر تئاتر در همه جای دنیا یک بخش حمایت‌بگیر است . مخارج این هنر سنگین است و تعداد مخاطبان آن به حدی نیست که بتواند هزینه‌ها را پوشش دهد؛ بنابراین باید حمایت صورت بگیرد تا مخاطبان آن استطاعت خرید بلیت را داشته باشند. تئاتر یک هنر فکری و فرهنگی و منطبق بر اندیشه است و به همین دلیل کارشناسان فرهنگی حوزه نمایش معتقدند که نباید قیمت‌گذاری‌ها به‌گونه‌ای باشد که صاحبان فکر، اندیشه و به تعبیری مردم عادی قادر به دیدن این هنر برآمده از اندیشه نباشند، چون در غیراین صورت تنها طیفی از مخاطبان که قدرت مالی دارند می‌‌توانند از هنر تئاتر بهره‌مند شوند و بخش بزرگ‌تری از جامعه که به هنر تئاتر علاقه دارند و مخاطبان فرهنگی هستند از دیدن آن بی‌بهره می‌مانند، کما اینکه این موضوع درباره کتاب هم صدق می‌کند؛ یعنی وقتی کتاب ارزشمندی با قیمت بالا عرضه می‌شود بسیاری از کتابخوانان حرفه‌ای از داشتن و خواندن آن بی‌نصیب می‌مانند.

اگر به تئاتر به‌عنوان یک هنر لوکس نگاه کنیم و اجازه بدهیم که با هر قیمتی اجرا شود در واقع لطمه‌ای جدی به آن بخش فکری و اندیشه جامعه می‌زنیم که قدرت خرید بلیت را ندارند. تئاتر در ایران معیارهای خاص فرهنگی خود را دارد و بیشتر مردمی است تا هنری برای افراد متمول. اگرچه ممکن است گاهی یک اثر گران تولید شود اما اگر این امر به یک رویه تبدیل شود و هنرمندان به گران بودن تشویق شوند به‌طور حتم جایگاه هنر تئاتر متزلزل می‌شود. 

ممکن است این افزایش قیمت متاثر از شرایط اقتصادی کشور باشد. تئاتر هنری قابل حمایت است . غذای روح در کشور ما رها شده است،  تئاتر و موسیقی و حتی ادبیات، کارکردی اجتماعی دارند. اگر این روند ادامه پیدا کند افرادی که تمکن مالی دارند جذب هنر می‌شوند و طیف وسیعی از مردم از آن بی‌بهره می‌مانند و ما مخاطبان زیادی را از دست می‌دهیم. موسیقی سنتی جزو میراث فرهنگی است. 

در بخش موسیقی باید 2 حوزه را بررسی کنیم؛ یکی موسیقی اصیل و سنتی است و دیگری موسیقی پاپ. موسیقی سنتی شناسنامه فرهنگی و میراث کشور به‌حساب می‌آید و به همین دلیل برای حفظ این میراث باید حمایت‌های لازم انجام شود تا هنرمندان بدون دغدغه مالی آثار هنری ارزشمندی را تولید کنند. اینکه موسیقی اصیل و سنتی به گیشه وصل باشد انتظار مناسبی نیست و هرگز این انتظار برآورده نمی‌شود؛ بنابراین باید از موسیقی سنتی حمایت کنیم. در بخش موسیقی پاپ که بیشتر جنبه سرگرمی دارد تقاضا زیاد است و کشش قیمت بالا را هم دارد و برهمین اساس قیمت‌گذاری می‌شود . 

بخش ادبیات و گسترش تولیدات گران در این حوزه هم یکی از معضلات است. هم‌اکنون برخی از سلبریتی‌ها در این حوزه ورود پیدا کرده‌اند، اگر قیمت کتاب یک سلبریتی به‌دلیل چهره‌بودنش بالا باشد لزوما هم مخاطب بیشتری باید داشته باشد. کشش بازار در حوزه ادبیات به قدری نیست که بتواند قیمت بالا را بپذیرد. شاید از دلایل کسادی نشر ما زرق و برق‌هایی است که اثر معکوس در جذب مخاطب دارد».

در نهایت باید برای این اتقافات که در حال نابودی هنر مرز و بوم این کشور است فکری عاجل کرد. فکری اساسی که در آینده نیز کاربردی باشد؛ نه مرهمی مقطعی.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی