تاریخ انتشار: ۱۱:۲۴ - ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - 2018 November 06
کد خبر: ۸۲۶۳
با توجه به آنکه ما عضو سوئیفت و FATF نیستم نمی‌توانیم از طریق سامنه‌های بانکی پول نفت را بگیریم.پس ما باید نفت را به صورت غیر رسمی به فروش برسانیم. اتفاقی که در دوره آقای احمدی‌نژاد افتاد و ما بابک زنجانی‌ها در کشور علم شدندو پول نفت هم به خزانه بازنگشت.
به گزارش تلنگر؛ واقعیت آن است که برنامه تحریمی آمریکا علیه ایران تغییر نکرده و برنامه آمریکا این است فروش نفت ایران را به صفر برساند و ایران را به زانو دربیاورد.

اما چرایی معافیت ۸ کشور جهت خرید نفت از ایران می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. این موضوع دو دلیل مهم دارد؛ یکی از دلایل این است که اروپایی‌ها نمی‌خواستند تا قیمت نفت گران شود و طبیعتا در این راستا هم آمریکا نمی‌خواهد تا اروپا را از دست بدهد بنابراین آمریکا برای جلوگیری از افزایش قیمت نفت اجازه داد تا به صورت محدود برخی از کشور‌ها نفت ایران را خریداری کنند.

دومین دلیلی که آمریکا را مجاب کرد تا دست به این اقدام بزند این بود که قصد داشت مدیریت نفت ایران را در دست خود بگیرد، که این دلیل از دلیل اول مهمتر است؛ یعنی دقیقا بداند ایران چه مقدار نفت می‌فروشد.

اتفاقا آمریکا به کشور‌هایی مجوز خرید نفت از ایران داده است که اکثریت این کشور‌ها توسط آمریکا قابل کنترل هستند مثل برخی از کشور‌های اروپایی، هند، کره جنوبی، ژاپن و ... بنابر این اهداف آمریکا حول همین دو موضوع است.

ما نباید به این مسائل دل ببندیم و البته باید از هر فرصتی استفاده کنیم. اینکه آمریکا نتوانست خواسته خود را مبنی بر به صفر رساندن خرید نفت ایران را عملی کند این خودش یک پیروزی برای ماست، ولی نباید به این مسئله دلخوش بود.

با توجه به آنکه ما عضو سوئیفت و FATF نیستم نمی‌توانیم از طریق سامنه‌های بانکی پول نفت را بگیریم.پس  ما باید نفت را به صورت غیر رسمی به فروش برسانیم. اتفاقی که در دوره آقای احمدی‌نژاد افتاد و ما بابک زنجانی‌ها در کشور علم شدندو پول نفت هم به خزانه بازنگشت. ما باید در بورس انرژی فعال شویم و نفت را به مردم بفروشیم و مردم هم به هر نحوی که دلشان می‌خواهد نفت را بفروشند.

در نتیجه همین عضو نبودن در FATF و سوئیفت، ما باید دلار‌های نفتمان را به صورت غیررسمی از خارج وارد کشور کنیم. کما اینکه درسال‌های ۹۰ الی ۹۱، ۱۷۰ میلیارد دلار،  از دلار‌های نفتی مان را وارد کشور کردیم. اما گزارشی دال بر تحویل این پول از نهاد وارد کننده آن اعلام نشده است. با این حال باید از هر زمینه استفاده کنیم و راهبرد ما باید دور زدن تحریم و مقابله با تحریم‌های آمریکا و استفاده از ظرفیت داخلی و منطقی برای حل مشکلات اقتصادی کشور باشد. باید در زمین و هوا تحریم‌ها را دور بزنیم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی