تاریخ انتشار: ۱۰:۳۰ - ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - 2018 November 12
کد خبر: ۸۳۳۰
این انسان‌های آسمانی، اهداکنندگان عضو هستند که پس از مرگ خود، جاودانه می‌شوند و هر عضوشان به یک بیمار در لیست انتظار، زندگی تازه‌ای می‌بخشد، بسیاری از افراد جامعه دوست دارند پس از مرگ خود اهداکننده عضو باشند و برای این کار به مراکزی که صادرکننده کارت اهدای عضو هستند، مراجعه می‌کنند.

به گزارش تلنگر؛ در بین انسان‌ها، فرشته‌های زمینی زندگی می‌کنند که حتی در زمان مرگ خود هم به همنوعان خود زندگی می‌بخشند و جان چند نفر را از مرگ حتمی نجات می‌دهند.

این انسان‌های آسمانی، اهداکنندگان عضو هستند که پس از مرگ خود، جاودانه می‌شوند و هر عضوشان به یک بیمار در لیست انتظار، زندگی تازه‌ای می‌بخشد، بسیاری از افراد جامعه دوست دارند پس از مرگ خود اهداکننده عضو باشند و برای این کار به مراکزی که صادرکننده کارت اهدای عضو هستند، مراجعه می‌کنند.

برای آشنایی همشهریان اصفهانی با اهدای عضو و همچنین انسان‌های آسمانی که به تازگی اهدا عضو کرده‌اند، با مریم خلیفه سلطانی، مسئول فراهم‌آوری اعضای پیوند مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) گفت‌و‌گویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

8 عضو پیوند می‌شوند

فارس: اعضای قابل پیوند، چه اعضایی هستند و لیست انتظار پیوند برای چه عضوهایی تهیه شده است؟

خلیفه سلطانی: در دنیا 8 عضو، قابل پیوند هستند، این اعضا عبارتند از قلب، دو کلیه، دو ریه، کبد، لوزالمعده و روده؛ ولی پیدا کردن مورد مرگ مغزی که هر 8 عضوش مناسب پیوند باشد، بسیار نادر است.

همچنین بافت یا نسج‌های قرنیه، پوست، استخوان و دریچه‌های قلب هم قابل پیوند هستند، از هر مورد مرگ مغزی می‌توان 53 بافت پیوند کرد، در حال حاضر در استان اصفهان، در پیوند گروه اعضا، پیوند کلیه، قلب و کبد و در پیوند گروه بافت‌ها یا نسوج، پیوند قرنیه، پوست و استخوان انجام می‌شود.

اگر پیوند انجام شده برای بیمار، پیوند مناسبی باشد، شرایط عمومی بیمار بسیار تغییر می‌کند و بهتر می‌شود، با این‌که مشکلات بیمار پس از پیوند به صفر نمی‌رسد ولی  در حال حاضر تنها درمان نارسایی‌های پیشرفته اعضا مثل کبد وقلب، پیوند است؛ دربیماران با نارسایی کلیه، پیوند کلیه باعث افزایش کیفیت و طول عمر آن‌ها می‌شود. 

با وجود این که اولویت زمانی یکی از مهم‌ترین پارامترها برای دریافت عضو پیوندی است، ولی در مواردی که فرد متقاضی دریافت عضو، کودک یا مورد اورژانسی باشد، پیوند بدون در نظر گرفتن اولویت زمانی انجام می‌شود، علاوه‌براین پارامترهای دیگری مثل تطابق یا سازگاری بافتی، گروه خونی، سن، جنس، قد و... وجود دارد که تیم‌های پزشکی بررسی می‌کنند تا بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند.

لیست انتظار کلیه طولانی‌تر از کبد و قلب است

برای پیوند اعضای کلیه، کبد و قلب، لیست انتظار وجود دارد و بیماران نیازمند به پیوند این سه عضو، در لیست انتظار ثبت نام می‌شوند، تعداد افراد موجود در لیست انتظار کلیه بسیار بیشتر از تعداد افراد موجود در لیست انتظار کبد و قلب هستند.

34 اهداکننده زندگی در سال جاری

فارس: از ابتدای سال جاری تاکنون چند نفر اهدای عضو کردند و چند نفر عضو دریافت کردند؟

خلیفه سلطانی: از ابتدای سال 97 تاکنون در استان اصفهان 34 مورد اهدای عضو داشتیم، که از این تعداد، 84 عضو برداشت شده و به 84 بیمار در لیست انتظار پیوند شد، از تعداد افرادی که مرگ مغزی می‌شوند و مناسب اهدا هستند، حدود 70 درصد برای اهدای عضو رضایت می‌دهند.

3 انسان آسمانی جان 10 نفر را نجات دادند

فارس: در یک ماه گذشته چه افرادی اهدای عضو کردند؟

خلیفه سلطانی: در یک ماه گذشته سه مورد اهدای عضو داشتیم که توانستند 9 نفر را از مرگ نجات دهند؛ امیررضا قانونی 3 ساله اهل گلپایگان که در اثر تصادف دچار مرگ مغزی شده و در بیمارستان امام حسین(ع) بستری و پس از رضایت خانواده برای تأیید و انجام مراحل قانونی به بیمارستان الزهرا(س) منتقل شده بود، در روز 26 مهر ماه تحت عمل جراحی برداشت عضو قرار گرفت، دو کلیه وی به دو کودک در بیمارستان الزهرا(س) اهدا و کبد ایشان به شیراز منتقل شد.

آقای ابراهیم کیان‌پور 44 ساله ساکن اصفهان در اثر حادثه کار، دچار مرگ مغزی شد، ایشان ابتدا در بیمارستان گلدیس شاهین‌شهر بستری بودند و پس از اظهار رضایت خانواده برای تایید و بررسی به بیمارستان الزهرا(س) منتقل و در روز 12 آبان ماه کبد و یکی از کلیه‌های او در بیمارستان الزهرا(س) و کلیه دیگر وی در بیمارستان خورشید به بیماران لیست انتظار پیوند شد.

آقای رسول نرمانی زمان‌آبادی 44 ساله اهل اصفهان، در بیمارستان غرضی بستری و دچار مرگ مغزی شده بود، بعد از اعلام رضایت خانواده برای تأیید مرگ مغزی و انجام مراحل قانونی به بیمارستان الزهرا(س) انتقال داده و روز 19 آبان ماه دو کلیه او در بیمارستان الزهرا(س) و بیمارستان خوشید پیوند و کبد ایشان به شیراز ارسال و اهدا شد.

فارس: برای دریافت کارت اهدای عضو چه شرایطی لازم است؟

خلیفه سلطانی: برای دریافت کارت اهدای عضو، هیچ شرایط خاصی نیاز نیست، شهروندان می‌توانند برای ثبت نام کارت اهدای عضو به سایتی که مربوط به انجمن اهدای عضو ایرانیان است و یا با در دست داشتن کارت شناسایی به بیمارستان الزهرا(س)، اداره پیوند معاونت درمان مراجعه کنند و کارت اهدای عضو صادر شده را تحویل بگیرند.

رضایت خانواده برای اهدا عضو الزامی است

در کشور ما با وجود کارت اهدای عضو فرد مرگ مغزی، حتماً رضایت اولیای دم هم نیاز است و در صورت عدم رضایت آن‌ها این اهدا انجام نمی‌شود، هر فردی که کارت اهدای عضو را دریافت می‌کند، در واقع تمایل خود را به اهدای اعضا در صورت مرگ مغزی نشان می‌دهد و به عنوان وصیت این فرد است، باید خانواده فرد از این کار او مطلع باشند تا مثمرثمر واقع شود، خانواده وقتی بدانند که عزیزشان به صورت شفاهی یا با گرفتن کارت اهدای عضو، تمایل خود را اعلام کرده، حتماً رضایت می‌دهند؛ زیرا رضایت اولیای دم در هر شرایطی واجب است.  

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی