تاریخ انتشار: ۰۹:۵۷ - ۰۳ آذر ۱۳۹۷ - 2018 November 24
کد خبر: ۸۵۰۹
در حال حاضر ۸۰درصد تولید قطعه داخلی بوده و ۲۰ درصد وارداتی است. مامی‌توانیم عمق داخلی سازی را برای این ۲۰ درصد واردات بالاببریم و یا نمایشگاهی از نداشته‌ها برگزار کنیم و از شرکتهای دانش بنیاد داخلی برای همکاری دعوت کنیم تا این میزاناز واردات را در داخل تولید کنیم، با این کار هم شغل ایجادکرده‌ایم و هم تحریم ها را شکست خواهیم داد.

به گزارش تلنگر؛ محمدرضا نجفی‌منش رئیس انجمنهمگن قطعه‌سازان اظهار داشت: تامین مواد اولیه داخلی وخارجی به دشواری صورت می‌گیرد و از دولت درخواست داریمتا تهیه مواد اولیه برای تولیدکنندگان را آسان‌تر کند. در حالحاضر تولیدکنندگان که در گذشته خرید خارجی خود را یک روزهانجام می‌دادند، اما امروز برای خرید خارجی خود باید سه ماهمنتظر بماند و بخاطر طولانی بودن این موضوع، مرتب مدت آنمنقضی می‌شود. برای خرید داخلی نیز باید به بورس مراجعهکرد که در صورت عرضه در بورس قادر به خرید خواهیم بود و اگرعرضه نباشد خریدی هم صورت نمی‌گیرد. برای حل این مشکلباید برای هر واحد تولیدی در بورس سهمیه‌ای اختصاص یابد تاتولیدکننده داخلی منتظر نماند و برای خرید خارجی هم کارسهل تر شود تا خرید مانند گذشته یک روزه انجام شود.

نجفی منش در مورد تخصیص ارز مورد نیاز توسط بانک مرکزیگفت: بانک مرکزی باید ارز مورد نیاز را در اختیار ما قرار دهد. درحال حاضر ما تمام مراحل را انجام می‌دهیم و زمان تخصیصارز، بانک مرکزی اعلام می‌کند ارز مورد نیاز را ندارد و اینموضوع باعث می‌شود که واحدهای تولیدی حتی برای یککالای کوچک متوقف شود. وی ادامه داد: درگذشته برخی ازواحدهای که تولیدی نبودند اقدام به واردات مواد اولیه می‌کردندکه درحال حاضر جلوی واردات آن‌ها گرفته شده و تعداد زیادی ازواحدهای کوچک که توان واردات را ندارند دچار مشکلات جدیشده‌اند.

نمایشگاه نداشته ها

رئیس انجمن همگن قطعه‌سازان بیان داشت: در حال حاضر ۸۰درصد تولید قطعه داخلی بوده و ۲۰ درصد وارداتی است. مامی‌توانیم عمق داخلی سازی را برای این ۲۰ درصد واردات بالاببریم و یا نمایشگاهی از نداشته‌ها برگزار کنیم و از شرکتهای دانش بنیاد داخلی برای همکاری دعوت کنیم تا این میزاناز واردات را در داخل تولید کنیم، با این کار هم شغل ایجادکرده‌ایم و هم تحریم ها را شکست خواهیم داد.

قیمت مواد اولیه بیشتر از نرخ ارز بوده است

، نجفی‌منش با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه داخل نسبت به نرخ ارز بیشتر بوده است، افزود: ما برای ساخت یک دینام از مواد اولیه داخلی و یک مواد اولیه وارداتی استفاده می‌کنیم. با توجه به نرخ ارز قیمت مواد اولیه داخلی ۳ برابر و مواد اولیه وارداتی ۳ تا ۵ برابرافزایش قیمت داشته‌اند. هزینه ها هم با توجه به تورم ۳۰ درصدی افزایش داشته و دستمزد هم ۲۰ درصد توسط دولت افزایش داده شده است، حال با ثابت بودن قیمت ها، واحدهای قطعه‌سازی در حال تعطیلی هستند. وی در ادامه افزود: مردم باید بدانند کهتولیدکنندگان قصد ندارند در حق مردم اجحاف کنند، اما در شرایطی که تمام هزینه های ما افزایش داشته پس باید قیمت تمام شده نیز اصلاح شود. اگر بنا بر پرداخت ۵ تا ۶ ماهه به تولیدکننده باشد آن هم در صورتی که خرید آن‌ها نقدی است، واحدهای تولیدی دوامنخواهند آورد و باید پرداختی یک ماهه انجام شود. حال برا رسیدن به این هدف باید قیمت خودرو تعدیل شود و قیمت خودرو ۵ درصد پایین‌ تر از قیمت بازار به فروش برسد تا مصرف‌کننده برای خرید ترغیب شود.

نجفی‌منش در ادامه تصریح کرد: در روند تولید قطعه گمرک هیچ نقش منفی ندارد و آن‌ها طبق دستورالعمل‌های ابلاغ کالا را ترخیص می‌کنند. برای واردات کالا ابتدا با وزارتخانه مجوز را صادر کند و بعد ارز لازم تخصیص داده شود، تخصیص ارز نیز ارز نیما است که زمانمراجعه ما به بانک مرکزی علاو بر صف طولانی که وجود دارد، ارزی هم وجود ندارد. در حال حاضر ۲.۵ میلیارد دلار در انتظار تخصیص ارز نیما است و تا زمانی که کد ۱۶ رقمی از بانک گرفته نشود کار صورت نمی‌گیرد. بانک هم زمانی این کد را صادر می‌کند که ارز تخصیصداده شده باشد و این مسائل باعث می‌شود که کار با تاخیر روبه‌رو شود.

نجفی منش در رابطه با قاچاق قطعه گفت: با بالا رفتن نرخ ارز، قاچاق قطعه به صرفه نیست. وی درباره واحدهای تولیدی غیرمجاز قطعه‌ساز بیان داشت: خودروسازان از جاهای معتبر و معین قطعه خرید می‌کنند و ما در کشور قطعه‌ساز بدون مجوز نداریم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی