تاریخ انتشار: ۱۰:۴۶ - ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - 2018 December 04
کد خبر: ۸۶۷۳
اگر مردم ایمان و حقانیت را کامل بشناسند، سر سفره نفاق نمی‌نشینند، امام حسن (ع) با پذیش صلح راهی را در پیش گرفتند تا شیعه زنده بماند.

به گزارش تلنگر؛ سالروز صلح حضرت امام حسن مجتبی(ع) و دلایل این صلح هنوز هم برای افرادی جای سوال است. در حقیقت امام حسن مجتبی(ع) با تدبیر ویژه، پیشنهاد صلح معاویه را پذیرفتند و به قهرمانانه‌ترین نرمش تاریخ تن دادند تا زمینه قیام جاودانه سیدالشهدا(ع) فراهم شود.

از مهم‌ترین مشکلات عصر امام حسن(ع) و موانع رسیدن به اهداف آن حضرت را فقدان جبهه نیرومند و متشکل بود. ازجمله عواملی دیگری که منجر به صلح امام حسن(ع) شد، خستگی مردم و افکار عمومی از استمرار جنگ‌های بنی‌امیه بود و درمجموع تفرقه امت، عدم توجیه افکار عمومی و عدم همراهی و انگیزه سپاهیان امام حسن(ع) برای استمرار جهاد مهم‌ترین عوامل تحمیل صلح بر امام حسن(ع) شد.

امام حسن مجتبی(ع) در زمان بنی‌امیه با راهبرد صلح به‌نوعی بهترین استراتژیک را برای تحکیم شیعیان در پیش گرفتند. اگر امام حسن(ع) با معاویه بر سر استمرار خلافت کنار نمی‌آمدند، شاید ریشه‌های اسلام با مکر و فریب بنی‌امیه به‌کلی خشکیده می‌شد و امام حسن راهی را در پیش گرفتند که شیعه زنده بماند و اسلام قابلیت مانور در مقابله با سیاست‌های بنی‌امیه را داشته باشد.

نتیجه صلح امام حسن(ع) چیزی دیگر نبود، مگر اینکه در دو دهه بعد کوخ رسوایی بنی‌امیه به صدا د‌رآمد. اگر تأثیر صلح امام حسن(ع) بیشتر از قیام عاشورای امام حسین(ع) نباشد، کمتر نیست؛ چراکه با این صلح بود که امام حسین(ع) باجرئت تمام توانستند سیاست‌های بنی‌امیه را نقد و حتی در مبارزه با آن‌ها یک جهاد نظامی تمام‌عیار را داشته باشند.

درک پیام صلح امام حسن(ع)، قیام امام حسین(ع) و میزان تأثیرگذاری آن‌ها در جامعه نیازمند مطالعه، تعمق و بصیرت خاص است. در حقیقت صلح امام حسن مجتبی(ع) و قیام تاریخی امام حسین(ع) هر دو برای بقای اسلام و ارزش‌های الهی ضروری و لازم بوده‌اند.

اگر امام حسن(ع) اقدام به پذیرش صلح نمی‌کرد، ماهیت و چهره واقعی معاویه برای مردم روشن نمی‌شد، در حقیقت صلح امام حسن(ع) زمینه‌ای برای رشد و تحکیم پایه‌های شیعیان امیرالمؤمنین در حساس‌‌ترین دوره‌های فریب و مکر بنی‌امیه محسوب می‌شود.

دغدغه تمام پیامبران و ائمه اطهار(ع) دین بوده و همواره در عصر کنونی استکبار جهانی برای شکستن و نابودی حکومت دینی از هیچ تلاشی فروگذار نیست. اگر مردم ایمان و حقانیت را کامل بشناسند، سر سفره نفاق نمی‌نشینند و کسانی که با ولایت پیامبر اسلام و  اهل‌بیت(ع) هستند حاضر نیستند حتی یک‌لحظه تسلیم استکبار شوند.

برای اینکه ما دچار فتنه‌ها و نقشه‌های شوم استکبار جهانی نشویم، وحدت کلمه امت و توجیه افکار عمومی برای دشمن‌شناسی، کنار زدن پرده تزویر منافقین و رسانه‌های بیگانه و ایرانیان سلطنت‌طلب و بصیرت افزایی از مهم‌ترین اقدامات مقاومت و ایستادگی در برابر استکبار جهانی است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی