تاریخ انتشار: ۰۸:۴۸ - ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - 2018 December 05
کد خبر: ۸۶۸۳
جلد دوم به توضیح گذشته تاریخی شهر و بافت قدیم اردبیل -از کوچه‌های دوره صفویه و حمام‌هایی که نیست، تا رودها و پل‌ها و نام‌ها و حتی واقعه طبیعی زلزله- می‌پردازد.

به گزارش تلنگر؛  در ادامه سلسله نشست‌های نقد و بررسی کتاب، مؤسسه مطالعات عصر پژوهش با همکاری معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان، کتاب «از ارته‌ویل تا اردبیل» را در حضور شفیع شفیعی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی و بهرام آقاخانی، مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل به بوته نقد گذاشت.
این اثر، تألیف رحمان شاه‌محمد اردبیلی بوده و به همت نشر مکارمی و ویراستاری علی مکارمی‌نیا سرانجام یافته است.

 

«از ارته‌ویل تا اردبیل» سند تاریخی هویت اردبیل است

مجری کارشناس برنامه، این رویداد فرهنگی را مبارک خواند و با اذعان به ضعف فرهنگ مکتوب چه در سطح ملی و چه منطقه‌ای، اظهار کرد: پژوهشگران برای هر مقطع و مفهومی در جریان هویت‌شناسی با ضعف منابع روبه رو هستند؛ از این رو کتاب «از ارته‌ویل تا اردبیل» اهمیت بسزایی دارد زیرا بخشی از اسناد تاریخی مربوط به هویت اردبیل را در خود جای داده است.
توحید دلاور قوام ادامه داد: این اثر گرچه شاید خالی از اشکال نباشد، اما آغاز عرصه خطیری‌ست که امید می‌رود به موازات آن آثار تکمیل‌کننده‌ای به وجود آید که احیا کننده هویت منطقه اردبیل باشند.

 

این مجموعه، کتابی برای آینده است
رحمان شاه‌محمد اردبیلی نیز اثر ماندگار خود را حاصل سال‌ها پژوهش علمی و تحقیق میدانی دانست و ضمن توضیح درباره محتوای کتاب، بیان کرد: این کتاب برای نسلی که به کنکاش در هویت تاریخی خود علاقه‌مند است، مفید و راهگشا خواهد بود.
وی افزود: جلد نخست این کتاب حاوی نقشه بافت قدیم اردبیل و تحولاتی است که در سیر تاریخی دچار آن شده و روند تغییرات تا حد امکان با سند و مدرک و ذکر منبع گردآوری شده است.
مؤلف کتاب «از ارته‌ویل تا اردبیل» از آماده بودن جلد دوم این اثر خبر داد و اضافه کرد: جلد دوم به توضیح گذشته تاریخی شهر و بافت قدیم اردبیل -از کوچه‌های دوره صفویه و حمام‌هایی که نیست، تا رودها و پل‌ها و نام‌ها و حتی واقعه طبیعی زلزله- می‌پردازد.
وی تأکید کرد: این مجموعه مختص زمان حال نیست و از این رو که کتابی برای آینده است باید حاوی اطلاعات درستی باشد؛ لذا از کارشناسان و صاحبنظران می‌خواهم با دیده اغماض آن را مطالعه نکنند و با نقدهای خود در اصلاح چاپ‌های بعدی این اثر یاریگر ما باشند.

 

جای سازمانی مردم‌نهاد در حوزه هویت‌شناسی خالی است
رئیس حوزه هنری استان اردبیل نیز این برنامه را ازسویی تلاش برای معرفی کتاب به جامعه فرهنگی و از سوی دیگر قدرشناسی از مؤلف آن دانست در زمانه‌ای که درد کتاب نخواندن به دغدغه‌ای اجتماعی بدل شده است.
امیر رجبی افزود: در دوره معاصر کارهای خوبی در زمینه تاریخ و هویت منطقه صورت گرفته و با اینکه کم و کیف کارها از هم متفاوت است، اما به لحاظ محتوایی کارهای مفید و ارزشمندی محسوب می‌شوند.
وی با اشاره به این فرمایش پیامبر اسلام(ص) که «حب الوطن من الایمان»، دغدغه شاه محمد را در مقام یک شهروند نسبت به موضوع هویت کهن‌شهر خود قابل ستایش دانست.

رئیس حوزه هنری استان اردبیل با تأکید بر اینکه اساس این جلسات بر نقد استوار است، اظهار کرد: لازم است فرهنگ نقد پیش از چاپ در بین اهالی فرهنگ نهادینه شود؛ از این رو نظر بر این است که شاید اعمال تغییرات برای چاپ‌های بعدی صرفی نداشته باشد، لذا بهتر خواهد بود از کارشناسان امر بخواهیم پیش از آنکه کتابی زیر چاپ برود موضوع را به دقت بررسی کنند.
وی جلد دوم کتاب را مکمل جلد نخست آن دانست و افزود: زحمات شاه محمد را به عنوان کسی که چراغ این وادی را روشن کرده و مشقت بسیاری در این مسیر متقبل شده قدر دانسته و امیدواریم اهالی فرهنگ با کنار گذاشتن رقابت منفی سبب سربلندی جامعه فرهنگی باشند.
رجبی جای سازمانی مردم‌نهاد را در حوزه هویت‌شناسی خالی دانست و گفت: لازم است در کنار دیگر مؤسسات، نهادی مردمی کارهای پراکنده‌ای را که در زمینه اردبیل‌پژوهی صورت می‌گیرد جمع‌بندی کرده و به مطالبه از دستگاه‌های اجرایی بپردازد.
در پایان برنامه، دلاور قوام با یادی از استاد صفری که در شرایط زمانی خاص خود یادگار ارزشمندی چون «اردبیل در گذرگاه تاریخ» را از خود به‌جای گذاشت، دفتر چهارمین نشست از سلسله نشست‌های نقد و بررسی 40 کتاب را بست.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی