تاریخ انتشار: ۱۰:۴۶ - ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - 2018 December 05
کد خبر: ۸۶۹۲
سیر تحولات اجتماعی در دنیای معاصر گویای آن است که چهره بیماری‌ها و اختلال­‌ها در حال دگرگونی است، به نحوی که تا سال 2020 منشأ بر هم زننده سلامت در جهان، نه مشکلات جسمی، بلکه اختلال­‌ها و بیماری­‌های روانی، رفتاری و اجتماعی خواهد بود.

به گزارش تلنگر؛ بنابر پژوهش‌­های صورت گرفته در زمینه اینترنت و فضای مجازی، فرهنگ حاکم بر اینترنت، پیامدهای منفی بر سلامت روان و رفتار انسان­ها دارد.

اعتیاد به شبکه‌­های مجازی

 اگر بتوان پذیرفت که هر چیزی می­‌تواند جنبه اعتیادآور و بیمارگونه به خود بگیرد، در این صورت به طور کامل منطقی خواهد بود که از اعتیاد به فضای مجازی نیز سخن به میان آورد.

«وابستگی روزافزون مخاطبان به فضای مجازی و صرف زمان‌­های طولانی برای انتشار پست، بازنشر پست­های سایرین، پسندانه کردن و امتحان سایر قابلیت­‌هایی که فضای مجازی در اختیار آن­ها قرار می‌دهند، نوعی از اعتیاد اینترنتی به نام اعتیاد به فضای مجازی را به وجود آورده است.

در این بین اعتیاد به شبکه‌­های مجازی اجتماعی پیامدهای روحی متفاوتی برای کاربران دارد.

افسردگی، خجالتی شدن، گوشه­‌گیری و تمایل به دوری از اجتماع، کاهش اعتماد به نفس، بی­‌خوابی و آغاز برخی از دردهای جسمانی مثل سر درد و سرگیجه از جمله این عوارض بوده که احتمال می‌­رود فرد را نسبت به تسکین دردهای خود با استفاده از داروهای اعتیادآور ترغیب کند.

 همچنین نبود روابط پایدار و صمیمی با دیگران، نداشتن اعتماد به نفس و به طور کلی، شکست در عرصه­‌های گوناگون زندگی که منبعث از اعتیاد به اینترنت است، زمینه را برای اعتیاد به انواع مواد مخدر و روانگردان‌­ها فراهم می‌کند.  

برخی پژوهشگران اعتیاد به اینترنت را یکی از آسیب­‌های روان­شناختی بسیار زیان­بخش می‌­دانند که کنش­وری بهنجار و سلامت روانی فرد را در جنبه­‌های مختلف مختل کرده و آن­ها را به سمت استفاده از انواع مواد اعتیادآور ترغیب می‌کند.

شماری از پیامدهای منفی اعتیاد به فضای مجازی و شبکه‌­های اینترنتی بر اساس یافته­‌های گلدبرگ عبارتند از:

دگرگونی­‌های شدید در سبک زندگی به منظور گذراندن زمان بیشتری در شبکه

 کاهش کلی فعالیت‌­های بدنی

بی­‌توجهی به سلامت فردی و در نتیجه، پرداختن به سرگرمی­‌های اینترنتی

دور شدن از فعالیت­‌های مهم زندگی

 کمبود خواب و یا تغییر الگوی خواب، برای گذراندن زمان بیشتری در شبکه

کاهش معاشرت و در نتیجه از دست دادن دوستان

غفلت از خانواده

بی‌­توجهی به مسئولیت‌­های شغلی و شخصی

افسردگی و انزوای اجتماعی

 اساسا یکی از کاربردهای اصلی فضای مجازی، برقراری ارتباط اجتماعی با دیگران است، با این حال بسیاری از پژوهش‌­ها حاکی از آن است که شیوه‌­های گوناگون ارتباط از طریق اینترنت، در پایین­‌ترین سطح کیفی قرار می‌­گیرند.

ارتباط در فضای مجازی، عموما بر متن استوار است و بنابراین، از نشانه­‌های بصری و شنیداری در تعامل­‌های رو در رو بی‌­بهره است.

بسیاری از روان­شناسان این نگرانی را داشته‌­اند که آسانی ارتباط‌­های اینترنتی، چه بسا افراد را وادار می‌کند تا زمان بیشتری را به تنهایی بگذرانند، به صورت بر خط با غریبه­‌ها صحبت کنند و ارتباط سطحی برقرار سازند و این کارها را به قیمت از دست دادن گفت‌وگوهای رو در رو و ارتباط‌­های فامیلی و دوستانه انجام دهند.

 پژوهشگران در پژوهشی بلند مدت درباره کاربران اینترنت، به این نتیجه دست یافتند که استفادة فزاینده از اینترنت با کاهش ارتباط خانوادگی و شرکت در محافل اجتماعی محلی همراه است.

افزون بر این، شرکت‌­کنندگان در این پژوهش، به انزوای اجتماعی و افسردگی دچار شده بودند و به گفته برخی صاحب‌نظران «واقعیت مجازی ایده‌­آل و فضای سایبر باید توانایی این را داشته باشد که کاربر را به فراسوی واقعیت دنیای واقعی ببرد.» در نتیجه «فضای واقعی به پس زمینه رانده می‌­شود و مجازی اهمیت می‌­یابد.» حال آنکه تعاملات انسانی، همدردی­‌ها و گفتگوی چهره به چهره نیازهای انسانی هستند که فقط در دنیای حقیقی حاصل می­‌شود.

حضور در فضای مجازی و استفاده از امکانات آن نظیر شبکه­‌های اجتماعی مجازی، این موقعیت را فراهم می‌­کند که افراد بتوانند به تنهایی اما در کنار هم، دست به کنش‌هایی بزنند که تا حد زیادی فردی است و به تنهایی صورت می‌­گیرد، اما در ضمن به همراه دیگران و به طور دسته جمعی انجام می‌­شود، بدون آن­که تنهایی هیچ­کس خدشه­‌دار شود.

در واقع چنین به نظر می‌­رسد که شبکه­‌های اجتماعی در بسیاری از مواقع و برای این گروه از اعضایش به عنوان فضایی جمعی و محیطی برای بودن افراد در کنار هم به کار گرفته نمی‌­شود بلکه بیشتر فضایی است برای پرداختن به «خود» یا دست کم، چنین فضایی را شکل می­‌دهد و در اختیار کاربران و اعضایش قرار می‌­دهد.

شکل غالب حضور در شبکه­‌های اجتماعی، گشت و گذار در صفحه­‌ها و تماشا و مطالعه محتواها و واکنش به آن­ها (اما به تنهایی) است.

این گشت و گذارها در تنهایی، فرد را در موقعیت­‌های گوناگون با افراد متفاوت و انواع و اقسام متفاوت از داروها و مواد مخدر، محرک و روان­گردان‌­ها آشنا می‌کند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی