تاریخ انتشار: ۰۹:۳۹ - ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - 2018 December 06
کد خبر: ۸۷۰۹
ارتش لبنان با صدور بیانیه در شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که هیات لبنانی بر موضع همیشگی بیروت در حفظ حاکمیت آبی، خاکی و ثروت های نفتی خود تاکید داشته و هرگونه نقض هوایی، زمینی و دریایی حریم لبنان توسط دشمن صهیونیستی را مردود دانست.
به گزار تلنگر؛ در حالی که رژیم صهیونیستی از سه شنبه عملیاتی موسوم به «سپر شمال» را برای کشف و انهدام تونل های ادعایی حفر شده توسط حزب الله در آنسوی مرز با لبنان آغاز کرده، این نشست مشترک روز چهارشنبه در منطقه مرزی 'ناقوره' برگزار شد تا آخرین وضعیت در مرزها در کنار پرونده اختلافات مرزی بررسی شود. 
ریاست این نشست را ژنرال «استفانو دل کول» فرمانده ایتالیایی یونیفل به عهده داشت.
ارتش لبنان با صدور بیانیه در شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که هیات لبنانی بر موضع همیشگی بیروت در حفظ حاکمیت آبی، خاکی و ثروت های نفتی خود تاکید داشته و هرگونه نقض هوایی، زمینی و دریایی حریم لبنان توسط دشمن صهیونیستی را مردود دانست.
همچنین ارتش لبنان ضمن «تحریک آمیز» خواندن برخی اقدامات اسرائیلی ها، خواستار توقف این دست اقدامات شد.
بر اساس بیانیه ارتش لبنان، هیات ارتش این کشور در مذاکرات باری دیگر بر موضع خود در لزوم خروج رژیم اشغالگر از تپه های «کفرشوبا» و «مزارع شبعا» و بخش های در اشغال شهرک «الغجر» تاکید کرد.
ارتش لبنان در این نشست، ادعاهای رژیم صهیونیستی در مورد وجود تونل هایی در مرزهای جنوبی را «پوچ» خواند و خواستار ارائه اطلاعات و مدارکی از اماکنی شد که این رژیم ادعا می کند تونل ها آنجا وجود دارد.
طرف لبنانی بار دیگر بر پایبندی بیروت به قطعنامه 1701 سازمان ملل و مرزهای رسمی بین المللی تاکید کرد و از رژیم صهیونیستی خواست که مفاد قطعنامه شماره13 L73سازمان ملل را اجرا کند که بر اساس آن صهیونیست ها باید خسارت های ناشی از تجاوزرپ و حمله به تاسیسات نفتی لبنان در سال 2006 (جنگ تابستان سال 1385 خورشیدی) را به این کشور پرداخت کنند. خسارتی که بیش از 856 میلیون دلار بر آورد شده است.
لبنان همچنین خواستار فشار جامعه جهانی بر رژیم صهیونیستی برای پرداخت این مبلغ شد.
لبنان و فلسطین اشغالی مرزی به طول 79 کیلومتر دارند که همواره طی دوره های مختلف بر اثر سیاست های توسعه طلبانه رژیم صهیونیستی پرتنش بوده است.
عقب نشینی رژیم صهیونیستی در سال 2000 میلادی (1379 خورشیدی) از جنوب لبنان نیز پایان تجاوزکاری های این رژیم در مناطق مرزی با لبنان نبود؛ چراکه هنوز بخش هایی از خاک لبنان در اشغال رژیم صهیونیستی است. افزون بر این بارها نظامیان رژیم صهیونیستی به صورت موردی و در اقداماتی تحریک آمیز به خاک لبنان تجاوز و سپس عقب نشینی کرده اند؛ این ها غیر از تجاوزات هوایی مکرر صهیونیست ها به لبنان است.
از سوی دیگر دو سالی می شود که لبنان با دشمن صهیونیستی، درباره ساخت دیوار حائل و حفاری خندق ها و تغییر جغرافیایی مناطق مرزی با لبنان به شدت اختلاف دارد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی