تاریخ انتشار: ۰۷:۵۶ - ۰۳ دی ۱۳۹۷ - 2018 December 24
کد خبر: ۸۹۶۵
زمانی که کارلوس کی‌روش به تیم ملی ایران آمد. تیم ملی یک لژیونر داشت که آن هم بعد یک نیم فصل به تیم‌های وطنی برگشت. زمین تمرین تیم ملی مناسب نبود و ما حتی امکاناتی نظیر لباس و فضای اردویی مناسب هم نداشتیم.

به گزارش تلنگر؛ اردوی تیم ملی در قطر در حالی برگزار می‌شود که این اردو با شرایط ویژه‌ای که کشور قطر برایمان ایجاد کرد محیای برگزاری شد. در غیر این صورت مثل خیلی از اردوهای دگر تیم ملی کنسل می‌شد. ما همیشه برای انتقاد کردن تیغ برنده‌ای داریم اما چرا نگاهی به گذشته نمی‌کنیم؟

زمانی که کارلوس کی‌روش به تیم ملی ایران آمد. تیم ملی یک لژیونر داشت که آن هم بعد یک نیم فصل به تیم‌های وطنی برگشت. زمین تمرین تیم ملی مناسب نبود و ما حتی امکاناتی نظیر لباس و فضای اردویی مناسب هم نداشتیم. یادم می‌آید در 2014 به بازیکنان گفته بودند لباس‌هایتان را با بازیکن حریف تعویض نکنید چون لباس اضافه نداریم. با هر مشقتی بود و با خداحافظی‌های بد موقع و مطمئنا جهت دار در تیم ملی که به قصد حذف کی‌روش از نیمکت تیم ملی بود ما به 2014 صعود کردیم. انتقادهای زیادی از کی‌روش شد که را مهدی رحمتی در تیم ملی نیست. ولی مهدی بود که تیم را در شرایطی حساس تنها گذاشته بود. درست زمانی که به او نیاز داشتیم. میانگین سنی تیم ما در جام جهانی 2014 برزیل 29 سال بود و تیمی که فقط زمان پیدا کرده بود روی دوندگی و ساختار دفاعی کار کند برای داشتن امید به صعود از گروه فقط 1 دقیقه کم آورد. 

برای رفتن به جام ملت‌ها تا دقایق آخر نمی‌دانست اردوهایش برگزار می‌شود یا خیر؟ بازیکنان مد نظرش که سرباز هستند مجوز حضور در تیم ملی را می‌گیرند یا خیر؟ 

ما به جام ملت‌ها رفتیم در حالی که بدترین اردوی آماده سازی دوران خود را پس از انقلاب پشت سر گذاشتیم و باز هم تا پای جان جنگیدیم و مربی پا به پای بازیکنانش می‌جنگید. 

کمپ تیم ملی برای بالا بردن سطح بازیکنان تیم ملی تحت تمرینات فشرده آماده شد اما در اقدامی عجیب کفاشیان آن را به فدراسیون پزشکی ورزشی هدیه داد تا کی‌روش حاصل 1.5 تلاشش را بر باد رفته بداند و وارد جنگ رسانه‌ای برای پس گرفتن چیزی شود که برای او برنامه‌ریزی شده بود. در نهایت به دستور وزیر کمپ به تیم ملی رسید. 

همچنان معضل لباس و امکانات در تیم ملی بیداد می‌کرد. کی‌روش با فدراسیون به تفاهمی جدید رسید که در آن برای 2018 برنامه‌ریزی می‌شد. فرصت از نظر ما زیاد و از نظر او کم بود. برنامه‌هایش را داد تا تیم ملی از گروه خود صعود کند و در جلسه‌ای با حضور نمایندگان باشگاه‌ها به تصویب رسید که بازیکنان مورد نیاز تیم ملی با شرایطی خاص در اختیار تیم ملی باشند. چند هفته بعد اما خبر رسید که تیم‌ها بازیکنانشان را نمی‌دهند. اردوها کنسل شد و مشکلات جدی‌تر. از برنامه‌ای که برای جام جهانی 2018 روسیه داشتیم فقط چند بازی دوستانه‌اش آن هم نه به طور کامل و صحیح و با تیم‌هایی که مورد نظر کی‌روش نبودند برگزار شد. همچنان مشکل لباس و امکانات بود. حتی بعضی مواقع تیم ملی پول اتوبوس و بلیط هواپیما هم نداشت. 

همه ما روسیه و مشکلات تیم ملی را یادمان هست. اما با این پیشینه برسیم به حمید خان استیلی و تیم ملی امید. با همه گفته‌های بالا به نظر بنده که حرف نامربوطی از دهان کی‌روش درنیامده است: "هرکه امکانات می‌خواهد باید برایش بجنگد."

امروز کی‌روش و جنگندگی و دفاع از آنچه که دستاوردش می‌داند چیزی است که مربی آن را از عملکرد ما آموخته است. اینکه اگر چیزی در این کشور می‌خواهی باید برایش تلاش کنی. او مصداق کامل نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود است. در کشوری که تیم‌های پایه معنایی ندارند و بازیکنانی داریم که تازه در 24 یا 25 سالگی تازه می‌خواهند راه ستاره شدن را بپیمایند بیشتر از این انتظاری نیست. ما چیزی به کی‌روش ندادیم که بخواهیم از او طلبکار باشیم. او آنچه نیاز داشت با جنگیدن و تلاش کردن از هر راهی که بلد بود به دست آورد و امروز از دستاوردهایش دفاع می‌کند. 

شما خواننده محترم قضاوت کنید. اگر ما فینال لیگ قهرمانان را نداشتیم چند سال دیگر آزادی به همان شکل قدیم بود؟ آیا استادیوم سالم و زمین چمنی که بشود در آن تمرینات خوب و با کیفیتی در حد کمپ تیم ملی داشت در نقطه‌ای از کشور داریم؟ 

او برای تک تک المان های برنامه‌های تمرینی‌اش جنگیده است. برای اردوها. برای بازیکنان و برای احترام تیم ملی و قداست لباسش جنگیده است. دیگر کسی نمی‌تواند به لباس تیم ملی بی‌احترامی کند و آن را ملعبه خواسته‌هایش قرار دهد.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی