تاریخ انتشار: ۰۸:۳۶ - ۰۳ دی ۱۳۹۷ - 2018 December 24
کد خبر: ۸۹۶۷
این کتاب مجموعه شعری در ستایش سازهاست که از 39 شعر درباره سازهای مختلفی مانند سنتور، ویولون و دیگر سازها تشکیل شده است. البته این سازها گاهی موسیقی سازهای طبیعی است

به گزازش تلنگر؛ "کتاب موسیقی"عنوان تازه‌ترین مجموعه شعری است که ازشمس لنگرودی در اختیار علاقه مندان قرار گرفته، شاعری که چند سالی است پا فراتراز عرصه شعر و شاعری گذاشته و هرازچندی شاهد ایفای نقش او در یکی از ساخته‌های سینمایی هم هستیم که آخرین آن بازی درفیلم«دوباره زندگی» به کارگردانی «رضا فهیمی» بود.


با این حال جالب است بدانید او به موسیقی هم علاقه بسیاری دارد، آنچنان که طی روزهای اخیر هم شاهد انتشار تک آهنگی با عنوان «یلدا» از سوی شمس لنگرودی بودیم.

او در گفت‌و‌گویی که داشته گفته مجموعه شعر«کتاب موسیقی» را در ستایش سازها سروده:«این کتاب مجموعه شعری در ستایش سازهاست که از 39 شعر درباره سازهای مختلفی مانند سنتور، ویولون و دیگر سازها تشکیل شده است. البته این سازها گاهی موسیقی سازهای طبیعی است، مانند موسیقی صدای باران یا هر نوع صدایی که به موسیقی نزدیک است.»

شمس لنگرودی برای نوشتن شعرهای این مجموعه بیش از 6 سال زمان صرف کرده و دلیل طولانی شدن آن را اینچنین عنوان کرده: «دست روی هر‌سازی که می‌گذاشتم، باید می‌رفتم و درباره آن ساز تحقیق می‌کردم و تاریخچه‌اش را می‌خواندم. در واقع این کارها را به این دلیل انجام می‌دادم تا سازها برای من درون‌سازی شوند تا بتوانم از زبان خودم خطاب به این سازها صحبت کنم.»

آن طور که شمس گفته او طی سال‌های اخیر، چند بار به شکل آکادمیک به سراغ موسیقی رفته اما هر مرتبه آن را نصفه و نیمه رها کرده است و حالا انتشار این مجموعه شعر بهانه‌ای شده تا به شکل جدی درباره سازهای مورد علاقه‌اش تحقیق کند. از این شاعر، پژوهشگر و مورخ ادبی تا به امروز دو رمان به نام های«رژه بر خاک پوک» و «آن‌ها که به خانه من آمدند» هم روانه بازار کتاب شده است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی