تاریخ انتشار: ۰۹:۲۳ - ۰۶ دی ۱۳۹۷ - 2018 December 27
کد خبر: ۹۰۲۶
بررسی عملکرد دروازه بان های دعوت شده به اردو پیش از جام ملت های آسیا، نشان می دهد دعوت نشدن حسین حسینی اصلا عجیب نیست.

 به گزارش تلنگر؛ سید حسین حسینی دروازبانی که فراز و فرودهای زیادی را تجره کرده است می‌باشد و عملکرد او در مسابقات لیگ برتر باعث شد تا وی جایگاه خود را درون دروازه استقلال نیز از دست بدهد. 

خط خوردن حسین حسینی از لیست تیم ملی برای جام ملت های آسیا مهم ترین خروجی این لیست نبود اما اتفاق عجیبی به نظر می‌رسید. اعتقاد نداشتن کی‌روش به رکورددار کلین شیت لیگ برتر حتی برای نیمکت نشینی، برای وینفرد شفر هم جالب نبود. سرمربی آبی ها درباره دعوت نشدن حسینی گفت: «بابت خط خوردن حسینی خیلی ناراحتم. او دروازه‌بان بسیار خوبی است. چند هفته است با تیم ملی تمرین می‌کند و نمی دانم چرا باید از تیم ملی کنار رفته باشد. دلیلش را نمی‌دانم». اما بررسی عملکرد دروازه بان های دعوت شده به اردو پیش از جام ملت های آسیا، نشان می دهد دعوت نشدن حسین حسینی اصلا عجیب نیست.

علیرضا بیرانوند؛ سنگربان اصلی بدون هیچ تردیدی

نخستین جایگاه ترکیب اصلی و نخستین شماره پیراهن تیم ملی ایران بدون شک در اختیار بیرانوند است. دروازه بان اول پرسپولیس سال فوق العاده ای را پشت سرگذاشته است. او قهرمان لیگ برتر شد، پنالتی کریستیانو رونالدو را گرفت، در جام جهانی فوق العاده بود و با پرسپولیس ادامه داد تا هم‌چنان بهترین دروازه بان ایران در همه مسابقات باشد. او مجموعا در 131 بازی در لیگ برتر حضور داشته که 71 بازی را با کلین شیت به پایان برده است. در شرایطی که او در 84 بازی نفت تهران تنها 33 بازی را با دروازه بسته ترک کرده بود، در پرسپولیس 54 رقابت از 92 سنگربانی اش را با دروازه بسته تمام کرده است.

آمار علیرضا در تیم ملی فوق العاده است. او در 25 بازی ملی‌اش، پانزده بازی را همراه کلین شیت تمام کرده است. یازده کلین شیت او مربوط به مسابقات انتخابی جام جهانی روسیه است و یکی از آن ها هم در مقابل مراکش در جام جهانی به دست آمد. او در 1062 دقیقه ای که درون دروازه ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی ایستاده بود، تنها دو گل دریافت کرد. او همین تعداد گل را در جام جهانی مقابل تیم های پرستاره پرتغال و اسپانیا دریافت کرده است.

در این میان باید به نمایش فوق العاده علیرضا در لیگ برتر هم اشاره کنیم. او از ابتدای فصل در یازده رقابت پرسپولیسی ها درون دروازه ایستاده است که هفت بازی را با دروازه بسته به پایان رسانده است. بیرانوند در این یازده بازی بیش از هزار دقیقه حضور ثابت داشته است تا تنها نکته منفی کارنامه اش دریافت چهار گل باشد. این عملکرد نشان می دهد او در هر کدام از بازی هایی که گل خورده، تنها یک بار دروازه‌اش باز شده است.

دروازه‌بان 194 سانتی‌متری پرسپولیس که پیشنهادات متعددی از باشگاه های خارجی دارد، دو میلیون یورو ارزش‌گذاری شده که بخش زیادی از آن به درخشش او در لیگ قهرمانان آسیا مربوط می‌شود.

امیر عابدزاده؛ غباری از ردپای پدر

سنگربان 25 ساله ماریتیمو در فصل جاری جایگاه ثابت‌تری در ترکیب تیم پرتغالی پیدا کرد. اتفاقی که باعث شد کی‌روش برای نخستین بار او را برای یک رقابت جهانی به تیم ملی ایران دعوت کند. بررسی شرایط او در تیم پانزدهم سطح نخست لیگ پرتغال نشان می‌دهد او شانس زیادی برای دعوت شدن به تیم ملی داشته است.

امیر در چهارده بازی این فصل تیمش به میدان رفته است. سیزده بازی در لیگ پرتغال و یک بازی در مسابقات آلیانز کاپ که با کلین شیت او همراه بود. در 1170 دقیقه ایستادگی عابدزاده دوم درون دروازه ماریتیمو، او شانزده گل دریافت کرده تا اندکی بیشتر از 270 دقیقه دروازه اش را بسته نگه داشته باشد. او که مجموعا در 29 بازی برای تیم پرتغالی 29 گل دریافت کرده است، در آخرین حضورش در دروازه ماریتیمو مقابل سانتا کلارا تعداد مجموع کلین شیت‌هایش برای تیم پرتغالی را دو رقمی کرد.

دعوت عابدزاده به تیم ملی در شرایطی رقم می خورد که او تنها سه بازی ملی دارد. البته دو بازی ملی او مقابل ازبکستان با کلین شیت همراه بوده و تنها گل دریافتی‌اش در پیراهن تیم ملی مربوط به نخستین حضورش مقابل ونزوئلا باز می‌گردد. این دروازه‌بان 186 سانتی متری یک میلیون یورو می ارزد، چیزی در حدود شصت درصد از این رقم به حضور تقریبا ثابت امیر در ترکیب تیم پرتغالی باز می‌گردد.

پیام نیازمند؛ ستاره ای که از اصفهان در آسمان امارات دیده می‌شود

واقعیت این است که نیازمند بیشتر از همه همکارانش در فصل جاری بازی کرده است. او در پانزده بازی لیگ برتر و سه بازی جام حذفی برای سپاهان به میدان رفته تا مجموعا بیش از 1700 دقیقه سنگربان شماره یک صدرنشین لیگ برتر باشد. نیازمند اما آمار قابل قبولی در کلین شیت ندارد. او در 7 رقابت فصل دروازه اش را بسته نگه داشته در شرایطی که در یازده بازی دیگر تنها 14 شوت به سمت چارچوب او از خط دروازه گذشته است.

نیازمند در شرایطی در 23 سالگی به تیم ملی دعوت شده که پیشتر هیچ سابقه ای در پیراهن سفید کشورش ندارد. تعداد بازی‌های او در تیم زیر بیست سال ایران هم به انگشتان یک دست نمی‌رسد اما درخشش پیام در لیگ برتر و البته اردو قطر، باعث شد تا کارلوس کی‌روش آخرین سنگربانش را از سپاهان انتخاب کند. سال 2018 برای پیام فوق العاده بود، در شرایطی که او در پیکان 75 هزار یورو ارزش‌گذاری شده بود، رایگان به سپاهان آمد تا در کمتر از یک سال افزایش بیش از ده برابری را در ارزش دست‌هایش پیدا کند. نیازمند حالا 800 هزار یورو است.

حسین حسینی؛ چیزی در حدود فاجعه؟

سنگربان 26 ساله استقلال اگر چه فصل گذشته فوق‌العاده بود، اما این فصل به یک نیمکت نشین تمام عیار تبدیل شده است. او تنها در چهار رقابت برای استقلال درون دروازه ایستاده که یکی از آن ها مربوط به جام حذفی است. جایی که سرمربی ها معمولا از دروازه‌بان های ذخیره استفاده می کنند.

او که فصل گذشته 873 دقیقه گل نخورده بود، این فصل از روی نیمکت به رکورد 150 کلین شیت مهدی رحمتی خیره شد. او در مجموع 390 دقیقه حضورش در ترکیب استقلال 4 گل خورد و تنها یک بار دروازه اش را بسته نگه داشت. سنگربان شیرازی استقلال که فصل گذشته تا رقم شگفت انگیز 800 هزار یورو ارزش‌گذاری شده بود، حالا ششصد هزار یورو می ارزد.

دلیل نیمکت‌نشینی حسینی در استقلال مشخص نیست. اما عملکرد ضعیف او در استقلال و احتمالا در تمرینات تیم ملی در قطر، باعث شده تا رکورددار کلین شیت بالاترین سطح فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیا حضور نداشته باشد. حسینی امیدوار بود جانشین رشید مظاهری شود. سنگربانی که در ذوب آهن اصلا خوب نماند و از تیم ملی خط خورد. اما سید حسین خودش درگیر روز‌های بدتری شد که در نهایت او را از تیم ملی کنار گذاشت. شاید خروج او از ترکیب استقلال، به بازگشتش به اوج کمک کند. نقطه اوج با نیمکت‌نشینی به دست نمی آید و دروازه بان سابق ملوان این را به خوبی می داند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی