تاریخ انتشار: ۱۱:۳۴ - ۰۹ دی ۱۳۹۷ - 2018 December 30
کد خبر: ۹۰۵۰
آقایان فرماندهان جنگ! پیشاپیش قضاوتی نداریم. اما سی و دو سال گذشته. صدامی هم در کار نیست و پوشاندن اسناد هم دیگر ضرورتی امنیتی ندارد.

کربلای چهاری‌ها هر از گاهی ما را به «بهانه‌ای» احضار می‌کنند. غواص‌هایشان بعد از بیست و نه سال دستهای بسته را باز می‌کنند و بیرون می‌آیند و وسط شهر رژه می‌روند تا ما که زیر لایه‌لایه خاک مصرف‌گرایی و سرمایه‌سالاری و جناحی‌-زدگی و هویت-طلبی و شهوت برای زندگی نمایشی، سنگ شده‌ایم و له شده‌ایم و جسد شده‌ایم، را کمی زنده کنند و حافظه‌هایمان را کمی به حرکت وادارند و به ارواح نیمه جانمان تنفس مصنوعی بدهند و به یادمان بیاورند آنچه اصلی است و انچه ما را ما کرده. و حالا هم دوباره برگشته‌اند. شهید حسن باقری می‌گوید که جوابی برای خانواده‌ها ندارد. شهیدی که افتخار این مرز و بوم است. 

به بهانه توییتی غیرمصلحت آمیز از محسن رضایی که با زبانی که سرد و ابزاری به نظر می‌آید گفته «‫کربلای چهار‬ برای فریب دشمن انجام شد.» برگشته‌اند و خلسه فراموشی ما را دوباره آشفته‌اند. و صدایشان و صورت‌هایشان رهایمان نمی‌کند.

چه اهمیتی دارد حتی اگر پشت پرده این دعوا هم، دست‌هایی جناحی و قدرت-محوری پنهان باشد؟ صداهای بازگشته وحضور آنها واقعی‌تر از هر واقعیتی است.

به همین بهانه نگاهی کردم به صحبت‌های شهید حسن باقری را گوش دادم. دلم ریخت و اشکم جاری شد. نقدهای جناحیم، عناصری فرعی شد و در مقابل تکان دهندگی همان چند صحنه‌ای که تعریف کرد فرو ریخت و مرا اول متواضع و شرمنده کرد. فیلم را دوباره میبینم. و تا صبح، بی‌خواب برمیگردم و فیلم را میبینم و احساس خردی وکوچکی می‌کنم. و میپرسم چگونه بخشی از نسل من توانست تاریخ جزئیات زندگی روشنفکران پاریسی و رقاصان کالیفرنیایی را بیشتر از این پرابهت‌ترین لحظات تاریخ خودش بداند؟ و چطور توانستیم این اوجهای تاریخ خود را قدر که باید نخوانیم و ندانیم و در زیستمان نیاوریم؟


والبته بواسطه بازگشت کربلای چهاریها میپرسم:
آقایان فرماندهان جنگ! پیشاپیش قضاوتی نداریم. اما سی و دو سال گذشته. صدامی هم در کار نیست و پوشاندن اسناد هم دیگر ضرورتی امنیتی ندارد. آیا تاریخنگاری و حقیقت‌یابی کربلای چهار کمترین حق آن زیباترین فرزندان این تاریخ نیست؟ و حق بازمانده‌هایشان؟ که هنوز اینگونهدلتنگشان هستند؟

و مطمئن باشید اگر در داخل به شبهه‌ها درباره جنگ پاسخ داده نشود، زودتر از آنکه فکر کنید بی‌بی‌سی فارسی و منوتو با پاسخ‌های شبه‌واقعی و روایتهای استعماری، تاریخ جنگ را هم از انخود می‌کنند. مطمین باشید شبهه‌نوردان حرفه‌ای سازمان پروپاگاندایی دولت بریتانیا همین الان ساخت مستند بعدی بی‌بی‌سی با محوریت # کربلای_چهار را شروع کرده‌اند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی