تاریخ انتشار: ۱۰:۴۹ - ۲۴ دی ۱۳۹۷ - 2019 January 14
کد خبر: ۹۲۲۳
گرچه پیش از این طرحی کلید خورده که کتابفروشان نیز در نمایشگاه‌های استانی حضور پیدا کنند و مردم نیز بتوانند تا دو ماه پس از نمایشگاه با استفاده از بن‌های نمایشگاه از این کتابفروشی ها خرید کنند، اما برای حمایت بیشتر از این صنف باز هم برنامه ریزی خواهیم کرد.

به گزارش تلنگر؛ نشست هم‌اندیشی قادر آشنا مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی با تعدادی از خبرنگاران حوزه کتاب روز گذشته یکشنبه 23 دی ماه در مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی برگزار شد.

آشنا در این دیدار با اشاره به سیاست‌های اصلی مد نظر خود به سه حوزه نمایشگاه‌های کتاب استانی‌، نمایشگاه‌های خارج از کشور و نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اشاره کرد و افزود: بحث اصلی که در رابطه با نمایشگاه‌های استانی وجود دارد‌، این است که آیا باید نمایشگاه‌های استانی را به همین شکل ادامه دهیم؟ اصلا ضرورت برگزاری آن‌ها چیست؟ برای پاسخ به این پرسش به مدیران کل ارشاد اسلامی استان‌ها و معاونان فرهنگی نامه فرستاده و از آن‌ها خواستیم تا نظرشان را در این باره بگویند.

وی گفت:‌ آنچه مشخص است،‌ اینکه باید در برگزاری نمایشگاه‌های کتاب استانی بازنگری انجام شود،‌ ما در این بازنگری به نکاتی توجه خواهیم کرد،‌ نخست بحث کتابفروشان که همواره مطرح می‌کنند دو ماه قبل و دو ماه پیش از برگزاری نمایشگاه در استانشان فروش به اندازه قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند، گرچه پیش از این طرحی کلید خورده که کتابفروشان نیز در نمایشگاه‌های استانی حضور پیدا کنند و مردم نیز بتوانند تا دو ماه پس از نمایشگاه با استفاده از بن‌های نمایشگاه از این کتابفروشی ها خرید کنند، اما برای حمایت بیشتر از این صنف باز هم برنامه ریزی خواهیم کرد. بنابراین به کتابفروشان نیز نامه خواهیم زد تا نظرشان را درباره برگزاری نمایشگاه استانی کتاب اعلام کنند.

آشنا تصریح کرد:‌ سیاست دیگر پیش روی ما نمایشگاه‌های خارج از کشور است؛ من در این بعد با دو بخش مهم یعنی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سفارتخانه‌ها ارتباط بهتری خواهم گرفت و تلاش دارم در خارج از کشور کاری نکنیم. که با این دو بخش هماهنگ نباشد.

وی با اشاره به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: در نمایشگاه کتاب تهران باید بازنگری انجام شود، نمایشگاه فربه شده و باید چابک‌تر شود، البته این به معنای نادیده گرفتن وظایف نیست صرف نظر از اینکه ما پول داریم یا نه نیاز به بازنگری و چابک‌سازی نمایشگاه احساس می‌شود، مواردی وجود دارد که زاید است و باید حذف شود، ما در این زمینه پیش‌نویسی را آماده کردیم از تمام تشکل‌های نشر و مدیران حوزه ستادی مشورت گرفتیم، جمع نظرات به مصوبه‌ای رسید که آن مصوبه تقدیم شورای سیاستگذاری شد. به دنبال این هستیم که تا می‌توانیم هزینه‌ها را کاهش داده و به فعالیت‌ها اضافه کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره حذف و ادغام کمیته‌های نمایشگاه افزود: ما براساس مصوبه شورا مکلف شدیم روی مکان نمایشگاه کتاب تهران ارزیابی دوباره انجام دهیم نهایتاً به مصلای تهران رسیدیم در این مدت زمان محدود با صنف مشورت گرفته و توانستیم به مصوبه‌ای برای ادغام و حذف برخی کمیته‌های نمایشگاه کتاب تهران برسیم. که با تصویب در شورای سیاستگذاری اعلام خواهد شد.

مدیرعامل موسسه نمایشگاه فرهنگی از روزآمدکردن اساسنامه موسسه مطبوعش خبر داد و گفت: تعداد اعضای هیئت امنای موسسه در سالهای اخیر افزایش پیدا کرده اما در اساسنامه نیامده است، همچنین آئین‌نامه معاملاتی ما نیاز به بازنگری دارد چرا که نوع نگاه و نوع معاملات تفاوت کرده است.

وی در پاسخ به سوال تسنیم مبنی بر اینکه واسپاری به صنف در دوره مدیریتی شما در نمایشگاه کتاب تهران افزایش پیدا خواهد کرد یا خیر گفت: از نظر کارشناسی بنده تقسیم‌بندی موجود به لحاظ واسپاری به صنف تقسیم‌بندی خوبی است اما باید مرزهای هم پوشان را مشخص کنیم، پیش‌نویسی تهیه شد تلاش کردیم که این نکته را لحاظ کنیم و مرزهای تداخل را روشن و شفاف کنیم. برخی کمیته‌ها که متولی آنها صنف بود در هم ادغام شدند و البته برخی کمیته‌های حاکمیتی نیز ادغام یا حذف شدند. تلاش ما بر این است که واسپاری صورت گرفته اگر دچار نقص‌هایی باشد برطرف شود و از پراکنده‌کاری جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه مطلب که شفافیت در امور سرلوحه فعالیت‌های بنده خواهد بود گفت: تلاش ما این است که در واگذاری مسئولیت‌ها شفافیت کاری را رعایت کنیم. واسپاری‌ها از طریق مزایده و مناقصه‌های شفاف انجام می‌شود. بنابراین مبنای واسپاری‌ها همان مبنای گذشته خواهد بود و تنها تلاش می‌کنیم مرزبندی‌ها را مشخص کنیم.

مدیرعامل موسسه نمایشگاه فرهنگی ادامه داد: ما اکنون در حال بررسی این نکته هستیم که یارانه‌ها را چگونه توزیع کنیم تا کمترین انحراف را داشته باشد. هم اکنون در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد تیمی به لحاظ فنی مشغول ارزیابی این موضوع هستند و من خود به شخصه اعلام می‌کنم در نمایشگاه کتاب تهران به عنوان قائم مقام نمایشگاه به هیچ فردی به شخصه بن کتاب نخواهم داد.

بیشتر بخوانید

وی در پاسخ به سوال دیگر تسنیم مبنی بر اینکه برخی شنیده‌ها حاکی از ادغام کمیته‌ بین‌الملل و کمتیه ناشران خارجی نمایشگاه کتاب تهران دارد گفت: چنین چیزی صحت ندارد مطمئن باشید بازنگری که انجام می‌شود کارشناسی‌شده تر از قبل از و نظر صنف در آن نیز دخیل است. تلاش ما بر این است که بلافاصله بعد از اتمام نمایشگاه سال آینده برپایی نمایشگاه بعدی را کلید بزنیم ما دبیرخانه دائمی نمایشگاه‌ها را سالها است که داریم اما هر سال دقیقه 90 کار انجام می‌‌شود.

آشنا در پاسخ به اینکه چه برنامه‌ای برای کاهش تخلفات مالی که در سال‌های اخیر نمایشگاه کتاب تهران بسیار شده است‌، دارید گفت: اگر در طول سال دبیرخانه فعال باشد، این آسیبها احصاء خواهد شد، تمام سعی من بر این است که هیچ ابهام مالی وجود نداشته باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که هر نفر از مدیران و کارکنان در نمایشگاه کتاب تهران 4 میلیون تومان هزینه خواهند داشت ما 1350 نفر دست‌اندرکار برپایی نمایشگاه در سال گذشته داشتیم که امسال تلاش می‌کنم که آن را به هزار نفر محدود کنم که هزینه‌ها کاهش یابد. توجه داشته باشید که صرفه ‌جویی به معنی کاهش فعالیتها نیست. بلکه ما از کمیته‌ها خواستیم تا که برنامه‌ خود برای نمایشگاه‌ها را به ما ارائه کنند علاوه بر آن به آنها برنامه نیز خواهیم داد تا به یک برنامه تلفیقی دست پیدا کنیم.

وی در خصوص حضور در نمایشگاه‌های خارجی گفت: اگر شرایط شرایط مساعدی باشد حضور ایران در هر کشوری لازم است اما وقتی ما مجبور به انتخاب می‌شویم باید به معتبرترین‌ها و جدیدت‌رین‌ها توجه داشته باشیم تلاش من بر این است که از حوزه تمدن سرزمینی غافل نشوم. ما باید با کشورهای اطراف مراودات بیشتری بگذاریم.

وی در پایان از تصمیمش برای به مزایده گذاشتن تبلیغات نمایشگاه تهران با یک حساب متمرکز خبر داد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی