تاریخ انتشار: ۰۸:۰۶ - ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 February 04
کد خبر: ۹۴۳۴
اینکه دلیل کاهش قیمت ارز در روزهای اخیر کدام است؛ هر دو هم می‌تواند باشد؛ مهم است، اما هیچ یک به معنای واقعی کلمه اقتصادی نیستند و فقط اثر روانی در بازار دارند.

به گزارش تلنگر؛ در حالی که بیشتر خبرگزاری‌ها از تاثیر مثبت SPV بر کاهش قیمت دلار  و دیگر مسکوتات در بازار داخلی خبر می‌دهند که در گوشه و کنار شهر به گوش می‌رسد که این اتفاق منشا اقتصادی ندارد و رفتار سیاسی در آن دیده می‌ود. بر همین اساس بر آن شدیم تا در بازار گشتی بزنیم.

 صرافی‌های بانک‌ها قیمت دلار را برای روز جاری با کاهش 550 تومانی نسبت به نرخ پایانی روز شنبه، 11 هزار تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت 10 هزار و 970 تومان می‌خرند.

قیمت سکه تمام‌بهار آزادی هم در بازار تهران به ۴ میلیون و ۸۵ هزار تومان کاهش یافت.

این کاهش قیمت‌ها باعث شده است برخی کارشناسان از حرکت اروپایی‌ها به عنوان دلیل موثر کاهش قیمت ارز نام ببرند و برخی هم موضوع را به دهه فجر و لزوم آبروداری دولت و بانک مرکزی مربوط بدانند.

اینکه دلیل کاهش قیمت ارز در روزهای اخیر کدام است؛ هر دو هم می‌تواند باشد؛ مهم است، اما هیچ یک به معنای واقعی کلمه اقتصادی نیستند و فقط اثر روانی در بازار دارند.

عدم وجود علایم قوی از توان ایران برای فروش نفت بیشتر و یا مدیریت بهتر اقتصاد و کاهش هزینه‌های جاری دولت نشان می‌دهد که ورودی ارزی کشور همچنان با اما و اگر همراه است و نمی‌توان انتظار کاهش نرخ ارز داشت.

هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳۵۸ هزار تومان قیمت‌‌گذاری شده است، و هر اونس طلا در بازار‌های جهانی نیز با قیمت ۱۳۱۷ دلار معامله می‌شود.

رسانه‌های دولتی برای چندمین بار و به صراحت نوشتند که کاهش قیمت‌ها همچنان ادامه دارد.

بررسی رسانه‌ها نشان می‌دهد که گزاره "کاهش قیمت‌ها ادامه دارد” ترجیع بند تیترهای رسانه‌ها وابسته به دولت در هر کاهش نرخ ارزی در یک سال گذشته بوده است و فعالان اقتصادی آنرا جدی نمی‌گیرند.

کاهش 10 درصدی نرخ ارز؛ در بازار کالاها و خدمات نمود نداشته و اثری از تغییر در قیمت‌ها مشاهده نشده است. انتظار می‌رود تا اواسط هفته بعد بازار به‌طور تصنعی کنترل شود.

تمامی این موارد نشان می‌دهد اگر مسئولان حکومتی و دولتی و البته نظامی در امور مربوط به یکدیگر سخن نگویند و با دعواهای سیاسی کشور را وارد تنش نکنند اقتصاد خود می‌تواند برای مشکلاتش چاره جویی کند.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی