تاریخ انتشار: ۰۸:۱۴ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 February 12
کد خبر: ۹۵۰۱
در طول چند سال گذشته با وجود ناملایمات بسیاری که دیدیم بارها و بارها از نگرانی‌هایمان برای حذف شبکه مویرگی پخش محصولات و خدمات به بهانه کمک به تنظیم بازاز و معیشت مردم گفتیم. آن زمان همه چوب ضد پیشرفت و ضد تکنولوژی را بر سرمان کوبیدند اما امروز می‌بینیم که حرفمان درست از آب درآمد.

به گزارش تلنگر؛ چند سالی است که بازار خودروهای داخلی از رونق افتاده است و دیگر مثل گذشته بنگاه داران وضعیت خوبی ندارند. اما از نیمه دوم سال‌جاری وضعیت نمایشگاه‌‌داران بسیار بدتر شده است و این صنف دیگر نمی‌تواند ادامه حیات بدهد. طی چند روز اخیر با‌ وجود تعطیلات قیمت خودروها بین 500 هزار تومان تا یک میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

در طول چند سال گذشته با وجود ناملایمات بسیاری که دیدیم بارها و بارها از نگرانی‌هایمان برای حذف شبکه مویرگی پخش محصولات و خدمات به بهانه کمک به تنظیم بازاز و معیشت مردم گفتیم. آن زمان همه چوب ضد پیشرفت و ضد تکنولوژی را بر سرمان کوبیدند اما امروز می‌بینیم که حرفمان درست از آب درآمد.

موارد زیادی را بررسی کردیم و چندین بار فریاد زدیم که حضور اسنپ و تپسی در سبد آژانس و تاکسی بدون برنامه مشخص باعث حذف رقبا در سیستم مویرگی شده و انحصار در بازار ایجاد می‌کنند. امروز که در خدمت شما هستیم دقیقا همین اتفاق افتاده است و کسانی که دم از سفر ارزان می‌زدند دقیقا همان راهی را پیش گرفتند که آژانس‌ها می‌رفتند. افزایش قیمت عجیب این اپلیکیشن‌ها برای یک سفر که در گذشته با 12 هزار تومان انجام می‌شد به بیش از 20 هزار تومان باعث ناراحتی مردم شده است.

در همین زمینه در خصوص مشکلات فروشندگان خرد در حوزه‌های مختلف که مجوز صنفی برای فعالیت دارند گفتیم و فریادمان به جایی نرسید. دقیقا همان شرح وضعیت بالا را دادیم و گفتیم با حذف فروش مویرگی و روانه کردن مردم به فروشگاه‌های زنجیره‌ای در حال خیانت به مردم هستید و این کار در آینده باعث مشکلاتی خواهد شد که از جمله آن ورشکسته شدن و جمع شدن سوپر مارکت‌ها و یا بقالی‌ها در شکل سنتی آن بود که باعث بیکاری مضاعف خواهد شد و ضمن آن با حفظ این گروه صاحبان این دست فروشگاه‌ها به همان شکل اسنپ و تپسی اقدام به حذف تخفیفات و حتی در اشل بزرگتر قیمت‌گذاری محصول می‌کنند که اگر مسئولان بخواهند هنوز در این زمینه فرصت باقی است.

اما چه می‌شود با وجود آنکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اپ‌هایی همچون اسنپ و تپسی در زمان ورود به بازار و حتی تا چند سال بعد بر اساس داده‌ها زیانده هستند باز هم به فعالیت ادامه می‌دهند و ورشکسته نمی‌شوند. رانندگان و مشتریان را با تخفیف‌ها و حذف پورسانت‌ها راضی می‌کنند و تا امروز پیش می‌آیند؟ به راستی پشت سر این شرکت‌ها چه سلطانی وجود دارد که آنها را آنقدر از لحاظ مالی و اخد مجوزات و موارد دیگر حمایت می‌کند که بتوانند چند سال زیان‌دهی را تحمل کنند تا در روز موعود که همان بازار بدون رقیب است به این شکل به تاخت و تاز بپردازند. جای دارد مدیران و مسئولان در این خصوص بررسی‌های لازم را انجام دهند تا کشور در آینده‌ای نزدیک وارد بحران جدی‌تری نشود.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم تعریف بازار انحصاری را بخوانید:

بازار انحصاری، نوعی فعالیت اقتصادی است که در آن فروشنده، قدرت بالایی در تعیین قیمت دارد و فروشنده میزان تولید و عرضه را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که با صرف کم‌ترین منابع، بیشترین سود ممکن را نصیب خود کند. از آن‌جایی که در بازار انحصاری رقابت در کار نیست و استانداردهای اجباری به شکل حداقلی اجرا می‌شوند، کیفیت چندان مورد توجه نیست.

در بازار انحصاری، برای کالاهایی همگن تنها یک فروشنده وجود دارد، قیمتی برای فروش کالا تعیین شده‌است که ورود برای سایر واحدهای تولیدی به بازار سودآور نیست یا واحد تولیدی موجود عرضه و فروش مواد اولیه اساس برای تولید کالا را کنترل می‌کند. گاه نیز با روش تولید و تکنولوژی لازم برای تولید، کالا را در انحصار خود درمی‌آورد. همچنین گاهی از طرف دولت اجازه تولید انحصاری کالا را داشته یا به وسیله مقررات بازرگانی به وسیله دولت از واحد تولیدی حمایت می‌شود. البته قیمت کالا در بازار انحصاری برای انحصارگر به دلیل وجود یک عرضه‌کننده ثابت نیست. در این بازار واحد تولیدی انحصارگر در رابطه با قیمت کالا و رابطه میزان تولید کالا دو نوع تصمیم‌گیری اتخاذ می‌کند. اول آنکه می‌تواند قیمت کالای تولید شده را تعیین کند و تعیین مقدار فروش براساس این قیمت را برای حداکثر سود به عهده تابع تقاضای بازار بگذارد. دوم آنکه می‌تواند مقدار فروش را تعیین کند و اجازه دهد تابع تقاضای بازار قیمتی را تعیین کند که به ازای آن سود تولیدکننده به حداکثر برسد. انحصارگر که صاحب بازار انحصاری است زمانی بازار را در حالت تعادل می‌داند که حداکثر سود را در کوتاه مدت به دست‌آورد. کسب حداکثر سود متوسط انحصارگر زمانی عملی می‌شود که بتواند میزان تولید را انتخاب کند که به ازای آن تابع درآمد نهایی مساوی با قیمت حداکثر سود است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
آخرین اخبار
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی