تاریخ انتشار: ۰۷:۳۷ - ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - 2019 March 02
کد خبر: ۹۵۶۹
وضع فعلی کشور در زمینه عدالت، رضایتبخش نیست و لذا به خصوص با توجه به شرایط اقتصادی فعلی باید کار بهتر و بیشتری در این باره انجام داد

به گزارش تلنگر, حال که در آغازین روزهای ورود به پنجمین دهه از عمر بابرکت انقلاب اسلامی هستیم وقت آن است که با نگاهی کارشناسانه و بر پایه تجارب گذشته رفتار سیستم در خصوص مردم و جهان را مورد بازبینی قرار دهیم. 

 در این خصوص ما نباید از توجه به چند نکته مهم و کلیدی غافل شویم؛نخست این که همواره به یاد داشته باشیم یکی از شاخصه ها و ویژگی های جدی انقلاب اسلامی توجه به معنویت و اخلاق بود. متاسفانه در حدود 13 سال است که اخلاق صحیح سیاسی جای خود را به رفتارهای دون شان و سخیف داده است و از افراد در جایگاه‌های مختلف رفتارهایی دیده می‌شود که در شان فرد؛ جایگاه و انقلاب و اسلام نیست.

تردیدی نیست که اگر از این سبک رفتاری فاصله نگیریم ، جامعه ما هم به سرنوشت دیگر جوامعی که از نورانیت و معنویت غافل شده اند، دچار می گردد و این آغاز سقوط و انحطاط است.

در این بین نقش نخبگان و البته کارشناسان بسیار مهم و بلکه بی بدیل است، چه آن که در وهله نخست هم خود ملتزم به مباحث اخلاقی و معنوی و ترک دنیا و گرایش های دنیوی باشند و هم این که در مرتبه بعد بتوانند اقشار مختلف مردم را به سمت و سوی الهی و معنوی دعوت کنند و این دعوت در چنین صورتی است که انشاالله موثر خواهد بود. صاحبان تیریبون و قلم نیز باید توجه داشته باشند که تندروی از ارکان دین نیست و در این خصوص نسبت به قرار ندادن تیریبون در اختیار افرادی که به ظاهر کارشناس و در باطن افرادی تندرو هستند جلوگیری کنند. در این مهم وظیفه سنگینی بر عهده صدا و سیما است.

نکته مهم دیگر که بارها البته در بیان مقام معظم رهبری مطرح شده، این است که ما همواره تفکر و روحیه انقلابی بودن را باید در خودمان تقویت کنیم و نگذاریم که شرایط زمانه و دلبستگی های دنیا باعث شود که از این مساله فاصله بگیریم.

اگر چنین شاخصه هایی در بین ملت و به ویژه مسئولان ما حفظ شود، انقلاب حفظ می شود و گرنه ممکن است دچار انحراف شویم و برای این که از خطاها و انحرافات مصون بمانیم می‌بایست به بیانات نورانی رهبر فرزانه انقلاب توجه کرده و به آن ها در عمل پایبند باشیم.

مساله مهم دیگر لزوم تلاش برای جبران کم کاری ها در زمینه تحقق عدالت است و این که دهه پنجم انقلاب را دهه تداوم عدالت همه جانبه در تلقی کنیم. البته در چهار دهه گذشته در مسیر تحقق عدالت، گام های خوبی در کشور برداشته شده و ما در عین قصور و ضعف ها ، دستاوردهای بزرگی هم داشته ایم که نباید این ها از نظر دور بماند، با این وجود می‌بایست در دهه پنجم به شکل ویژه تری بحث عدالت در عرصه های مختلف دنبال شود.

در این باره مقام معظم رهبری به صراحت در بیانیه راهبردی اخیر موسوم به گام دوم اشاره کردند که وضع فعلی کشور در زمینه عدالت، رضایتبخش نیست و لذا به خصوص با توجه به شرایط اقتصادی فعلی باید کار بهتر و بیشتری در این باره انجام داد تا انشاالله ثمرات این قضیه را آحاد مردم بیش از پیش درک و لمس کنند.

در این خصوص نیز تمامی ارگان‌ها و نهادها وظیفه دارند تا در جهت رفاه مردم و رضایت صاحب واقعی این مرز و بوم امام عصر (عج) به دولت کمک نمایند تا در راه حل مشکلات اقتصادی کوشا باشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی