تاریخ انتشار: ۱۰:۲۷ - ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - 2019 March 03
کد خبر: ۹۵۸۲
با انجام غربالگری شنوایی نوزادان در بدو تولد، موارد کم شنوایی مادرزادی به موقع شناسایی شده و با مداخله سمعک و انجام تربیت شنوایی، این نوزادان می توانند زندگی کاملاً طبیعی در رشد گفتار و زبان سپری کنند.
به گزار تلنگر؛ مشکلی که می‌شود با یک هزینه کوچک حل کرد به گرفتاری بزرگی تبدیل می‌شود. سکوت و خاموشی صدا، مشککلاتی که کم شنوایان و ناشنوایان گرفتار آن هستند و خوشبختانه با انجام غربالگری شنوایی نوزادان در بدو تولد، موارد کم شنوایی مادرزادی به موقع شناسایی شده و با مداخله سمعک و انجام تربیت شنوایی، این نوزادان می توانند زندگی کاملاً طبیعی در رشد گفتار و زبان سپری کنند.
 
روز جهانی شنوایی هر سال در سومین روز از سومین ماه میلادی (سیزدهم اسفند) بر گزار می‌شود. این روز در سال ۲۰۰۷ میلادی در اولین کنفرانس بین المللی پیشگیری و توانبخشی اختلال شنوایی در شهر پکن کشور چین با هدف با لا بردن آگاهی و ترویج مراقبت از گوش و شنوایی در سراسر جهان توسط سازمان بهداشت جهانی نامگذاری شد. (از سال ۲۰۱۶ از روز جهانی مراقبت ازگوش به روز جهانی شنوایی تغییر نام پیدا کرد.)

سکوت؛ سهم ناشنوایان از زندگی/ هر چند سال یکبار باید شنوایی را چکاپ کنیم؟

هر سال این روز با موضوع و فعالیت‌های خاصی توسط سازمان بهداشت جهانی برگزار می‌شود و سازمان بهداشت جهانی گزارش داده است که افت شنوایی درمان نشده سالیانه ۷۵۰ میلیارد دلار در کل جهان هزینه دارد. این هزینه‌ها شامل سیستم‌های مراقبت سلامتی، هزینه‌های اجتماعی، هزینه‌های پیش بینی نشده و هزینه‌های پشتیبانی آموزشی اضافی برای حمایت از کودکان کم شنوا هستند.

آمار کم شنوایان در جهان چقدر است؟

حدود ۳۶۰ میلیون نفر در جهان دارای کم شنوایی شدید هستند و از این تعداد ۳۲میلیون نفر (۹درصد) کودکان‌ زیر ۱۵ سال و ۳۲۸ میلیون (۹۱)درصد را افراد بالغ و سالمندان تشکیل می‌دهد وبرخی از آمار اعلام شده از سازمان جهانی بهداشت تا سال 2050 از هر 10 نفر یک نفر گرفتار مشکل کم شنوایی است.
 
سعید محمودیان رئیس اداره سلامت گوش وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره  به اینکه متأسفانه کم‌شنوایی رو به افزایش است، گفت:  ۶۰ درصد از موارد کم‌شنوایی را می‌توان با پیشگیری  کنیم تا اختلال کم شنوایی بروز نکند و اگر بیماری کم شنوا بود زود شناسایی و درمان کنیم. 

وی گفت:‌در سال ۲۰۱۰ کم‌شنوایی رتبه ۱۳ در جهان از لحاظ بار بیماری‌ها و مسائل اقتصادی را داشت اما به ۳ رسیده است. 

سکوت؛ سهم ناشنوایان از زندگی/ هر چند سال یکبار باید شنوایی را چکاپ کنیم؟

۵۲۰ هزار ناشنوا و نیمه شنوا

فرهادی رئیس کمیته شنوایی کشور حدود ۵۲۰ هزار ناشنوا و نیمه شنوا در ایران زندگی می‌کنند و سالانه  ۱۵۰۰ ناشنوای عمیق جدید در کشور متولد می‌شود ما اکنون  ۱۱ مرکز رسمی کاشت حلزون در کشور داریم و بیش از ۱۰ هزار نفر  کاشت حلزون طی ۲۶ سال گذشته در کشور انجام شده است.

محمدیان گفت: کمتر از ۱۰ درصد مبتلایان به کم‌شنوایی از سمعک استفاده می‌کنند که سازمان جهانی بهداشت به کشورها توصیه کرده تا سمعک ارزان‌قیمت در اختیار کم شنوایان قرار گیرد و از طرفی باید تلاش کنیم تا بیماران به شنوایی سنج مراجعه و از سمعک استفاده کنند اما متاسفانه برخی از روی خجالت و حجب و حیا از سمعک استفاده نمی کنند.

سکوت؛ سهم ناشنوایان از زندگی/ هر چند سال یکبار باید شنوایی را چکاپ کنیم؟

آمار نوزادان کم شنوا در ایران

محمدیان به آمار تولد نوزادان به کم شنوایی شدید و عمیق اظهار کرد: در ایران شیوع کم شنوایی در نوزادان نارس ۲۰ تا ۴۰ درصد در هر هزار تولد زنده  و در سایر نوزادان ۲.۷ در هر ۱۰۰۰ تولد زنده است؛ در واقع سالیانه ۳ تا ۴ هزار نوزاد به موراد کم شنوایی افزوده می‌شوند.

محمودی بیان کرد: مردم باید آگاه شوند و شنوایی خود را بررسی کنند تا بتوان این عارضه را به موقع درمان کرد؛ افزایش آگاهی اجتماعی و سلامت هوش، اهمیت اقدامات پیشگیرانه مناسب و نیاز به اطمینان از دسترسی همگانی به امکانات برای افرادی که دچار کم شنوایی هستند، مهم است.

سکوت؛ سهم ناشنوایان از زندگی/ هر چند سال یکبار باید شنوایی را چکاپ کنیم؟

علل کم شنوایی چیست؟

رئیس کمیته شنوایی کشور ادامه داد: عوامل متعدد موثر در ناشنوایی مانند سالمندی، بیماری‌هایی که پیش از تولد مادر را درگیر می‌کند مانند دیابت و فشار خون بالا باید از طریق واکسیناسیون و برنامه‌های آموزشی بررسی شود، نارسایی نوزاد، کمبود اکسیژن هم سبب بروز ناشنوایی می‌شود.

وی بیان کرد: ناشنوایی پیام‌هایی دارد که اگر به این پیام‌ها سریع رسیدگی شود می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد؛ افرادی که به موسیقی با صدای بلند گوش می‌کنند در معرض خطر کم شنوایی هستند، همینطور بزرگسالان بالای ۵۰ سال باید شنوایی خود را چک کنند، کلیه خدماتی ارائه شده به مردم از طریق نظام سلامت انجام می‌شود.

سکوت؛ سهم ناشنوایان از زندگی/ هر چند سال یکبار باید شنوایی را چکاپ کنیم؟

زمان چکاپ شنوایی در سنین مختلف

محمودیان بیان داشت: افراد باید سلامت گوش خود را به صورت دوره‌ای بررسی کنند که این مسئله به ویژه برای افراد در معرض خطر بسیار حائز اهمیت است. 

وی گفت: کارگرانی که در معرض صداهای بلند هستند، جوانان و نوجوانانی که به مدت زمان‌های طولانی موسیقی را با صدای بلند گوش می‌دهند، افراد بالای ۵۰ سال و مبتلایان به عفونت‌های گوشی و اختلالات گوش از جمله افراد در معرض خطر کم‌شنوایی‌اند. 

مدیر سلامت گوش معاونت بهداشت وزارت بهداشت اظهار کرد: شیوع سالمندی در جوامع، بیماری‌های مادران باردار همچون سرخک و سرخجه، تولد نوزاد نارس از علل افزایش ابتلا به کم‌شنوایی است و وزارت بهداشت تلاش کرده آمار ابتلا به کم‌شنوایی را به میزان زیادی کاهش دهد. 

سکوت؛ سهم ناشنوایان از زندگی/ هر چند سال یکبار باید شنوایی را چکاپ کنیم؟

امروز؛ خدمات رایگان در همه کلینیک‌های شنوایی

قهرمانی رئیس انجمن شنوایی‌شناسی ایران از آغاز کار کمیته ملی سمعک طی هفته آینده خبر داد و گفت: فردا تمام کلینیک‌های شنوایی بسته حمایتی رایگان در حوزه شنوایی اعم از معاینه و غربالگری ارائه می‌کنند که این اقدام در جهت برگزاری روز جهانی شنوایی است.

وی با اشاره به اینکه سمعک در حال حاضر ارز دولتی به آن تعلق گرفته و تغییر قیمتی نسبت به گذشته نداشته است، گفت: البته باطری و لوازم جانبی سمعک از ارز دولتی خارج شده که در کمیته ملی سمعک طی هفته آینده این مسأله مورد توجه قرار می‌گیرد.

رئیس انجمن شنوایی‌شناسی ایران عنوان کرد: سالانه صد هزار سمعک در کشور برای گروه‌های سنتی مختلف تجویز می‌شود و در صورتی که پس از 6 تا یک ماه استفاده از آن شرایط برای فرد مساعد نشد جهت کاشت حلزون باید اقدام شود.

سکوت؛ سهم ناشنوایان از زندگی/ هر چند سال یکبار باید شنوایی را چکاپ کنیم؟

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی