تاریخ انتشار: ۱۳:۳۸ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - 2019 March 12
کد خبر: ۹۶۱۵
دانشگاهیان باید از مسوولان در حل مشکلات معیشتی مردم و رونق اقتصادی کشور مطالبه‌گری کنند.

به گزارش تلنگر؛ یکی از دلایل اصلی نامگذاری کوتاه سال‌ها در ابتدای هر سال از جانب مقام معظم رهبری، مخاطب قرار دادن مردم و به ویژه هر کدام از قوای سه گانه است، چرا که در این برهه از زمان حمایت از کالای ایرانی نیازمند عزم همگانی است به طوری که مردم، تولیدکنندگان و مسوولان هر کدام در عملی شدن آن نقش بسزایی دارند.

با این وجود حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، به رسم سال‌های گذشته برای هر سال براساس افق چشم‌انداز نظام، فرمان و هدف میان‌‎مدتی را برای هدایت و رهبری مسوولان و مدیران اجرایی نظام به ‌منظور توجه و پرداخت بیشتر به آن مسئله انتخاب می‌‎کنند.

از این‌ رو، نامگذاری سال 1397 از سوی آیت‌‎‏الله خامنه‎‏ای به ‌نام سال « حمایت از کالای ایرانی»، در دهه پیشرفت و عدالت نشان از حرکت رو به جلوی ملت ایران در عرصه‌هایی چون ایمان و معنویت، اقتدار و عزت منطقه‌ای و بین‌المللی، پیشرفت اقتصادی، چشم‎‏‌انداز امیدوارانه و همراه با پیشرفت، تحرک و ورزیدگی و حضور ملت ایران در عرصه‌‍‌‎های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و ... در سال‌های اخیر را تداعی می‌کند که در این ارتباط همه اقشار مختلف مردم و به‌ویژه مسوولان و کارگزاران نظام را موظف می‌‎‏کند، با بهره‌گیری از تمام امکانات مادی و معنوی، راه‌های درست  را برای توسعه همه‌‎جانبه کشورمان در زمینه های مختلف در پیش بگیرند.

اما در این زمینه باید توجه داشت که راه درست راه میانبر نیست. یعنی به جای آنکه به دنبال راه دور زدن و سریع انجام دادن کارها باشیم به دنبال درست انجام دادن کار باشیم تا بتوان در آینده ادامه‌ی یک راه صحیح را پیشگیر بود نه آنکه به دنبال راه جدید گشت.

بنابراین یکی از ملزومات دستیابی به رشد و توسعه و یا هر هدف والایی، در ابتدا داشتن یک برنامه‌ریزی و چشم‌انداز کلان از اهداف است تا بدین طریق تمام اقشار جامعه و طبقات، از دولتمردان گرفته تا مردم، وظایف خود را در آن چشم‌انداز تعریف کرده و گام‌هایی‌ هماهنگ به‌سوی کمال مطلوب‌ها بردارند.

از این رو هرساله همزمان با آغاز سال نو شمسی، مقام معظم رهبری در اقدامی مدبرانه، با توجه به شرایط و مقتضیات زمانی و مکانی، اقدام به نامگذاری آن سال متناسب با نیاز جامعه می‌کنند و در عین کوتاهی و مختصرگویی، چشم‌اندازی را برای آن 365 روز از سال تعریف می‌کنند تا تمامی سطوح جامعه، یک‌صدا و یکدست برای تحقق آن چشم‌انداز با برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی و به‌کارگیری تمامی ظرفیت‌های موجود حرکت کنند.

از سویی، حال این پرسش مطرح می‌شود که با وجود تأکیدات رهبری در هر سال، چه ‌میزان مسوولان و دست‌‎اندرکاران نظام، فرمان ایشان را در پیشبرد برنامه‌‎های خود قرار می‌دهند؟ آنچه در این مورد مهم به ‌نظر می‌رسد این است که همه دست‌اندرکاران نظام در جریان باشند که پیام‌های نوروزی و نامگذاری سال‌ها توسط رهبر معظم انقلاب‌، نه‌تنها نمایشی و تشریفاتی نیستند، بلکه نقشه راه ملت و مسوولان نظام‌ در آن سال‌ به‌شمار می‌روند.

 

مسئله رشد اقتصادی، توسعه و آن هم توسعه پایدار، عبور از اقتصاد رانتی و نفتی، جلوگیری از خام‌فروشی، همه و همه در سایه تحقق حمایت از کالای ایرانی و تولیدکنندگان است.

برای تحقق شعار سال نهادها، دستگاه‌ها و مسوولان و در این میان قوای سه‌گانه  مسولیت دارند و در این ارتباط نباید به شیوه‌های کلیشه‌ای و ناکارآمد عمل بشود.

تحقق اقتصاد مقاومتی و رشد اقتصادی بدون توجه به تولید وطنی اهمیتی نداشته و نمی‌توان خروجی قابل قبولی را انتظار داشت.

در همین راستا برگزاری چندین همایش و سخنرانی بدون عمل نمی تواند کارنامه قابل قبولی برای نظام بسازد. این امر مستلزم توجه واقعی به تولید است. تولید به معنای واقعی آن نه دلالی در پوست تولید که ضمن ایجاد خطا در آمارها باعث ناکارآمدی و اختلال در صنعت می‌شود.

به نظر می‌رسد در گام اول می‌توانستیم با ایجاد فرآیندی برای تشخیص تولید کننده وافعی و بررسی نیازهای آنها راهکارهای عملی و کاربردی ایجاد نمود.

بی‌تردید تکیه مقام معظم رهبری بر این موضوع باید از سوی مسوولان و دستگاه‌های متولی در عمل خود را نشان دهد، چرا که این مقوله با بسیاری از جنبه‌های زندگی هر ایرانی پیوند ناگسستنی دارد.

 

امروزه چرخ‌های صنعت و اقتصاد کشور، با تولیدات داخلی به حرکت درمی‌آید، اظهار داشت: استفاده از تولیدات و محصولات داخلی باعث افزایش انگیزه تولیدکنندگان و توسعه اشتغال جوانان شده و در نهایت موجب گردش چرخ صنعت و اقتصاد کشور را به دنبال خواهد داشت.

با فرهنگ سازی، همدلی، وحدت و عزم ملی می توان به همه خواسته ها و نیازهای مردم رسیدگی کرد، رهبر‌معظم انقلاب چندین سال است که بر مسئله تولید ملی و اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی تاکید دارند زیرا در این سه دهه با توجه به موفقیت‌های بسیاری که در زمینه‌های مختلف علمی به دست آوردیم، ثابت کردیم که می‌توانیم بر روی پای خود بایستیم.

 حمایت از خرید محصولات ایرانی و تولید وطنی نیاز به فرهنگ سازی و گفتمان‌سازی در جامعه نیاز دارد که در این راستا نقش رسانه ها تعیین‌کننده است.

در جهت حرکت به این سمت حمایت از تولید کننده و نظارت بر کالای تولیدی داخلی، مهمترین بخش رسالت مسوولان قوای سه‌گانه است.

 تولید کالای با کیفیت داخلی با قیمت مناسب مسلما مهمترین خواسته مردم  و انتظار مردم از تولید کننده داخلی است که با حمایت و نظارت مناسب دور از انتظار نیست.

تاکید رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر بر روی بحث مقاوم کردن اقتصاد کشور بوده است که یکی از مهمترین ارکان تحقق این امر حمایت از تولید داخل و خودکفایی در تولید کالاهای اساسی و ضروری است.

امروزه در دانشگاه‌های کشور ظرفیت‌های فراوانی در حوزه های مختلف وجود دارد که باید از این توان برای شکوفایی و توسعه پایدار کشورمان بهره متد شد.

بر همین اساس به خاطر پروش جوانان انقلابی، متعهد و متخصص در دانشگاه‌ها، مقام معظم رهبری انتظار بیشتری از دانشجویان و در این میان جوانان انقلابی برای حل مشکلات کشور دارند. 

با حمایت همه جانبه از قشر خدوم کارگر ایرانی و کالای وطنی است که می‌توان به روان چرخیدن اقتصاد کشور کمک کرد.

هم اکنون بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور دارای راه حل های خاص خودش را دارد که باید از توان داخلی برای حل این چالش ها استفاده کرد.

دانشگاهیان باید از مسوولان در حل مشکلات معیشتی مردم و رونق اقتصادی کشور مطالبه‌گری کنند.

در نهایت اینکه طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب بخش مهمی از جهاد اقتصادی مسئله‏ تولید ملی است که اگر ملت با همت، عزم و آگاهی و با همراهی و برنامه‌ریزی درست مسوولان بتواند مشکل تولید داخلی را حل کند، بدون تردید بر چالش‌هایی که دشمن ایجاد می‌کند غلبه خواهند کرد.

چرا که به عقیده بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران این بخش تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی در طلیعه دهه پنجم انقلاب مقدمه‌ای بر افزایش اشتغال،کارآفرینی و افزایش بهره‌وری در تمامی عرصه‌هاست همچنین بر همین اساس نیز باعث بهبود وضعیت اجتماعی، زندگی مردم و البته کاهش نرخ تورم و اثرات مثبت در اقتصاد خواهد شد که منجر به رشد و ترقی کشورمان را به دنبال خواهد داشت.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی