تاریخ انتشار: ۱۶:۲۲ - ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 April 07
کد خبر: ۹۶۹۴
در حقیقت سیل اخیر برای بیش از 6 استان کشور آزمونی بود تا متوجه شویم دخالت ما در طبیعت چقدر با طبیعت ایران مغایر بوده است.
به گزارش تلنگر؛ سیدحسین مرعشی در پیامی که در صفحه شخصی خود منشتر کرده است به اتفاقات اخیر از جمله سیل و مسائل امدادرسانی اینگونه واکنش نان داده است:سدهایی که بعد از انقلاب در کشور ساخته شد،توانست کشور را در مقابل سيل بیمه کند

مسئله بارندگی‌های اخیر که در کنار برکات خود موجب سیل و ویرانی‌هایی در کشور شد و مشکلاتی برای شهرها و روستاهای ایران به وجود آورد، از چند نظر قابل تامل است:

این بارندگی‌ها از نظر احیای محیط زیست ایران و تامین آب مورد نیاز برای شرب و صنعت و کشاورزی و تقویت سفره‌های زیرزمینی و احیای تالاب‌ها برکات بزرگی برای کشور داشت و ای کاش می‌توانستیم با کنترل این موضوع شاهد تلفات انسانی نباشیم. 

بارندگی‌ها نشان داد اگر مدیریتی صحیح در مهندسی رودخانه‌ها و نگهداری از آب‌ها داشته باشیم، می‌توانیم امیدوار باشیم که تخریب بخشی از محیط زیست ایران طی این سال‌ها جبران شود و امیدوار بود که این مسئله بدون تخریب صورت گیرد و خسارات آن به حداقل برسد.

نکته بعدی این است که به عقیده کارشناسان این میزان بارش با توجه به آمار و ارقام موجود و ایجاد روان‌آب‌ها در 70 سال گذشته سابقه نداشته است. تمام دست‌کاری‌هایی که به دلیل توسعه دادن شهرها و روستاها و ایجاد صنایع و احداث راه‌ها و خطوط انتقال گاز و برق و شبکه‌های آبیاری در طبیعت ایران صورت گرفته، در 70 سال اخیر رخ داده است و در حقیقت سیل اخیر برای بیش از 6 استان کشور آزمونی بود تا متوجه شویم دخالت ما در طبیعت چقدر با طبیعت ایران مغایر بوده است. 

با توجه به اتفاقات اخیر و با توجه به مسیل‌هایی که سیل مجددا برای خود باز کرد به دخالت انسانی خاتمه داد و بر اساس همین اطلاعات وزارت نیرو می‌تواند مهندسی رودخانه‌ها را انجام بدهد و کشور را به گونه‌ای تجهیز کند تا ما در حوادث مشابه دیگر شاهد چنین خساراتی نباشیم.

ایران رتبه سوم سدسازی در جهان را داراست و از انقلاب اسلامی تاکنون، بیش از 150 سد مخزنی در ایران به بهره‌برداری رسیده است. نکته پراهمیت وجود چنین سدهایی است که بعد از انقلاب در کشور ساخته شد و توانست کشور را در مقابل این حوادث بیمه کند و باید از بزرگانی که در این مسئله نقش داشتند، یاد کنیم. ازجمله شخص آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که بنیانگذار سدسازی در ایران هستند. همچنین مهندس زنگنه وزیر نیروی دوران سازندگی و آقای بیطرف و آقای حجتی و دهها و بلکه صدها مهندس که در طراحی و ساخت سدهای کشور نقش مهمی را ایفا کردند. 

متاسفم که در بسیاری از برنامه‌های رسانه‌ای به وقت تحلیل سیل‌های اخیر به نقش این سدها و سازندگان آن‌ها اشاره ای نمی‌شود. درواقع در وضعیتی که تمامی تحلیل‌ها سمت و سویی سیاسی دارد، سیل هم محفلی می‌شود برای برخوردهای سیاسی و این مسئله واقعیت‌های تاریخی را تحت تاثیر قرار میدهد. 

به عنوان مثال در مورد کرخه حداکثر سیلابی که رها شد و در این روزهای آخر موجب آبگرفتگی تعدادی از روستاها شد، چیزی حدود 3 هزار متر مکعب بود درحالیکه آورد رودخانه کرخه در برخی از ساعات پیک تا 8 هزار و 500 متر مکعب در ثانیه بود و اگر سد کرخه نبود، امروز هیچ خبری از سوسنگرد و بستان و مراتع زیر دست سد کرخه نبود. 

نکته دیگری که باید مورد توجه واقع شود نقش فعال همه نهادهاست؛ نهادهایی که تحت فرامین مقام معظم رهبری به موقع به مسئله پرداختند. در این میان باید از نقش دولت و نقش نیروهای مسلح و ارتش و سپاه و هلال احمر و نقش استانداران یاد شود.

در این میان باید به معاون اول رئیس‌جمهور اشاره کرد؛ معاونی که طی سال‌های گذشته تحت فشار بسیار زیاد مخالفان دولت قرار داشته و همواره در مهم‌ترین موقعیت‌ها سنجیده عمل کرده است. شخص دکتر جهانگیری که هم در استان گلستان و هم در استان لرستان و هم در خوزستان و ایلام حضور پیدا کردند و با مدیران محلی همراهی کردند
 
امیدوارم کشور و مسئولین امروز و فردا با درس گرفتن از این حوادث به صرف پرداختن به امور جاری از توسعه زیرساختهای کشور غافل نباشند و برای این موضوع اهمیت ویژه‌ای قائل باشند... به نظر می‌رسد در این میان واقع‌بینی و گریز از سیاسی کردن مسائل مهم‌ترین اصلی است که همه باید به آن توجه داشته باشیم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی