تاریخ انتشار: ۰۹:۱۴ - ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 April 11
کد خبر: ۹۷۳۲
روزهایی که از سال 1398 گذشت، چندان هم دلچسب نبود، سرزمین ما را سیلاب بهاری به بازی گرفت اما حالا می‌توانیم کمی آسوده‌تر به فردا و روزهای پیش رو بیندیشیم. این کتاب‌ها پیشنهادهایی هستند که لحظه‌های رنگی‌تری برای ما بسازند.
به گزارش تلنگر؛ این اولین آخر هفته سال 98 است که پس از تعطیلات به آن رسیده‌ایم، شاید بهتر باشد از کتاب‌هایی شروع کنیم که حال دل را خوش کنند.
روزهایی که از سال 1398 گذشت، چندان هم دلچسب نبود، سرزمین ما را سیلاب بهاری به بازی گرفت اما حالا می‌توانیم کمی آسوده‌تر به فردا و روزهای پیش رو بیندیشیم. این کتاب‌ها پیشنهادهایی هستند که لحظه‌های رنگی‌تری برای ما بسازند.

**دیوارها خوشحال‌مان می‌کنند
آلن دوباتن علاقه دارد در هر موضوعی یک اتفاق خوشایند بیابد، این فیلسوف تلاش کرده زندگی روزمره را برای مردم جهان به گونه‌ای دیگر تصویر کند که شاید سبک زندگی‌شان را تغییر بدهد. 
در کتاب «معماری شادکامی» هم او از همین مسیر راه خود را انتخاب می‌کند و می‌کوشد بگوید همه چیز در خانه ما می‌تواند زمینه‌ساز خوشحالی شود، ما همیشه سعی می‌کنیم خودمان را نادیده بگیریم و ضعف‌های اطراف‌مان را بپوشانیم، سعی می‌کنیم نارضایتی از آنچه پیرامون‌مان را شکل داده بر زبان نیاوریم اما این نارضایتی در همه بخش‌های زندگی ما دیده ‌می‌شود. 
دوباتن می‌گوید: یک اتاق بدشکل می‌تواند به تردیدهای ناپایدار برای نقایص زندگی دامن بزند در حالی که یک اتاق نورگیر با کاشی‌هایی از جنس سنگ آهک و به رنگ عسلی، می‌تواند نوید امید بیشتری به ما بدهد. اعتقاد به اهمیت معماری بر پایه این ایده قرار دارد که خوب یا بد، در مکان‌های مختلف، افراد متفاوتی هستی، به همین‌خاطر وظیفه معمار این است که نشان دهد در وضعیت ایده‌آل چگونه افرادی باشیم.»
این کتاب نه بر مبنای تفکر فنگ شو یی که بر اساس تاثیر روانی محیط و رنگ‌ها بر فرد نوشته شده و فیلسوف روانشناسی که آن را به چاپ رسانده است، برای زندگی عادی انسانی، آرزوی شادکامی دارد.
«معماری شادکامی» را آلن دوباتن نوشته و محمدرضا مردانیان آن را به فارسی برگردانده و نشر تمدن علمی آن را در 288 صفحه منتشر کرده است.

**زندگی زنده‌رود
کیهان خانجانی، سال گذشته با کتاب «بند محکومین» خود، جایزه احمد محمود را دریافت کرد و امسال سوم فروردین کتاب «یحیای زاینده‌رود» را در رشت رونمایی کرد.
این کتاب، مجموعه داستان‌های کوتاهی از خانجانی است که با آثار قبلی در سبک و بیان کمی متفاوت است، او در این مجموعه، داستان‌هایی با محوریت مرگ را به رشته تحریر درآورده که به گونه‌ای با طبیعت پیوند می‌خورند.
این مجموعه هفت داستان با نام‌های «روضه‌الشهدا»، «پونه»، «روشنای یلدا شبان»، «قصه به سر نمی‌رسد»، «پلنگ مهتابی تاریک»، «به استناد پاسگاه» و «یحیی زاینده‌رود» را در خود جای داده، این قصه‌ها از سال 60 تا 90 نوشته شده‌اند و به قول خود خانجانی، سال‌ها در انتظار مجوز نشر بوده‌اند. 
«یحیای زاینده رود» نوشته کیهان خانجانی را نشر پیدایش در 108 صفحه منتشر کرده است.

**بازگشت پیرمرد صد ساله بازیگوش
داستان پیرمرد صد ساله ای که از پنجره بیرون پرید و ناپدید شد را به خاطر دارید؟ او دوباره به بازار کتاب بازگشته است و داستان تازه‌ای برای گفتن دارد.
یوناس یوناسون، در ادامه قصه‌های آن پیرمرد شیرین و بازیگوش، کتاب دیگری نوشته است که «دیگر ماجراهای اتفاقی مرد صد ساله» نام دارد. باز هم آلن کارسون سوئدی، در سفر به کشورهای مختلف، خراب کاری‌هایی می‌کند که زندگی صد ساله پرحادثه‌اش را جذاب‌تر و خواندنی‌تر می‌سازد.
کارسن در این اتفاقات تازه با ترامپ و کیم جونگ اون، دیدار می‌کند و همه اتفاقاتی که در سال‌های اخیر در جهان افتاده را به شوخی می‌گیرد! 
یوناسن در مقدمه کتاب می‌گوید که این داستان را درباره اتفاقات اخیر جهان نوشته است و از برخی شخصیت‌های سیاسی مشهور دنیا و آدم‌های اطراف آن‌ها برای طرح داستانش استفاده کرده است. او در این رمان به گفته خودش، رفتار و حرف‌های رهبران سیاسی و شخصیت مشهور را به طنز می‌گیرد اما آن‌ها را مسخره نمی‌کند. 
داستان طنز آلن کارسن و کتاب «دیگر ماجراهای اتفاقی مرد صد ساله» را یوناس یوناسن نوشته و زهرا باختری ترجمه کرده و نشر چترنگ در 515 صفحه آن را به چاپ رسانده است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
آخرین اخبار
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی