تاریخ انتشار: ۱۰:۲۹ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 April 16
کد خبر: ۹۷۷۰
متأسفانه در حال حاضر مقوله‌ای به نام"کپی کردن" در ایران زیاد است، اما از طرفی همزمان با دایر شدن دانشگاه‌ها و ورود رشته طراحی و دوخت به دانشگاه سبب شده است که وضعیت بهتر شود

به گزارش تلنگر؛ بیان و بررسی مشکلات، دشواری‌ها، کمبود بازار کار و نیز نشان دادن پیشرفت‌ها، موفقیت‌ها و افتخارات دانشجویان و اساتید، برای رسیدن به رسالت خود تلاش کرده است. این بار با افزایش کارایی و نیز لزوم کارآفرینی به معرفی یکی از رشته‌های تعریف‌شده در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای می‌پردازیم.

منطقه خلیج‌فارس، پس از معرفی برخی از پرطرفدارترین رشته‌ها از جمله دندان‌پزشکی از زیرشاخه پزشکی و نیز صنایع، کشتی‌سازی و عمران از زیرشاخه مهندسی، تصمیم به معرفی یکی از اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین فعالیت‌ها و منبعی برای درآمد آقایان و مخصوصاً بانوان در هر سطح و توان مالی که قابل‌اجرا در منازل و یا خیاط‌خانه‌ها بوده است را داریم.

هرچند در گذشته رشته‌ای با عنوان "خیاطی" در دانشگاه‌ها وجود نداشته است اما امروزه‌ روز نیز مانند گذشته یکی از پرطرفدارترین مشاغل است، باوجود اینکه خیاطی دیگر تنها یک شغل نیست و هنری علمی و یک فعالیت اقتصادی گسترده است؛ همزمان هم کارآفرینی می‌کند، هم فرهنگ‌های مختلف را به‌جای‌جای دنیا صادر می‌کند. امروزه در دانشگاه رشته‌ای تحت عنوان "تکنولوژی طراحی و دوخت" در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای وجود دارد.

خوشبختانه در سال‌های اخیر به رشته‌های فنی و حرفه‌ای توجه بیشتر و هدفمندتری می‌شود.

یکی از اتفاقات مهم رخ‌داده در سال‌های اخیر را که نه‌تنها در استان هرمزگان بلکه در سراسر کشورمی توان نام برد، معطوف شدن عمده توجهات و سلایق به یادگیری علوم فنی و بالا رفتن اهمیت کارآفرینی است.

خوشبختانه استقبال افراد و دانشجویان فارغ‌التحصیل شده در مقاطع کاردانی به ادامه تحصیل در این رشته در مقطع بالاتر یعنی کارشناسی ما را دلگرم‌تر کرده و سبب شده است که من و سایر اساتید و نیز دانشجویان در کنار یکدیگر و به کمک هم بیش‌ازپیش به پیشرفت این رشته از مجموعه رشته‌های موجود در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای  تلاش کرده تا هم گامی در پیشرفتی فردی برداشته شود و هم جایگاه این رشته را در سطح کشور بالاتر ببریم.

جالب است بدانید افرادی نیز هستند که پس از اتمام دوره دبیرستان و کسب مدرک دیپلم در رشته‌ها ریاضی و تجربی با معدل بالا، برای ادامه تحصیل در دانشگاه، رشته طراحی و دوخت را برگزیده و برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای می‌شوند.

استقبال خوب در نتیجه حمایت‌های خوب است

انگیزه افراد برای یادگیری هر دو مورد طراحی و نیز دوخت بسیار بالا رفته است، خوشبختانه همزمان با بالا رفتن علاقه و استقبال در بندرعباس، این رشته نیز پیشرفت چشمگیری داشته است.

دلیل پیشرفت‌های حاصله را حمایت‌ها است. به‌طورکلی حمایت‌های صورت گرفته از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سبب می‌شود دانشجویان و فعالان این حوزه میل و رغبت بیشتری برای پیشرفت جمعی و فردی این حوزه از خود نشان دهند و در آن مسیر از هیچ تلاش و کوششی دریغ نکنند.

برگزاری رویدادهای مختلف (ایونت‌ها یا رویدادها)، کارگاه‌های آموزشی با حضور اساتید به نام کشوری و استانی، شرکت در جشنواره‌های مختلف بین‌المللی، کشوری و منطقه‌ای از طرفی سبب پیشرفت علم طراحی و دوخت شده و از طرفی آشنایی اساتید و فعالان این حوزه را با تکنولوژی‌ها و نرم‌افزارهای به روز مورداستفاده در سایر کشورها به همراه داشته است، علاوه بر این دو مورد، معرفی فرهنگ اصیل و سنتی پوشش زنان و مردان استان‌های مختلف کشور به سایر کشورها نیز از اقدامات به‌جا و مهم فعالان حوزه طراحی و دوخت بوده است.

بازهم حضور اساتید باتجربه و قدر در استان

در سال گذشته تعداد بیش از 10 رویداد توسط دانشجویان و مردم عادی در استان هرمزگان برگزار شد، سطح اساتید موجود در استان هرمزگان در رشته طراحی و دوخت مقطع کارشناسی به این دلیل که اساتید در زمان تحصیل برای ادامه تحصیل خود باید به سایر استان‌ها مانند تهران و یزد سفر می‌کردند، در نتیجه اساتید مقطع کارشناسی رشته نامبرده شده در استان سطحی قوی و قابل‌قبول است. بسیاری از دانشجویان نیز پس از گذراندن دوره کاردانی و با قبولی در سایر شهرها به آنجا رفته و پس از فارغ‌التحصیلی با کوله باری از دانش و تجربه به استان هرمزگان بازگشته و به تدریس مشغول می‌شوند.

مؤثر واقع‌شدن تحصیلات حتی در خیاطی و طراحی

فردی را در نظر بگیرید که بدون داشتن تحصیلات، مزونی را افتتاح کرده و در آن به خیاطی مشغول است این فرد بدون داشتن تحصیلات آکادمیک، تنها با کپی کردن و الگوبرداری از طراحی‌ها و دوخت سایر خیاطان و ژورنال‌های داخلی و خارجی به دوخت پرداخته و به دلیل عدم آشنایی با اصول طراحی و دوخت که تنها با تحصیل در دانشگاه به دست می‌آید نمی‌تواند خواسته مشتری و مراجعه‌کننده خود را برآورده کند، چه‌بسا در بسیاری از موارد به دلیل طراحی و دوخت غیراصولی و غیرعلمی نمی‌تواند مشتری خود را با رضایت کامل حفظ کند.

خیاطان و مزون داران تحصیلکرده بر طبق اندام، سلیقه و حتی مواردی همچون رنگ پوست، ابتدا طراحی و سپس از الگوسازی و پس از اعمال تغییرات نهایی درنهایت به مرحله دوخت می‌رساند و قطعاً دوخت به این شیوه و به دست خیاطان و طراحان تحصیلکرده، اصولی‌تر و مدرن‌تر خواهد بود تا به دست خیاطانی که کمترین علم موردنیاز این رشته را دارا نیستند.

تأثیر مد غرب در پوشش ایرانیان

متأسفانه در حال حاضر مقوله‌ای به نام"کپی کردن" در ایران زیاد است، اما از طرفی همزمان با دایر شدن دانشگاه‌ها و ورود رشته طراحی و دوخت به دانشگاه سبب شده است که وضعیت بهتر شود و با طراحی‌های صورت گرفته توسط دانشجویان و مزون داران و استفاده خیاطان از طراحی‌های داخلی وضعیت بهتر شده است، استقبال افراد و مشتری نیز روزبه‌روز از طرح‌های تک و مزونی بیشتر می‌شود.

تأثیر مد ایران بر فرنگی‌ها/تولید علمی منطبق بر فرهنگ و سلیقه ایرانیان

در حال حاضر تمامی  فعالان این رشته در تلاش هستند با آموزش به هنرجویان و دانشجویان، کپی کردن را کاهش دهند و مطابق سلیقه و فرهنگ ایرانیان البسه‌هایی را طراحی و به مرحله دوخت برسانیم؛ به عبارتی ما خود در حال تولید علمی مطابق با فرهنگ و سلیقه ایرانیان هستیم و می‌توانیم آن را به سایر کشورها نیز صادر کنیم.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی