تاریخ انتشار: ۱۰:۲۵ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019 May 14
کد خبر: ۹۹۸۵
از عوامل مهم در حفظ فعالیت در این ماه این است که ورزش از کسالت جلوگیری کرده و میان سوختن کربوهیدرات و چربی ها در بدن، تعادل ایجاد می‌کند.
به گزارش تلنگر؛ ورزش و تداوم آن از موارد تضمین سلامت افراد است. با توجه به فرارسیدن ماه رمضان و و محدودیت در مصرف مواد غذایی و آب، شرایط خاصی پیش روی ورزشکاران خواهد بود که با رعایت اصول مناسب می‌توانند بدون بروز آسیب به فعالیت ورزشی مورد نظرشان بپردازند. زیرا ترک و قطع یک ماهه ورزش چه در افراد حرفه‌ای و چه در افراد مبتدی می‌تواند مشکل ساز باشد.

با تغییر در وعده‌های غذایی و ساعات دریافت انرژی به بدن، متابولیسم افراد تحت تاثیر قرار گرفته و کاهش می یابد. در اینجا لازم است میزان دریافت مواد به گونه ای باشد که انرژی موردنیاز فرد تامین شود و مدنظر داشت که به دلیل محدودیت زمانی در مصرف مواد غذایی نباید هیچکدام از وعده‌های اصلی شامل افطار، شام و سحری را حذف کرد.

بهتر است در این وعده‌ها تنوع غذایی از گروه‌های مختلف شامل سبزیجات، غلات، لبنیات، میوه و پروتئین ها را گنجاند که بتوان نیاز بدن را برطرف کرده و همچنین احساس سیری و تشنگی کمتری را در طول روز تجربه کرد.

افرادی که فعالیت ورزشی را در برنامه روزانه خود دارند انرژی بیشتری نسبت به سایرین مصرف می کنند و این افراد می‌توانند با مصرف آجیل بدون نمک و مغزهایی مانند گردو و بادام، غلات مناسب و سبزیجات در افطار انرژی بیشتری را به بدن خود برسانند.

زمان مناسب برای افطار تا نیم ساعت قبل از شام است که پیشنهاد می شود از ماد غذایی سبک و مایعات گرم استفاده شود و بعد از آن در زمان مصرف شام، غلات و نان، گوشت، سبزیجات و حتی میوه ها را برای تامین مواد لازم شامل ویتامین‌هایE،CوBاستفاده کرد.

از مواردی ضروری که رعایت آنها به ورزشکار و افراد دیگر توصیه می‌شود این است که هر سه وعده را در حجم کم مصرف کرده و یک وعده سنگین را جایگزین سه وعده نکنند که بسیار آسیب رسان خواهد بود.

دیگر مورد ضروری مصرف میزان مورد نیاز از آب است، در میان سه وعده عنوان شده باید حداقل۸الی۱۰لیوان آب را مصرف کرد که این مقدار نباید شامل نوشیدنی‌های کافئین دار باشد زیرا باعث دفع بیشتر آب از بدن خواهد شد.

ضرورت دیگر در این میان منع مصرف شیرینی جات و غذاهای سرخ کردنی و چرب است زیرا با تغییر در سطح انسولین خون و ایجاد تشنگی، ممکن است افراد را تحت فشار مضاعف قرار دهد.

به طور کلی اگر قصد ورزش به صورت جدی در این ماهرادارید بهتر است فعالیت سنگینی را انتخاب نکنید و برای اجرای فعالیت، زمانی تا1.5ساعت بعد از افطار و قبل از شام را انتخاب کرده و حتما در زمان فعالیت هر 15 دقیقه مقداری آب بنوشید و وعده‌های ورزشی خود را از 2 بار در هفته افزایش ندهید.

یادآوری این نکته که ورزش میزان استرس را کاهش داده، اکسیژن رسانی به اندام حیاتی را افزایش داده و نشاط را به همراه خواهد داشت از عوامل نشان دهنده ضرورت حفظ ورزش در زندگی افراد است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی