سلامت

بهترین ویتامین برای جلوگیری از ریزش مو

ریزش مو امری است که اگرپیگیری نشود مشکل‌ساز می‌شود. برای اینکه نگذارید این مشکل به وجود بیاید باید ویتامین‌های مورد نیاز بدن برای جلوگیری از ریزش مو را مصرف کنید. اما بهترین ویتامین برای جلوگیری از ریزش مو کدام‌اند؟ در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.

به گزارش تلنگر؛ باوجوداینکه تغذیه نامناسب تنها عامل ریزش مو در مردان و زنان به حساب نمی‌آید و عوامل کلیدی دیگری همچون سن، عدم تعادل هورمون‌های بدن و ژنتیک بسیار تأثیر به سزایی بر ریزش مو دارند. درواقع کمبود مواد مغذی یکی از اصلی‌ترین دلایل برای ریزش مو نامبرده می‌شود. کمبود ویتامین و مواد مغذی با ریزش مو رابطه‌ای تنگاتنگی با یکدیگر دارند. به‌منظور جلوگیری از ریزش مو براثر کمبود مواد مغذی باید سعی کنید تا همه یا برخی از بهترین ویتامین برای جلوگیری از ریزش مو را در رژیم غذایی خود جای دهید.

بهترین ویتامین برای جلوگیری از ریزش مو

می‌توان در کنار داشتن یک رژیم غذایی سالم برای خرید قرص ضد ریزش و تقویت‌کننده مو نیز به‌صورت آنلاین یا حضوری از داروخانه اقدام کرده و به‌عنوان یک مکمل کمکی از این نوع محصولات نیز بهره گرفت.

ویتامین A؛ بهترین ویتامین برای جلوگیری از ریزش مو

همه سلول‌های بدن برای رشد خود به ویتامین A نیاز دارند و مو نیز که سریع‌ترین رشد بافتی در بدن را دارد، بیشتر از باقی اعضا به این ویتامین برای رشد احتیاج دارد. ویتامین A همچنین به غدد پوستی کمک می‌کند تا یک ماده روغنی به نام سبوم ایجاد کنند. سبوم پوست سر را مرطوب نگه داشته و به حفظ سلامت موها کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند که کمبود ویتامین آ می‌تواند به ریزش مو در مردان و زنان منجر شود. هویج، اسفناج، سیب‌زمینی شیرین، تخم مرغ و روغن کبد ماهی منابعی غنی از ویتامین A به شمار می‌آیند.

ویتامین‌های گروه B؛ بهترین ویتامین برای جلوگیری از ریزش مو

ویتامین B برای جلوگیری از ریزش مو

همه ویتامین‌های گروه B جهت حفظ سلامت مو مفید هستند اما در میان بیوتین یا ویتامین B7 نقش پررنگ‌تری را ایفا می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند که کمبود بیوتین در بدن منجر به ریزش مو خواهد شد. بیوتین در انواع گوشت، تخم‌مرغ، آجیل، دانه‌ها و سبزی‌هایی نظیر سیب‌زمینی شیرین بسیار زیاد است. با این حال کمبود آن در برخی از افراد دیده می‌شود که در این صورت می‌توان از قرص بیوتین نیز استفاده کرد یا آمپول بیوتین و بپانتین را تزریق کرد.

سایر ویتامین‌های گروه B به تولید گلبول‌های قرمز خون کمک می‌کنند و موجب می‌شوند تا اکسیژن و مواد مغذی به پوست سر و فولیکول‌های مو انتقال یابند. ویتامین‌های B1، B2، B3، B6 و B12 برای داشتن یک سیستم عصبی سالم و عملکرد صحیح آن ضروری هستند. سیستم عصبی سالم موجب می‌شود تا با علائم استرس به خوبی مبارزه شود. اضطراب خود یکی از دلایل ریزش مو به شمار می‌آید. بنابراین با تامین ویتامین‌های گروه B برای بدن می‌توان از ریزش موی ناشی از استرس نیز پیشگیری کرد.

ویتامین C؛ بهترین ویتامین برای جلوگیری از ریزش مو

ویتامین C نه تنها مسئول تقویت سیستم ایمنی بدن است، بلکه رادیکال‌های آزاد مانع رشد مو را نیز کنترل می‌کند. اسکوربیک اسید یا ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که با خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد، اثر مخرب آنها در سلامت مو و دیگر اعضای بدن را از بین برده و از بدن در برابر استرس اکسیداتیو نیز محافظت می‌کند. بدن برای ساخت کلاژن به ویتامین ث نیاز دارد. کلاژن علاوه بر اینکه در سلامت پوست نقش دارد در ساختار مو نیز تاثیرگذار بوده و بنابراین باز هم می‌توان نتیجه گرفت که این ویتامین برای تقویت مو و جلوگیری از ریزش آن ضروری است.

از طرف دیگر ویتامین C به جذب بهتر آهن کمک می‌کند و ماده معدنی آهن نیز نقش عمده‌ای در سلامت مو دارد. انواع مرکبات، توت فرنگی و فلفل دلمه‌ای منابع غنی ویتامین ث هستند. در عین حال رادیکال های آزاد نیز توسط عناصر آنتی‌اکسیدانی ویتامین C از بین رفته و از ریزش مو جلوگیری می‌شود. لازم به ذکر است بدن شما بدون ویتامین C قادر به تولید کلاژن نمی‌باشد، کلاژن نقش مهمی در سلامت و زیبایی مو و پوست دارد. مرکبات مانند نارنگی، لیمو شیرین، آملا و توت فرنگی از جمله مهم‌ترین منابع ویتامین C هستند. اگر رژیم غذایی سرشار از ویتامین C داشته باشید، آنتی اکسیدان های موجود در آن مشکلات پوست سر را درمان خواهند کرد.

ویتامین D؛ بهترین ویتامین برای جلوگیری از ریزش مو

ویتامین D برای تقویت و رشد مو

کمبود ویتامین D یکی از شایع‌ترین کمبودهای مواد مغذی در بدن در میان بسیاری از مردم جهان محسوب می‌شود. نتیجه مطالعات در مورد ویتامین D و ریزش مو نشان می‌دهد که این ویتامین می‌تواند به تولید فولیکول‌های جدید مو کمک کند. این ویتامین از جمله ویتامین‌هایی است که بدن انسان با قرارگیری در معرض نور خورشید به راحتی قادر به ساخت آن است.

همچنین می‌توان در ماهی‌های چرب، روغن کبد ماهی، زرده تخم مرغ و غذاهای غنی شده به مقدار کافی یافت و از آن استفاده کرد. این ویتامین همچنین به جذب بهتر کلسیم در بدن کمک می‌کند و از طریق مصرف قرص ویتامین D نیز می‌توان آن را برای بدن تامین کرد. بر این اساس می‌توان گفت که اگر ویتامین دی به مقدار کافی در بدن شما وجود نداشته باشد، رشد موهای جدید متوقف خواهد شد.

ویتامین E؛ بهترین ویتامین برای جلوگیری از ریزش مو

کمبود ویتامین و ریزش مو از لحاظ کمبود ویتامین E نیز قابل بررسی است. این ویتامین نیز همانند ویتامین ث نقش آنتی‌اکسیدانی داشته و از آسیب رادیکال‌های آزاد به مو جلوگیری می‌کند. دانه آفتاب‌گردان و آووکادو یکی از بهترین منابع ویتامین E محسوب می‌شوند. پژوهش‌ها نشانگر آن هستند که پس از ۸ ماه مصرف قرص ویتامین E می‌توان درصد قابل توجهی را در افزایش رشد موها مشاهده کرد.

ویتامین E تقریباً مشابه با ویتامین C عمل می‌کند. این عنصر یکی از آنتی اکسیدان‌های قدرتمند است که به کاهش استرس اکسیداتیو و پیشگیری از ریزش مو کمک می‌کند. تحقیقات مختلف تأثیر ویتامین E را در پیشگیری از ریزش مو ثابت می‌کنند. در یکی از این مطالعات مصرف منابع ویتامین E بعد از ۸ ماه تا حدود ۳۵ درصد از ریزش موی افراد مورد مطالعه جلوگیری کرد. اسفناج، کلم بروکلی، بادام، فندق، بادام زمینی، روغن جوانه گندم، انبه و کیوی سرشار از ویتامین E هستند.

املاح معدنی موثر در پیشگیری از ریزش مو

ریزش مو و درمان آن

کمبود ویتامین و ریزش مو را مورد بررسی قرار دادیم اما برخی از مواد معدنی نیز در جلوگیری از ریزش مو نقش مهمی دارند که از جمله آنها به موارد زیر می‌توان اشاره کرد. در بهترین مولتی ویتامین برای رشد مو معمولا این مواد مغذی وجود دارند:

زینک Zinc؛ بهترین ویتامین برای جلوگیری از ریزش مو

یکی از علل عمده ریزش مو به کمبود ماده معدنی روی (زینک) در بدن مرتبط می‌شود به همین دلیل است که در اکثر مکمل‌های مو از زینک حتما استفاده شده است. کمبود زینک به خصوص در کشور ما در تعداد زیادی از افراد دیده می‌شود. روی در رشد بافت مو و همچنین ترمیم آن نقش مهمی دارد. روی کمک می‌کند تا غدد چربی در اطراف فولیکول مو عملکرد خود را به خوبی انجام دهند و در نتیجه بهبود سلامت مو حاصل شود. گوشت گاو، عدس، تخم کدو، جوانه گندم و اسفناج منابعی غنی از عنصر روی هستند. همچنین روی را می‌توان از طریق مصرف قرص زینک نیز برای بدن تامین کرد.

اگر می‌خواهید از مکملی استفاده کنید که علاوه بر زینک حاوی دیگر ویتامین‌ها و املاح ضروری برای مو باشد، استفاده از قرص زینک پلاس نیز گزینه خوبی محسوب می‌شود. زینک پلاس انواع مختلفی دارد و در برندهای مختلفی به بازار عرضه شده است اما در همه انواع زینک پلاس عنصر روی حتما وجود دارد. قرص یونی زینک یکی از محبوب‌ترین انواع زینک پلاس است که در آن علاوه بر زینک، ویتامین‌های گروه B، ویتامین C و کلسیم نیز وجود دارد.

آهن؛ بهترین ویتامین برای جلوگیری از ریزش مو

تقویت مو با ویتامین

کمبود آهن منجر به کم‌خونی شده و این عارضه نیز یکی از دلایل ریزش به شمار می‌آید. آهن به گلبول‌های قرمز خون کمک می‌کند تا اکسیژن را به سلول‌های بدن منتقل کنند و بنابراین برای رشد مو نیز به ماده معدنی آهن نیاز مبرم وجود دارد. کم‌خونی در زنان بیش از مردان دیده می‌شود و برای جبران آن می‌توان از مواد غذایی نظیر گوشت قرمز، تخم مرغ و عدس استفاده کرد. رنگ‌پریدگی، ضعف جسمانی، سرگیجه و ریزش مو از علائم عمده کمبود آهن در بدن است.

کلسیم؛ بهترین ویتامین برای جلوگیری از ریزش مو

نام این ماده معدنی نیز در بسیاری از مکمل‌های مو دیده می‌شود و این موضوع نشانگر اهمیت این ماده معدنی برای حفظ سلامت مو است. اگرچه اصلی‌ترین نقش کلسیم در سلامت استخوان و دندان ذکر می‌شود اما نقش آن در سلامت مو را نیز نمی‌توان نادیده انگاشت. داشتن ریزش مو و موهایی نازک و کم‌جان ممکن است به کمبود کلسیم در بدن مرتبط باشد. لبنیات یکی از مهم‌ترین و غنی‌ترین منابع دریافت کلسیم به حساب می‌آید.

امگا ۳ در دسته املاح معدنی قرار نمی گیرد؛ بلکه نوعی اسید چرب است که در بهبود سلامت مو موثر واقع می‌شود. مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که مصرف امگا ۳ موها را به خوبی تغذیه کرده و به تقویت رشد آن‌ها کمک می‌کند. همچنین امگا ۳ التهاباتی را که ممکن است در بدن منجر به ریزش مو شوند، کاهش می‌دهد. تاثیرات مصرف امگا ۳ در رژیم غذایی درخشش و استحکام مو است.

اسیدهای آمینه ضروی برای مو

بهترین ویتامین برای جلوگیری از ریزش مو

پس از توضیح کامل در مورد کمبود ویتامین و ریزش مو و اشاره به مواد معدنی لازم برای مو اکنون بد نیست به نقش اسیدهای آمینه نیز اشاره‌ای داشته باشیم:

آمینواسید بیوتین؛ بهترین ویتامین برای جلوگیری از ریزش مو

ویتامین بیوتین

غلات کامل، انواع گوشت، غذاهای دریایی مثل انواع ماهی و سبزیجات برگ‌تیره منبعی غنی از ویتامین‌های ب هستند. شایان ذکر است که ویتامین B12 تنها در منابع حیوانی یافت می‌شود بنابراین گیاه‌خواران نیاز بدن خود به این ویتامین را حتما باید از طریق مصرف قرص ویتامین B12 یا دیگر مکمل‌های حاوی این ویتامین برای بدن خود تامین نمایند.

سیستئین؛ بهترین ویتامین برای جلوگیری از ریزش مو

این اسید آمینه یکی از ترکیبات اصلی موجود در مو بوده و موجب افزایش ضخامت تارهای مو و تقویت رشد مو می‌شود. ال-سیستئین همچنین در تولید کلاژن که در استحکام پوست، مو و ناخن نقش دارد، موثر بوده و به  متابولیسم انرژی، سنتز اسیدهای چرب و تقویت سیستم ایمنی نیز کمک می‌کند. از این اسید آمینه می‌توان برای جلوگیری و بهبود ریزش مو بهره گرفت.

متیونین؛ بهترین ویتامین برای جلوگیری از ریزش مو

آمینو اسید متیونین برای تقویت مو و جلوگیری از ریزش مو

متیونین یک آمینو اسید ضروری برای بدن است که در ساخت کراتین نقش مهمی را ایفا می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند که ال-متیونین می‌تواند در کاهش سرعت سفید شدن موها بسیار موثر باشد. متیونین همچنین به بهبود رشد مو کمک کرده و از نازک شدن تارهای مو پیشگیری می‌نماید.

سخن پایانی

قرص‌های جوشان نیز اگر ویتامین‌، املاح و آمینواسیدهایی را که در بالا ذکر کردیم داشته باشند؛ می‌توان آن‌ها را یکی از مکمل‌های تخصصی مو حساب کرد. البته بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی ذکر شده در این مقاله نیز در این محصول وجود دارند.

پایان مطلب/س.آ

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بم خودرو

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x