در متن جامعه

علت تعطیلی دانشگاه تهران چیست؟

عجیب‌ترین اتفاق این روزها بسته شدن بزرگ‌ترین و اولین دانشگاه ایران است؛ یعنی دانشگاه تهران که مسئولین دانشگاه هم اعلام کردند دانشگاه تا اطلاع ثانوی تعطیل است. حال علت چیست؟

به گزارش تلنگر؛ به‌تازگی رئیس دانشگاه تهران نامه‌ای از خود در فضای مجازی منتشر کرده است که باوجوداینکه انتظار می‌رفت مضمون این نامه مسائل علمی باشد. اما در عین ناباوری دغدغه رئیس دانشگاه تهران؛ صرفاً بستن ۱۵ کافی‌شاپ شخصی در منطقه نزدیک دانشگاه تهران است.

گرچه چندین کافی‌شاپ تاکنون در محوطه داخل این دانشگاه تعطیل‌شده‌اند. تصور کنید مخاطبان یک دهه بعد درباره تفکر مجلس و دولت دوره سیزدهم؛ آن‌هم درباره مقوله ساده‌ای همچون بستن یا نبستن کافه‌های اطراف دانشگاه تهران چه نگاهی خواهند داشت.

رئیس دانشگاه تهران به وزیر علوم و نه اتحادیه قهوه‌خانه‌داران تهران نامه می‌نویسد و دغدغه خود را برای بستن ۱۵کافی‌شاپ بیان می‌کند. وااسفا علم و تفکر در جامعه ایران؛ به چه مرحله‌ای رسیده که دغدغه مجلس و دولت انقلابی؛صرفاً محدود به بستن کافه‌ها شده است. مخاطبان ایرانی شاید به این نوع تصمیمات دولتی سخیف نخندند ولی قطع یقین؛ مخاطبان خارجی به این قسم‌نامه‌های کمیک؛ رئیس دانشگاه تهران و گروه فرهنگی مجلس شورای اسلامی از خنده ریسه می‌روند.

البته لازم به ذکر است که این دست نامه‌ها در مجامع علمی منطقه و جهان؛ می‌تواند در رتبه‌بندی و همین‌طور وجه دانشگاه تهران نیز مؤثر باشد. البته این دست رفتارهای سخیف و اتفاقاً غیرعلمی؛ می‌تواند جایگاه فرهنگی و علمی دانشگاه تهران را در بین دانشگاه‌های معتبر علمی منطقه وجه آن دچار خلل کند.

کافه های اطراف دانشگاه

بگذریم هرگونه تصحیح اقدامات غیرفرهنگی دانشگاه تهران و وزارت فخیمه علوم؛ در بستن کافه‌های اطراف دانشگاه در شرایط فعلی ضروری است.

قرار نیست هر شعاری که مسئولان عرضه می‌کنند؛ جنبه عینی به خودشان بگیرند؛در نظر می‌گیریم گروه فرهنگی از وجود و تأثیر کافه‌های اطراف دانشگاه تهران ابراز نگرانی کرده ؛حال فردا ‌نگران کتاب‌فروشی‌های اطراف دانشگاه باشد. آن‌وقت هم تمامی دغدغه مسئولین و رئیس دانشگاه بستن کتاب‌فروشی باشد؟ واقعاً کلاهتان را قاضی کنید رفتارهای شما چه توفیری با رفتارهای غیرمنطقی طالبان در افغانستان دارد؟

درست است به باور هابرماوس؛ قهوه‌خانه و کافی‌شاپ به‌عنوان حوزه عمومی در روشنگری اجتماعی وسیاسی سیاست مداران موثربوده؛ اما دلیلی ندارد به خاطر کنشگری دانشجویان و تبادل افکار آزاد در کافی‌شاپ‌ها؛دغدغه مسئولان دانشگاه تهران؛ بستن کافه‌های اطراف دانشگاه باشد تا صورت‌مسئله پاک شود.

کافه های اطراف دانشگاه

رئیس نازنین دانشگاه تهران؛ وزیر فخیمه علوم دولت سیزدهم و گروه متین فرهنگی مجلس؛کمی تفکر کنید مگر می‌شود به اجبار حراست و سایر نهادهای انتظامی امنیتی درب مشاغل کافی‌شاپ را تخته کنید؛ پس تکلیف قانون و قانون مداری واصل ۲۲ قانون اساسی چه می‌شود که در آن بزرگان خبرگان نوشتند: «حیثیت؛جان؛مال؛حقوق؛مسکن و شغل اشخاص از تعرض مصون است مگر در مواردی که قانون تجویز کرده است.

بنظرم نویسندگان نامه قبل از هر اقدام غیرمنطقی انتشاروانعکاس آن در رسانه‌ها و افکار عمومی؛ مفاد آن را تکذیب کنند تا ساحت مقدس دانشگاه تهران بیش از این خدشه‌دار نشود.

افزون بر آن پیش‌ازاین قرار بود کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها شکل گیرد ولی گویا کافی‌شاپ‌های اطراف دانشگاه تهران روی دست کرسی‌های آزاداندیشی دانشگاه‌ها بلند شده‌اند؛ایرادی هم ندارد رئیس دانشگاه تهران و وزیر علوم با فراخوان از اتحادیه قهوه‌خانه‌داران می‌توانند از تجربیات کرسی‌های آزاداندیشی آن‌ها بهره بگیرند.

حضرت حافظ می‌فرماید:

نه هرکه طرف کلاه کج نهاد و تند نشست                                                   کلاه داری وآیین سروری دادند

پیاین مطلب/س.آ

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بم خودرو

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x