ارتباطات

مقایسه مانیتور صنعتی و ویدئو وال پرو استور

مقایسه مانیتور صنعتی و ویدئو وال از نظر پرو استور

صحبت در مورد ویدیو وال‌ها به عنوان یک سیستم غول پیکر نمایشی و مانیتورهای صنعتی به عنوان یکی از اشکال خاص نمایشگرهای امروزی، نیازمند شناخت درست و اصولی از ویژگی‌های هر یک از این محصولات می‌باشد. هر یک از این سیستم‌ها دارای کارکرد و قابلیت‌های خاص هستند که شاید چندان امکان مقایسه مستقیم وجود نداشته باشد اما آنچه مهم است امکان به کارگیری مانیتورهای صنعتی در ساخت ویدیو وال‌ها می‌باشد. در واقع ویدیو وال‌های امروزی و نوین تنها با استفاده از همین دستگاه‌ها پیاده‌سازی می‌شوند و نتیجه به دست آمده تفاوت‌های کیفی بسیار زیادی با مدل‌های قبلی دارد. تلاش می‌کنیم تا در این نوشته به صورت کامل به هر دو مفهوم مانیتور صنعتی و ویدئو وال بپردازیم و آن‌ها را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

مانیتور صنعتی چیست؟

مانیتور صنعتی عبارت است از هر دستگاه نمایشگری که قابلیت‌ها و امکانات آن تفاوت‌های بسیاری با نمونه‌های معمولی دارد. مانیتورهای صنعتی به صورت ویژه در برخی از آیتم‌های آن بهینه‌سازی شده‌اند که این موضوع ارتباط مستقیم با شکل کاربرد آن‌ها دارد. این دستگاه‌ها به صورت اختصاصی برای فضاهایی ساخته می‌شوند که شرایط کار در آن‌ها قدری سخت بوده و احتمال بروز مشکلاتی برای سرویس‌دهی وجود دارد. در کل می‌توان ویژگی‌های خرید مانیتور صنعتی را به صورت زیر عنوان بندی کرد:

مانیتورهای صنعتی در گام اول از لحاظ ویژگی‌های ظاهری و قطعات داخلی آن به مراتب مقاوم‌تر از نمونه‌های عادی ساخته می‌شوند. با توجه به اینکه معمولا از این دستگاه‌ها برای صنایع، واحدهای تولیدی و فضاهایی با این مشخصات بهره‌برداری می‌شود، ضرورت استفاده از مواد خام اولیه با دوام به شدت در آن‌ها احساس خواهد شد. حتی این ملاحظات در مورد طراحی ظاهری نیز صورت می‌گیرد و معمولا تلاش می‌شود تا با قاب‌بندی‌های ضخیم در کنار استفاده از المان‌های سازگار با فضاهای صنعتی و کاربردهای غیر خانگی، شکل جذاب‌تر و متناسب‌تری به آن داده شود. همین رعایت نکات ایمنی سبب می‌شود که دستگاه Industrial Monitor در مقابل عوامل مخربی مانند گرد و خاک، رطوبت و حتی ضربات مختلف امکان حفظ سرویس دهی و ادامه کارکرد خود را داشته باشد.

دستگاه‌های اشاره شده نسبت به نوع کاربرد آن‌ها دارای امکانات فنی و قابلیت‌های تصویری مناسبی هستند. به طور مثال برای مانیتورهای صنعتی مورد استفاده در فضاهای عمومی و کیوسک‌های تبلیغاتی، باید رزولوشن و تراکم پیکسلی استفاده شده در سطح بالاتری نسبت به انواع دیگر مورد استفاده در فضاهای تولیدی باشد. حتی در مورد مانیتورهای صنعتی که در قالب نمایشگرهای بزرگ تحت عنوان ویدئو وال ارائه شده‌اند نیز این موضوع به شدت مدنظر قرار می‌گیرد و حتما از رزولوشن‌های بالاتر برای منظور استفاده می‌شود.

نوع استفاده از مانیتورهای صنعتی به گونه‌ای است که محل نصب و به کارگیری آن‌ها کاملا متفاوت از سایر دستگاه‌های نمایشگر می‌باشد. به همین دلیل هم تمهیدات لازم برای نصب چنین سیستم‌هایی در بخش‌های مختلفی از یک محیط اندیشیده شده و لوازم آن در هنگام فروش همراه با کارتن به خریداران ارائه می‌شود.

مانیتورهای صنعتی اغلب برای کاربری اپراتورهای مختلف در فضاهای تولیدی و بهره‌برداری از ماشین آلات مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل هم ضرورت دارد تا با استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف که معمولا بر روی سیستم عامل‌های رایجی مانند اندروید نصب می‌شوند، تمامی عملکردهای ممکن توسط اپراتور مدیریت شوند. مانیتورهای صنعتی به کار رفته در چنین محیط‌هایی الزاما باید امکان ارائه قابلیت‌های اشاره شده را داشته باشند و برای این منظور استفاده از پردازنده‌های قدرتمند همراه با حافظه‌های موقت و داخلی مناسب می‌تواند گزینه‌های خوبی برای سرویس‌دهی نمایشگر صنعتی باشد. شرکت‌های سازنده نیز در این زمینه کاملا نوع کاربرد نمایشگر و توان پردازشی مورد نیاز آن را مد نظر قرار می‌دهند تا هیچ کمبودی نسبت به کارکرد سیستم وجود نداشته باشد.

مقایسه مانیتور صنعتی و ویدئو وال پرو استور

پروتکل‌های ارتباطی در یک مانیتور صنعتی باید گزینه‌های بسیار متنوع‌تری نسبت به سایر دستگاه‌ها داشته باشد. در این سیستم‌ها علاوه بر تاکید بر وجود درگاه‌های اتصال فیزیکی متعدد که نسخه‌های مختلف آن نیز باید مد نظر قرار گیرد، تاکید ویژه‌ای برای وجود اتصال بیسیم همراه با تکنولوژی‌های مانند وای فای هم خواهد بود. اتصال بیسیم سبب می‌شود تا کاربر در ایجاد ارتباط و انتقال داده راحتی بیشتری حس کرده و سرعت کار او به مراتب بالاتر برود.

چون در ادامه به سراغ مفهوم ویدیو وال خواهیم رفت، لازم است تا در مورد مانیتورهای صنعتی به مفهوم بزل یا ضخامت قاب نیز بپردازیم. مانیتورهای صنعتی مورد استفاده در ساخت ویدیو وال‌ها ضخامت بسیار کمتری نسبت به سایر کاربردهای این دستگاه دارند. عدم وجود لبه در این سیستم‌ها سبب می‌شود تا ویدیووال ساخته شده شکل و نمای دلپذیرتری داشته باشد و تصاویر پخش شده از طریق آن برای بیننده احساس خوبی را منتقل کند.

آیتم‌های فنی دیگری مانند کنتراست و رنگ که کاملا در جذابیت‌های تصویر موثر هستند، برای نمایشگر صنعتی لمسی نیز مقادیر متفاوت و مختلفی را به خود اختصاص می‌دهند. مشاهده تصویر بر روی چنین نمایشگری نیازمند دقت بالای اپراتور در جزئیات است و برای دستیابی به این ویژگی، علاوه بر ارتقای رزولوشن به سراغ افزایش کنتراست می‌روند. از سوی دیگر جذابیت‌ها کاملا وابسته به طیف‌های رنگی قابل نمایش است مانیتور خواهد بود و برای این منظور سیستم رنگی مورد نظر بر روی رنگ‌های ۸ یا ۱۰ بیتی تنظیم می‌شود.

ویدئو وال چیست؟

ویدیو وال‌ها شامل مجموعه‌ای از مانیتورهای کوچک و بزرگ و حتی لامپ‌ها برای تشکیل یک نمایشگر غول پیکر با ابعاد بسیار بزرگ‌تر می‌باشد. نمونه‌های مختلف و متفاوتی از این سیستم‌ها را در بازار می‌توان پیدا کرد که هر یک عملکرد خاصی برای نمایش محتوا از خود ارائه می‌دهند. اصلی‌ترین بخش این نمایشگرهای بزرگ مربوط به نقاط اتصال قسمت‌های مختلف آن است که موسوم به بزل می‌باشد. مقادیر بزل در در نمونه‌های به روز video wall به کمتر از یک میلی‌متر رسیده است و این موضوع سبب بهبود کیفیت تصویر و نمایش آن برای بیننده شده است. ویدیو بال‌ها را می‌توان در موارد زیر مورد استفاده قرار داد :

تمامی فضاهای عمومی با تعداد افراد حاضر بالا می‌توانند به صورت بالقوه از امکانات ویدئو وال استفاده کنند. فضاهایی مانند رستوران‌های بزرگ، نمایشگاه‌های دائمی و موقت، سالن‌های ورزشی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مراکز خرید از جمله این موارد قابل ذکر هستند که البته می‌توان تعداد زیادی از محیط‌های این چنینی را هم نام برد.

ویدیو وال‌ها یکی از بهترین و شاید تنها گزینه ممکن برای استفاده در فضاهای نظارتی هستند. هر سازمانی با کارکرد مرتبط با امور کنترلی و نظارتی می‌تواند از این دستگاه به عنوان ابزار مشاهده محل مورد نظر استفاده کند. خصوصا اینکه در مورد عملکردهای نظارتی وجود دقت بالا و تسلط بر جزئیات از مهم‌ترین بخش‌های کار می‌باشد و به صورت همزمان باید چندین منطقه تحت نظر قرار بگیرند. بزرگ بودن مانیتور signage این امکان را می‌دهد تا امکان نظارت همزمان برای تمامی آن‌ها وجود داشته باشد.

ویدئو وال‌ها از جمله نمایشگرهایی هستند که امکان استفاده از آن‌ها برای سرگرمی و تلویزیون‌های شهری نیز وجود دارد. بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا از این امکان برای پخش رویدادهای مهم ورزشی و اجتماعی استفاده می‌کنند و یا اهداف تبلیغاتی خود را با استفاده از این رسانه بزرگ و موثر به نتیجه می‌رسانند.

مقایسه مانیتور صنعتی و ویدئو وال پرو استور

معمولا سازمان‌های دولتی و خصوصی بزرگ از این مفهوم برای معرفی خود به مخاطبین و مراجعه کنندگان استفاده می‌کنند. آن‌ها به خوبی درک کردند که تاثیرات تبلیغات کاغذی و بنری به شدت کاهش پیدا کرده است و مخاطب برای جذب شدن به یک محتوا نیازمند جذابیت و کشش در آن خواهد بود. به همین دلیل هم اغلب این مراکز بزرگ و پرتردد به سراغ خرید ویدئو وال به عنوان یک ابزار دائمی پخش محتوا و تبلیغات می‌روند.

این دستگاه‌ها که در کاربردهای اشاره شده در فوق به شدت مورد توجه مردم قرار می‌گیرند، از لحاظ فنی و ساختار سیستمی در سه حالت مختلف طراحی و ارائه شده‌اند:

  • ویدئو وال LCD
  • ویدئو وال LED
  • ویدئو وال DLP

مانیتور صنعتی بخریم یا ویدیو وال؟

با توضیحاتی که در مورد هر یک از این سیستم‌های نمایشی داده شد، می‌توان وجه تشابه این دو دستگاه را به صورت زیر عنوان کرد:

هر دوی این دستگاه‌ها برای نمایش محتوا ساخته می‌شوند و ویژگی‌های فنی تصویر در هنگام مشاهده می‌تواند کاملا مشابه یکدیگر باشد. هر دو می‌توانند به صورت همزمان دارای رزولوشن معادل ۴K باشند و از سوی دیگر کنتراستی بیش از حد استاندارد بازار برای آن‌ها در نظر گرفته شود. هم مانیتورهای صنعتی و هم ویدیو وال‌ها دارای قاب‌های مشخصی برای دور صفحه نمایش هستند که البته این موضوع مهمی برای وال‌ها خواهد بود و باید فواصل در یک حد استاندارد حفظ شود.

با توجه به نوع کاربرد این دو دستگاه، باید به صورت کامل و جامع در مورد درگاه‌های اتصال فیزیکی و بی‌سیم تجهیز شوند. هرگونه اتصال بدون سیم برای آن‌ها یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود و کار را برای اپراتورها و افراد حاضر در مجاورت آن آسان‌تر خواهد کرد. پنل ال ای دی تبلیغاتی متشکل از مانیتورهای صنعتی است و تمامی قابلیت‌های فنی آن‌ها را در ابعاد بزرگ‌تر به همراه خود دارند.

خرید نمایشگر صنعتی تبلیغاتی

تفاوت‌هایی نیز در این بین وجود دارد که با توجه به ویژگی‌های اشاره شده به صورت زیر خواهد بود:

کاربرد سیستم نمایشی مهم‌ترین بخش تفاوت این دو دستگاه محسوب می‌شود. مانیتورهای صنعتی بیشترین کاربرد خود را در فضاهایی با همین نام دارند و این در حالی است که ویدیو وال‌ها به عنوان یک نمایشگر بسیار بزرگ اغلب در فضاهای عمومی نصب و راه‌اندازی می‌شود. برای مقایسه قیمت مانیتور صنعتی با ویدئو وال باید به فاکتورهای مختلفی از جمله تکنولوژی و میزان روشنایی، ابعاد ویدئو وال و … توجه کنید.

مقایسه مانیتور صنعتی و ویدئو وال پرو استور

اندازه نمایشگرهای صنعتی و ویدیو وال‌ها با یکدیگر تفاوت‌های معناداری دارد. ویدیو وال‌ها برای کاربردهای عمومی همراه با تعداد افراد بیننده زیاد انتخاب می‌شوند و مانیتورهای صنعتی معمولا در مقابل اپراتورهای تک نفره در یک فضای تولیدی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. مانیتورهای صنعتی مورد استفاده در ساختار ویدئوال‌ها به شدت در مورد بخش قاب بیرونی اصلاح شده و با کمترین ضخامت ارائه می‌شوند. این موضوع برای مانیتورهای عادی صنعتی در یک فضای کاربردی ساده بسیار ضخیم‌تر و همراه با قاب‌هایی مقاوم‌تر می‌باشد.

امکانات صوتی برای مانیتور صنعتی تاچ به صورت ویژه در نظر گرفته می‌شود و از ضروریات کار برای سازنده است. این در حالی است که معمولا برای ویدیو وال‌ها از سیستم‌های صوتی قدرتمند جانبی بهره گرفته می‌شود. بحث تعامل در مانیتورهای صنعتی از جمله الزامات طراحی و ساخت این دستگاه محسوب می‌شود اما در ویدئو وال این قابلیت تا حد زیادی کارکردی موثر نخواهد داشت.

بهترین قیمت ویدئو وال و مانیتور صنعتی پرو استور

خرید مانیتور صنعتی یا ویدئو وال برای یک کاربرد مشخص و عملکرد خاصی می‌باشد که مقایسه مستقیم آن‌ها چندان کار منطقی نیست اما موضوع اینجا اهمیت پیدا می‌کند که بهترین ویدیو وال‌های بازار از مانیتورهای صنعتی و ترکیب آن‌ها ساخته شده‌اند. پرواستور که در هر دو زمینه به عنوان یک متخصص در بازار فعالیت کرده و پیشنهادات خاصی را برای علاقه‌مندان دارد، معرفی دقیقی از هر دوی آن‌ها به همراه تشابهات و تمایزات ارائه کرده است. همچنین برای تماس و دریافت مشاوره از کارشناسان ما با شماره ۵۲۴۷۲۰۰۰ تماس گرفتی و داخلی مورد نظر را شماره‌گیری کنید.

 

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

کرمان موتور

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x